Domácnost

Chcete pejska z útulku? Přineste si aspoň vodítko

Eva Capova

Téma na dnešek jsou opuštěná zvířátka, a proto vám přinášíme rozhovor s ošetřovatelkou z útulku pro psy Evou Čápovou. Dozvíte se více o fungování útulku, zjistíte, jak se sem psi dostanou, jak postupovat, pokud si odsud chcete odvést nového mazlíčka, a mnoho dalšího.

Když jsme vedli denní téma s názvem charita, některé z vás se shodly na tom, že přispějí mnohem raději opuštěným zvířatům než lidem. A tak mě napadlo, že skočím do útulku a další téma věnuju opuštěným zvířátkům. Díky tomu jsem si dopřála dlouhou procházku mrazivým ránem až na samý kraj našeho města. Několikrát během rozhovoru jsem musela zamáčknout slzu, nějak mě ty smutné psí oči obměkčily.

Kolik tady máte pejsků?
Jsou tady pejsci z širokého okolí. Nejen z Lysé, ale i okolních měst. Třeba z Milovic, Mladé Boleslavi a dalších měst a vesniček na východ od Prahy. Současný stav je kolem sedmdesáti psů. Někteří jsou ještě na karanténě, čeká je odčervení, očkování a další veterinární ošetření. Máme tady taky kočičky, ale to je jen okrajová záležitost.

Jakou cestou se sem pejsci dostanou nejčastěji?
Nejčastěji asi přes odchytovou službu, která má na starosti toulavá zvířata. Hodně často nám sem vozí psy i městská policie. Také se stává, že sem pejska přivedou lidi s tím, že byl někde uvázaný nebo ho vyhodil někdo z auta, ale to se zase musí řešit přes policii. No a bohužel se také stává, že sem psa přivede majitel, který si ho pořídil a po čase zjistil, že ho nezvládá a nikdo jiný ho nechce.

Je nějaké období v roce, kdy sem přichází víc zvířat?
Já myslím, že je to tak nějak celoročně.

Jak jste přežili poslední Silvestr? Vím, že největší ohňostroj se konal na louce pár desítek metrů od útulku…To bylo hodně kritické. Ráno jsme tu našli poničené klece, rozkousané boudy a podobně. My jsme ani nevěděli, že ten ohňostroj plánují tady. Přišli nám to sem říct až na Štědrý den a už jsme se nestihli připravit. Znervózněli i pejsci, kterým by ohňostroj a petardy normálně nevadily. Když jeden neví, co se děje, a začne panikařit, tak to chování od něj převezme i další pejsek z vedlejšího kotce. Přenáší se to z jednoho na druhého a nadělení je na světě. Teď se snažíme nějak bojovat proti tomu, aby byl další ohňostroj zase tady. Nebyl to vůbec dobrý nápad, asi to nedomysleli.

utulekÚtulek sídlí až na kraji města. Přesto je tu docela dost domů. Jaké máte vztahy se sousedy? Nestěžují si někdy, že psi přes noc štěkali a oni se nevyspali?
My vždycky říkáme, že jsme tu byli první. A ti lidé, kteří si tu staví domy nebo se sem stěhují, s námi tak nějak už musí počítat. Ale tady obvykle bývá klid a psi štěkají jen ráno, když jim nosíme jídlo a pamlsky, takže stížnosti nejsou.

Majitelem útulku je firma, která vyrábí krmiva. Znamená to, že zvířata mají o jídlo postaráno?
Útulek skutečně vlastní firma Velas, ale oni vyrábějí krmiva například pro králíky a užitková zvířata. Pejskům se jídlo musí kupovat.

Útulky obvykle zužuje finanční tíseň, nedostatek krmiva a různých potřeb, jak jste na tom vy?
Nás zčásti financuje městský úřad, ale sponzorů je čím dál méně. Také žijeme z různých darů. Krmivo a pamlsky dostáváme často na různých akcích, kterých se účastníme, jako třeba oříškiády, výstavy a podobně. Něco nám sem nosí i lidé z okolí, kteří pejska měli, ale dali ho pryč, zemřel nebo jenom vyrostl, tak to, co po něm zbylo, nám občas přinesou. Vloni na Vánoce, kdy všichni mají obměkčená srdíčka, přišlo hodně dárků. Na zimu jsme potřebovali deky, a protože místní domov důchodců zrovna nakupoval nové deky pro své obyvatele, darovali nám ty staré. Bylo jich hodně, takže dek máme pořád dost. Taky jsme potřebovali lina ke kočičkám, a i ty se nám podařilo získat.

A co byste nejvíc potřebovali teď?
Mně je trapné říkat si o peníze, i když je opravdu potřebujeme, ale nejakutnější jsou boudy na karanténě. Ty naše už jsou ve špatném stavu, takže pokud by někdo měl zachovalou boudu v lepším stavu nebo třeba materiál na boudu, byli bychom za to vděční.

Jak vlastně vypadá práce v útulku?
Ráno sem přicházíme, hned nachystáme krmení. To je takový ranní rituál, na který jsou i psi už zvyklí. Po zbytek dne tady po pejscích uklízíme. Těm novým pomáháme, aby si zvykli, často bývají zmatení. Například psi, kteří byli chovaní doma, potřebují vyvenčit, protože jsou zvyklí, že v tom svém prostoru se nevykálí. Čas od času nám sem přijdou lidé vybrat si a odvést nového psa, takže se jim věnujeme. A taky sem chodí například školy a školky na exkurze. To si myslím, že je hodně dobrá věc, alespoň si děti ke zvířatům vytvoří lepší vztah.

Součástí našeho útulku je i psí hotel, kde můžou majitelé svoje psy ubytovat, zatímco jsou na dovolené. Ono je to někdy lepší, protože se stává, že lidé nechají psa u známých nebo u příbuzných, těm při venčení uteče a oni pak zoufalí volají sem, jestli ho tu nemáme.

Pokud si chce někdo vzít psa z útulku, jak by měl postupovat?
V první řadě by si měl promyslet, jestli toho psa vážně chce. Ne že dnes ráno uvidí roztomilé štěně, řekne si, že chce taky, a večer si půjde nějakého psa vybrat. Tímto způsobem se nám psi bohužel občas brzy vrací. Takže pořádně si to promyslet, zvážit, jestli se o něho může dostatečně postarat, jestli ten pejsek nebude celé dny doma sám. Pak si můžou domluvit schůzku u nás. My jim předvedeme naše psy, poradíme, který by se k nim hodil. Tady fungujeme trochu jako psychologové, protože musíme odhadnout, jací ti lidé jsou, a vybrat k nim vhodného pejska. Někdy sem jdou s konkrétním přáním, a když vidíme, že to není správná volba, snažíme se jim to rozmluvit.

Ideální je, pokud si jdete pro pejska do útulku, mít pro něj už vše nachystané. A samozřejmě vzít si s sebou alespoň vodítko. My tady vodítka pro případ nouze sice máme, ale je lepší, když si přinesete svoje. Někteří lidé přijdou pro pejska bez vodítka a říkají: „Dejte nám ho třeba na provázek, my máme vodítko doma.“ Ale jak by to asi vypadalo, kdyby odcházeli z útulku se psem na provázku, že? Tak jim na cestu dáme nějaké od nás.

Téma na dnešek jsou opuštěná zvířátka.

 • Vodila jste si v dětství domů psy a kočky z ulice?
 • Máte doma nějakého nalezence?
 • Musela jste i vy sama svého mazlíčka opustit?
 • Pomáháte útulkům?

To vše a mnohem víc můžete psát už teď na adresu

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dneška zveřejňovat. Jednu z pisatelek na konci dne odměníme. Tentokrát můžete získat dárkový balíček Esprit pro muže s parfémem a sprchovým gelem.

   
19.10.2010 - Zvířátka - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] bezinka [*]

  Sml22 máme doma pejska z útulku-kokřici Corinku a jsme moc rádi, že jsme si jí vzali. Jeli jsme tam když nám po těžké nemoci zemřel náš pejsek a bylo nám moc smutno. Řekli jsme si, že uděláme aspoň jednomu tvorečkovi radost a nyní dělá radost ona nám. To, co jsem viděla v útulku, nikdy nezapomenu a vhání mi to slzy do očí ještě dnes...jak se pejsci snažili, abychom si vybrali zrovna jeho, strkali hlavu do obojku a chtěli odejít s námi...bylo mi z toho moc smutno. Ikdyž útulek, kde jsme byli, byl moc pěkný a čistý, pejsci chtěli mít své páníčky a to bylo moc dojemné. Obdivuju lidi, kteří v útulcích pracují a starají se o opuštěná zvířata...a děkuji jim za tuto péči alespoň jménem naší Corinky, kterou jsme si v útulku našli Sml59

  superkarma: 0 19.10.2010, 21:10:18
 2. avatar
  [2] Alka1 [*]

  V našem městě máme jenom psí záchytnou stanici... http://www.psiboskovice.cz/

  Pomáhají tam dobrovolníci, kteří mj. chodí pejsky venčit.  

  Pro kočičky ale žádný útulek ani soukromé depozitum není (když nepočítám náš sklep) a v jiném útulku, ať už státním nebo soukromém není šance na umístění...   

  superkarma: 0 19.10.2010, 19:31:31
 3. avatar
  [1] poldinka [*]

  Je mi jich opravdu líto.Začátkem měsíce jsem přišla o 17letého pejska.Dodnes ho hledám a je mi smutno.Nemohu si vzít však žádné zvířátko z důvodu nemoci.Bylo by pak opuštěné a skončilo v útulku je mi to moc líto.Mohu trochu ze svého malého důchodu jen přispět.

  superkarma: 0 19.10.2010, 11:55:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme