Je jeden z poklidných, trochu deštivých večerů na Slapské přehradě. Tonoucí se dnes rozhodli, že nechají záchranáře Vodní záchranné služby Prahy 6, kteří mají svoji základnu na Staré Živohošti, trochu oddechnout. Jediným dnešním zásahem je noční výjezd k barmance, která zapomněla při přípravě koktejlu vyndat ruku z mixéru. Zvuk motoru záchranářského člunu se rozléhá po ztichlé hladině přehrady. Posádka zakotví v přístavu na Nové Živohošti a s očekáváním dívčí ruky alá Bloody Mary rychle vyndává zdravotnický materiál ze člunu a spěchá k pacientce. Noční výjezd končí naštěstí "happyendem", mladá slečna má ruku sice pořezanou, ale i přes množství krve se zdá, že žádná část nechybí.  Je nutné ale neprodleně zastavit silné krvácení v oblasti zápěstí, které by mohlo poměrně šťastný konec zkomplikovat. Do příjezdu sanitky se  podařilo silné krvácení zastavit a záchranáři předali pacientku posádce zdravotnické záchranné služby k dalšímu ošetření do nemocničního zařízení.

Jak vlastně VZS Praha funguje?

Základna se nachází pod hlavním parkovištěm na Staré Živohošti v blízkosti přívozu Stará - Nová Živohošť, je v provozu během prázdnin 24 hodin denně. Základna je v rádiovém spojení s dispečinkem Záchranné služby - Praha venkov. Po celé léto je zde připravena k zásahu kvalifikovaná posádka včetně potápěče a motorového člunu. Přítomní záchranáři jsou členy místní skupiny VZS Praha 6 a všichni mají splněnou potřebnou kvalifikaci Záchranář III a vyšší. Tato kvalifikace umožňuje uplatnění i jako profesionální plavčík. Platnost je mezinárodní, takže můžete dělat plavčíka třeba v Německu. Je také možnost ji rozšířit např. na záchranáře se specializací hladinová služba, divoká voda nebo potápěč. Možností je poměrně dost. VZS dále zajišťuje zdravotnickou a technickou pomoc při společenských a sportovních akcích,  při natáčení filmů, seriálů a reklam. Pořádá školení v první pomoci pro organizace, potápěčské kurzy (IANTD, PADI, CMAS) apod. V neposlední řadě též spolupracuje v rámci Integrovaného záchranného systému např. při povodních či při různých cvičeních.


Co musí Vodní záchranář umět?

Na praxi vás výborně připraví kurz, který VZS Praha 6 pravidelně pořádá. Ten je vzhledem k jeho náročnosti pořádán pouze x ročně. Jako kvalifikovaný záchranář zvládnete perfektně  první pomoc  na suchu i ve vodě. Doslova v malíčku budete mít resuscitaci tonoucího, kterou pro vás nebude problém poskytnout pomocí různých záchranných pomůcek, již během přesunu zachraňovaného na břeh. Osvojíte si znalosti o rozeznání odpovídající techniky záchrany podle způsobu tonutí. Jinou techniku používá záchranář při zachraňování tonoucího v bezvědomí, jinou v případě špatného nebo vyčerpaného plavce, který se v nastávající panice může stát nebezpečným. I proto se naučíte pár ,,fíglů" ze sebeobrany, které je někdy nutné v takových případech použít. Též postupně ovládnete různé způsoby skoků a pádů, např. skok do mělké vody, skok do neznámé vody apod. Zvládnete různé techniky plavání při dopomoci vyčerpanému plavci. K novým dovednostem vám přibude i zvládnutí několika užitečných uzlů, které byste mohli při akcích potřebovat. Určitě vás chytne potápění se základní výstrojí - maskou, šnorchlem a ploutvemi, které si po ukončení přípravy budete umět nasadit pod vodou, aniž bude nutné vynoření. I maska jde pod vodou "vylít"! Lépe řečeno vyfouknout. V průběhu kurzu je možnost udělat si "řidičák" na motorový člun - Průkaz vůdce malého plavidla. V neposlední řadě si zlepšíte kondičku i osobní plavecké rekordy a určitě zde najdete nové přátele.

Osobní zkušenost

Jsem matka na mateřské dovolené, kterou jsem pojala nejen jako piplání sladkého následovníka rodinných tradic, ale i jako jedinečnou šanci trochu změnit svoje uplatnění na trhu práce. Už žádná kancelář! Protože miluji plavání, ježdění na vodu a jiné vodní skotačení a zakoukala jsem se převelice do plavání s miminky a batolaty, rozhodla jsem se pro svoji budoucí kariéru lektorky kojeneckého plavání něco udělat. Plavací kurz s miminky  mě čekal až na podzim, takže proč ztratit jaro lelkováním? Rozhodla jsem se tedy absolvovat kurz Plavčík - záchranář III při VZS Praha 6. Na přijímačkách mě sice trochu vyděsilo několik více či méně ramenatých bývalých plavců a věkový průměr kurzistů o deset let nižší než moje věková kategorie. Ale s odřenýma ušima jsem nakonec prolezla jednou větší dírou síta přijímacího řízení a pak už jsem jen půl roku plavala a plavala a občas se učila, neboť lektoři nebyli žádní ,,hodní strejdové", jak by řekla moje dcera, ale docela přísní profíci. Musím se přiznat, že jsem v našem sídlištním bazénu byla celý půlrok "naložená" skoro 3x týdně.

Pokud byste se o kurzu chtěli dovědět více, nebo dokonce posílit řady vodních záchranářů, podrobnosti najdete na ZDE.  

Reklama