Zdraví

Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat!

Pokud toužíte po miminku, vyrazte s partnerem co nejdříve na dovolenou za teplem! Nejenže si užijete společnou romantiku, ale zároveň pobytem na slunci zvýšíte svoji plodnost.

Vědci nedávno přišli se zajímavým zjištěním – některé páry zřejmě zbytečně utrácí za umělé oplodnění, a přitom by jim stačilo jen se více opalovat! Sluneční svit, který dopadá na naši pokožku, totiž zvyšuje hladinu vitamínu D. Ten má mnoho blahodárných účinků, mimo jiné též zvyšuje plodnost. A to u obou pohlaví!

slunce

Všemocné „déčko“

Nejdříve vědci zkoumali vliv slunečního záření na plodnost u zvířat. Samičky hlodavců, které trávily svůj život bez slunečního světla, byly méně plodné a v těhotenství je navíc čekalo více komplikací. U myších samců chovaných ve tmě klesla plodnost až o 73 %. Dále se výzkumníci zaměřili na člověka a zjistili následující:

 • Vitamín D opravdu působí na ženské pohlavní hormony, konkrétně zvyšuje hladinu hormonů progesteronu (o 13 %) a estrogenu (o 21 %). Tím „déčko“ reguluje menstruační cyklus a zvyšuje pravděpodobnost početí.
 • Kromě toho ženy v letních měsících ovulují častěji a jejich vajíčka mají větší šanci, že se v děloze úspěšně usadí.
 • Pobyt na slunci prospívá i budoucím tatínkům – vitamín D je totiž potřebný pro zdravý vývoj spermií.
 • „Déčko“ též zvyšuje hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu, čímž mimo jiné podporuje mužovo libido. Studie, která zkoumala množství testosteronu a vitamínu D u mužů v průběhu roku, zjistila, že v nejvyšší jsou hladiny obou látek v srpnu a naopak nejnižší těsně po zimě – v březnu.

Vitamín D může být prospěšný nejen pro budoucí rodiče, ale i pro jejich dítě. Jeho dostatečná hladina v těle snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí a také působí pozitivně na duševní zdraví.

Blahodárné paprsky 

80 % vitamínu D vzniká během chemické reakce, která probíhá v kůži, když na ni dopadá UVB záření. Kromě toho můžeme tuto látku do svého těla dostat konzumací tučných ryb, vajec nebo jater. Stále ale platí, že všeho moc škodí – ačkoliv slunce vylepšuje naši plodnost mnoha různými způsoby, je zároveň důležité to s opalováním nepřehánět a nezvyšovat tak riziko vzniku rakoviny kůže.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
17.04.2015 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [6] delfi.na [*]

  Mno vida, mám problém s opalováním, pokožka světlá, hned zrudne, takže se raděj sluníčku vyhýbám. Takže i to dítě se mi vyhýbá Sml80

  superkarma: 0 17.04.2015, 16:21:56
 2. avatar
  [5] LudPa [*]

  jo,jo, Balaton zabral

  superkarma: 0 17.04.2015, 14:45:33
 3. [4] Maria28 [*]

  Tak já otěhotněla také po dovolené u moře, jednak jsem si odpočinula od stresů a jednak jsem si odtud odvážela neštovice, ty byly úplně ve všech sliznicích, takže i půst prospěl...Sml30

  superkarma: 0 17.04.2015, 10:42:52
 4. avatar
  [3] hubajda [*]

  tak to u me neplatilo celej zivot se rada opaluji a mela jsem problem otehotnet

  superkarma: 0 17.04.2015, 09:25:43
 5. avatar
  [2] bezinka [*]

  no, to je fakt, já otěhotněla vždy na dovolený Sml30

  superkarma: 0 17.04.2015, 08:23:20
 6. [1] assaly [*]

  otěhotnět rozhodně nechci, ale opalovat se budu Sml30

  superkarma: 0 17.04.2015, 07:11:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme