Domácnost

Chcete se stát elektrárnou?

Dobít si baterii mobilu nebo mp3 přehrávače v momentě, kdy se nacházíte na ulici, není zrovna snadné. Proto se v dílně dílny amerických vědců zrodila novinka, která by vám měla v této situaci pomoci. Brzy si budete moci dobíjet baterie vlastní bundou, umožní to speciální tkanina.

Vědecký tým z Georgijského technologického institutu, který vede Zhong Lin Wang, pracuje na speciální bundě z nanovláken. Vlákna jsou pozlacená a pozinkovaná, což způsobuje, že bunda neprodukuje elektřinu statickou, ale ten „správný“ typ elektřiny.

Energie se bude vyrábět třením nanovláken nejen při chůzi. Podle vědců totiž postačí, aby do stojícího nositele tohoto oděvu dostatečnou silou foukal vítr. Člověk by se tak sám stal soukromou elektrárnou.

Každý metr čtvereční této látky dokáže prý vyprodukovat až 80 miliwattů. Není to mnoho, ale k dobití baterie telefonu to stačí. V laboratořích už mají několik prototypů a v prodeji se objeví, až budou doladěny i ty nejmenší detaily.


 

   
18.06.2008 - Dům a byt - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Severacka [*]

  Modré z nebe , taky bych potřebovala někoho na žehlení

  superkarma: 0 18.06.2008, 23:07:25
 2. avatar
  [2] Modré z nebe [*]

  Já bych chtěla bundu, která by za mě žehlila ...

  superkarma: 0 18.06.2008, 13:11:46
 3. avatar
  [1] shb [*]

  no konečně! je kolem nás tolik možností zdrojů, ale mocné skupiny stále brání jejich užívání, jelikož na stávajících zdrojích stojí všechny ekonomiky a následkem by bylo zhroucení systémů a války.....

  superkarma: 0 18.06.2008, 13:05:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme