Práce dnešní duly zahrnuje oporu těhotné a rodící matce i její rodině. Doprovází ženu při porodu a zůstává rodině nápomocná i v šestinedělí. Dula neposkytuje zdravotnické služby. Doplňuje práci lékařů a porodních asistentek. V článku se dozvíte, jak se i vy můžete stát dulou.

dula

Původní řecký termín Dula „δούλη“  je vlastně v doslovném překladu „otrokyně matky“.

Rozumí se ovšem něco trochu jiného a i dříve byla dula více než otrokyní spíše oporou až nejbližší ženou a průvodkyní těhotné ženy při porodu a šestinedělí.

Prakticky tato úloha zůstává i dnešním dulám.

Kdo je dula?

Dula zná fyziologii porodu i emocionální potřeby rodící ženy. Již v době těhotenství se dula seznámí s rodičkou, s jejími přáními a představami o porodu. O ženu pečuje po celou dobu porodu a určitý čas po narození dítěte.

Při samotném porodu je jejím posláním vytvořit atmosféru bezpečí a klidu, pomůže ženě se uvolnit a nezapomíná ani na budoucího otce. Pokud je to nutné, věnuje se citlivě celé rodině.

Při práci je diskrétní, nevstupuje mezi partnery ani do vztahu mezi rodiči a zdravotníky. Nenahraditelnou roli má dula při u žen, které k porodu nedoprovází partner ani jiná blízká osoba.

Mimo jiné by dula měla mít v malíčku rovněž:

 • Otázky týkající se životosprávy v těhotenství
 • Masáže či pomoc při volbě polohy během porodu
 • Usnadnění komunikace mezi rodičkou či rodiči a zdravotníky
 • Podporu a praktické rady při zahájení kojení
 • Drobnou pomoc v domácnosti

Předpoklady dobré duly

Nejčastěji pracují jako duly ženy, které jsou samy matkami. Vynikající dulou však může být i bezdětná žena. Důležitá je celková osobnost, vyzrálost a vyrovnanost ženy, která se o práci duly zajímá.

Uchazečky jsou vybírány na základě motivačního dopisu a následně osobního pohovoru.

Dula, která je sama zároveň matkou, by měla být živým příkladem dobré mateřské péče.

Pokud uchazečka o práci duly projde prvotním sítem, musí se začít aktivně vzdělávat absolvováním základního vzdělávacího programu České asociace dul, který zahrnuje:

 • Prezenční část – 8 víkendových setkání, která probíhají v průběhu jednoho roku. To celé sestává z interaktivních seminářů, workshopů a přednášek. Nutná je 90% účast.
 • Samostatné písemné zpracování zadaných úkolů, které účastnice kurzu průběžně konzultuje s konzultantkami, lektorkami a lektory ČAD.
 • Doprovod minimálně tří žen během těhotenství, porodu a šestinedělí, který účastnice kurzu zkonzultovala a náležitě reflektovala se svou konzultantkou.
 • Povinná účast na dvou supervizních setkáních, jejichž cena je zahrnuta v celkové ceně základního kurzu.
 • Po úspěšném ukončení celého základního vzdělávacího programu (včetně závěrečného pohovoru) získává dula osvědčení a označení „certifikovaná dula ČAD“.
 • Dula by měla certifikát získat do 18 měsíců po absolvování roční prezenční části.

V návaznosti na základní vzdělávací program je každé dule ČAD doporučeno zvyšovat si kvalifikaci účastí na rozšiřujících seminářích a supervizích organizovaných ČAD i účastí na jiných vzdělávacích akcích relevantních pro práci duly.

Podobně je důležité, aby dula sledovala literaturu z perinatální oblasti.

 

Lenka Švecová, která je certifikovanou dulou, pro Ženu-in uvedla:
Jako dula jsem začala pracovat krátce po roce 2002, tedy rok po té, co vznikla ČAD.

Do té doby byly duly zastřešené Hnutím za aktivní mateřství.

Byla to nejkrásnější práce, jakou jsem kdy dělala, a provedla jsem těhotenstvím a porodem dohromady 12 maminek. S některými se stýkám stále.

Většinou se z takové práce nakonec vyvine úzký přátelský vztah s celou rodinou maminky.

V současné době mám po sobě dvě děti, ale počítám s tím, že jen co to bude možné, k práci duly se vrátím.

Více se v případě vašeho zájmu dozvíte tady: Česká asociace dul ČAD

Reklama