Zdraví

Chcete rozumět svému lékaři?

Odcházíte od lékaře s výsledky svého vyšetření a připadá vám, že vlastně nevíte, co vám je. Lékař vám vše vysvětlil, v tom lepším případě, ale informací bylo příliš. Zabouchli jste dveře ordinace a polovinu z nich jste zapomněli a tu druhou potřebujete objasnit. Co teď?

Pokud chcete rozumět, ptejte se! Ptejte se všude tam, kde získáte odborné informace, které nebudou zkresleny komerčními zájmy farmaceutických firem. Pro tyto účely vznikl v roce 2001 mezinárodní zdravotnický portál LabTestsOnline, česká verze byla představena v roce 2008 a letos slaví již 5 let své existence.

Na webovém portálu www.laboratornitesty.cz  (můžete použít i www.labtestsonline.cz) najdete odpovědi na otázky: Proč se nechat vyšetřit, jak se máte připravit na odběr, co je vyšetřováno, jak je vyšetření využíváno, co výsledek vyšetření znamená… Své místo zde mají i nejčastěji kladené otázky včetně odkazu na zdroj v literatuře, poslouží vám i slovník pojmů, abyste například lépe porozuměli slovu onkogen, narkolepsie nebo kreatin. V sekci screening se dozvíte o testech, které napomáhají odhalit onemocnění v jejich časných a většinou léčitelných stádiích. Získáte informace i o jednotlivých onemocněních.

Nerozumím, ale chci!

Pokud tedy jdete od lékaře s výsledky testů a varovně na vás bliká například zkratka TSH, podívejte se do sekce Seznam vyšetření, klikněte na TSH a rozbalí se vám velmi podrobné informace o tomto hormonu, jehož testování je první volbou pro posouzení činnosti štítné žlázy anebo příznaků její zvýšené či snížené funkce, atd.

Nekomerční a důvěryhodný

LabTestsOnline získal prestižní certifikát švýcarské společnosti HONcode, což pro laika znamená, že může informacím na těchto stránkách skutečně věřit.

„Tento portál si klade za cíl informovat a vzdělávat širokou veřejnost a tím pomáhat s orientací ve složitém světě laboratorních testů. Lidé by své zdraví neměli podceňovat. Pokud se delší dobu necítí dobře, měli by navštívit lékaře a trvat na důkladném vyšetření. Samozřejmě každý člověk má právo zajistit si na vlastní náklady odběr krve i bez doporučení. Jen o této možnosti vědět…“ vysvětluje Ing. Lenka Nováková, členka mezinárodní koordinační komise LabTestsOnline.

Ing. Nováková ještě dodává:  „LabTestsOnline rozhodně nemůže nahradit lékaře, ale může mu pomoci při péči o svého pacienta, tedy o vás. A to se mu, alespoň doufám, daří!“

Informace pro laickou i odbornou veřejnost o laboratorních vyšetřeních

   
19.12.2013 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [6] Rikina [*]

  gerda — #1 Tenhle přístup pak ovšem nahrává tomu postoji lékařů, kdy se cítí jako polobozi a maličkému bezvýznamnému pacošovi nehodlají vysvětlovat nic, poněvadž ten by to stejně nikdy nepochopil. Oni na to šest a někdy i více let studovali, přece, tak to musí vědět nejlíp, a pacient má právo akorát dodržovat léčebný režim a neodmlouvat. To se mi taky nelíbí. Jsem pro informovanost pacientů v maximální míře, ale od toho tam podle mě ten doktor je, ne aby si to člověk musel někde pracně hledat.

  superkarma: 0 19.12.2013, 14:22:44
 2. [5] Rikina [*]

  Když nerozumím, tak se zeptám snad rovnou toho konkrétního doktora, ne? Sml80 Proč bych se měla na nějakém serveru prokousávat tunami zbytečných údajů, abych našla ten jeden, co mě případně zajímá. A to zdůrazňování, jak je nekomerční a důvěryhodný, je podezřelé. Sml57

  superkarma: 1 19.12.2013, 14:18:31
 3. avatar
  [4] Dickie [*]

  no já tomu asi nerozumím, ale co by ve sdělení ke špatné hodnotě TSH mohl lékař "zkreslit komerčními zájmy farmafirem"?

  prostě vyšla blbě štítnice, posílám vás na endokrinologii k podrobnému vyšetření a na sono štítné žlázy, tam si kdyžtak dojděte tak dva týdny před tím, na kdy vás endokrinologie objedná, ať už máte výsledky v ruce, ale jsou dostatečně čerstvé.

  žádné místo pro farmafirmu tam teda nevidím.

  superkarma: 2 19.12.2013, 14:06:28
 4. avatar
  [3] peetrax [*]

  gerda — #1 máš pravdu. Člověk - laik - si z toho může domýšlet spoustu věcí, které ani nemusí být pravda. Obzvlášť hypochondři - střílím do vlastních řad. Sml54

  superkarma: 0 19.12.2013, 13:34:20
 5. avatar
  [2] denkas [*]

  My co sme měli lékařku,tak ta ráda vysvětlovala,zdlouhavě,ale! Ona většinou řikala,to co celkem každý ví,ale to co bysme se chtěli dovědět,to neřeklaSml80Takže taky když sem od ní odcházela tak sem si mohla říct:vím,že nic nevímSml80

  superkarma: 0 19.12.2013, 13:07:56
 6. avatar
  [1] gerda [*]

  Já zas myslím, že se člověk nemá příliš hrabat ve své zdravotní dokumentaci. Nikdy tomu nebude rozumět jako zdravotník a jen se znejistí. Nedoporučuju to já a nedoporučuje to ani náš kamarád, profesor medicíny.

  1. na komentář reaguje peetrax — #3
  2. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 19.12.2013, 11:36:11

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme