Rodina

Chcete mít zdravé dítě? „Dvě hodiny tělocviku ve škole rozhodně nestačí,“ varuje fyzioterapeutka

České děti se málo hýbou, hlásí jeden průzkum za druhým. Není proto divu, že nadváha či obezita se týká bezmála třetiny z nich. Navíc řada rodičů nechává starost o sportování svých děti výhradně na škole. Jenže odborníci jsou za jedno – je to zoufale málo! Kolik pohybu a jakého je podle nich dostačující?

Nedostatek pohybu a s ním související nadváha či obezita jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy. Už v dětském věku se mohou projevit nemoci srdce a cév, metabolické či endokrinní komplikace, zažívací, ortopedické či dermatologické těžkosti. Zanedbatelná není ani estetická stránka věci – kvůli váze se děti mohou potýkat s vyčleněním z kolektivu a mohou u nich propuknout i psychické potíže. Průzkum Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdil, že 28 % dětí vnímá svou váhou jako problém.

Stejný průzkum ukázal, že více než každé čtvrté dětí sedí denně přes dvě hodiny u počítače. A každé sedmé dítě sportuje jen při školním tělocviku. Na druh a četnost pohybu, který je pro děti nezbytný, jsme se zeptali fyzioterapeutky Martiny Karasové.

pohyb

Souhlasíte s tím, že dětem nestačí pohyb v rámci školního vyučování?

V dnešní době mají povinné dvě hodiny tělocviku týdně, takže to určitě není dostačující. Navíc ještě občas odpadnou, nebo jsou z něj děti omluveny. Měly by se pohybu věnovat minimálně 30 minut denně, nebo hodinu obden.

O jaký pohyb by mělo jít?

Může to být jízda na koloběžce, na kole, pohyb na hřišti, plavání, pěší výlet s rodiči, zkrátka cokoli. Záleží na věku dítěte. Do jeho pěti až sedmi let doporučuji spíše všeobecně rozvíjející pohyb. Třeba Sokol, nebo nějaké pohybové hry, které děti rozvíjejí všeobecně. Užší specializace na konkrétní sport je vhodná až ve vyšším věku dítěte.

Stačí třeba i to, když si jde dítě hrát ven s kamarády?

V ideálním případě, pokud se hýbou a nesedí u počítače, tak ano. Děti totiž většinou nejen běhají, ale jdou třeba i na nějaké prolézačky, házejí si s míčem. Třeba na dětském hřišti, kde prolézají, zavěšují se, je pohyb všestranný.

Jak by měli rodiče své děti k pohybu motivovat?

Ideální je jít jim příkladem. O víkendu vyrazit na procházku, udělat výlet na kole. Je důležité vést dítě k pohybu už od útlého dětství. A postupně najít nějakou aktivitu, která dítě baví, naplňuje ho.

Ale co když sami rodiče pohyb nevyhledávají?

Dítě následuje příklad rodičů. Takže ti rodiče, kteří se nehýbou, většinou ani nemají tendenci dítě nějak zásadně k pohybu motivovat. Nejlepší je samozřejmě začít u sebe a změnit svůj přístup. Když to dítě vidí u svých rodičů, většinou po pohybu prahne samo.

fyzioterapeutkaMartina Karasová

Vystudovala Léčebnou rehabilitace a fyzioterapii na Lékařské fakultě Masarykově univerzitě v Brně a Andragogiku na Univerzitě Jana Amose Komenského. Od roku 2006 působí jako fyzioterapeut převážně v ambulantní praxi, je lektorkou kurzů pro zdravotníky v rámci celoživotního vzdělávání a pracuje jako osobní trenér.

Myslet na pohybové aktivity svých potomků by rodiče měli přinejmenším od nástupu do základní školy. Už v mateřské školce je sice dítě prvně nuceno delší čas sedět, v tomto věku je však ještě většinou samo od sebe dostatečně aktivní a sezení dokáže vykompenzovat dostatečným pohybem. S příchodem na základní školu se ale tento trend postupně vytrácí a dítě s krátkými přestávkami prosedí větší část dne, aniž by vykonalo jakoukoli náročnější fyzickou činnost. Rodiče by proto měli v ideálním případě zorganizovat dítěti tolik pohybu, aby se vyhnulo problémům spojeným nadváhou či obezitou.

Příspěvek na pohyb

Věděli jste, že v preventivních programů některých pojišťoven můžete získat příspěvek na pohyb vašich dětí? Peníze je možné použít například na aktivity, které pořádají sportovní kluby a spolky (Česká unie sportu, národní sportovní svazy apod.), taneční kroužky, Sokol, Orel, Slavoj a další. Podmínkou je, že dítě bude sportovat minimálně jednou týdně a souvisle alespoň čtvrt roku. Více informací naleznete například zde.

Čtěta také:

   
14.09.2015 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Krišpína [*]

  Ptal se vás někdo, za kolik jste na základce zaběhli 1500 m, skočili do dálky a hodili kryketovým míčkem? Mě ne. Děti všeobecně jsou soutěživé, ale jen to té doby, než jim nepříjemná tělocvikářka řekne, že s tím velkým zadkem na hrazdu nevylezou a s nohama do O se ani nemusí pokoušet šplhat . Mám za to, že dodnes je tělocvik tak trochu buzerace - záleží na učiteli. Moc ráda vzpomínám na naši tělocvikářku na průmyslovce. Byla báječná - když se mělo běžet 1500m, tak jsme vyběhly všechny holky najednou a běžely jsme do parku. Tempem, kterému stačily všechny. Nikdo neodpadl, na čase nezáleželo, úkol jsme splnily všechny. Bylo to fajn, žádné ponižování. Dneska mají děti všeobecně pohybu málo, o tom není pochyb. Neumějí kotoul, stojku, natož hvězdu. Ale tím trapným přikazováním a buzerováním to se to nezmění. Připadá mi, že učitelé tělocviku žijí stále v 80. letech minulého století.

  superkarma: 1 20.09.2015, 19:19:48
 2. avatar
  [14] Altamora [*]

  Jsem z generace, která dětství trávila běháním venku. Přesto jsem tělocvik z duše nenáviděla a při první příležitosti jsem se od něho nechala osvobodit. I teď v dospělosti, když jdu kolem školy nebo fitka a slyším ječák cvičitelek, je mi z toho nevolno. Výchovy by neměly být známkovány. Ne kvůli tomu, že by to mohlo kazit průměr známek, ale proto, že pro pohybově méně nadané děti je to demotivující. Důležitější je, aby se hýbaly, ne aby uběhly stovku za určitý čas. Je trapné, když má dvojku z TV holka, která závodně hraje basket, ale nezvládá gymnastiku.

  superkarma: 2 14.09.2015, 18:28:58
 3. avatar
  [13] chanahd [*]

  Fuj tajbl. Školní tělocvik (a hudebka) - to byla má noční můra. Bohužel, dodnes se moc nezměnilo.

  Nejdřív nějaké rozhejbání. Pak na rozcvičení 6x kolem velkého areálu hřiště. To už z člověka jen lilo. Do toho ještě hnusné řeči tělocvikářky, když byl někdo pomalý. Člověk doklusal s jazykem na vestě a dozvěděl se, že se bude běhat patnáctistovka. A v podobném duchu se to neslo i dále. Pak honem, honem poklusem zpět do školy. A člověk zpocený až na spodní prádlo měl o přestávce tak dvě minuty na to aby sundal tepláky, natáhl džíny metl na hodinu. Kde zbytek dne vydatně smrděl potem a čekal až na něm zbytek oblečení během vyučování uschne. Vzpomínám na to nerada.

  superkarma: 0 14.09.2015, 18:12:37
 4. [12] violinist [*]

  Ono to chce začít u rodičů, ale to je běh na dlouhou trať. Mám pod okny dětské hřiště a 95% matek, co přijdou s dětma, tak si dřepne na lavičku, vyndá mobil a nechá dítě bezprizorně pobíhat. Přitom na hřišti je spousta zajímavých prvků - provazový žebřík, malá horolezecká zeď, šplhací tyč atd., kde by se dítě mohlo dosyta vyblbnout, kdyby se ovšem dotyčná matka zvedla a šla ho naučit, jak se po tom leze. Pak se není čemu divit, že do školy nastupují neohrabaná medvíďata, která perfektně ovládají tablet, ovšem kotrmelec po nich nechtějte...

  superkarma: 0 14.09.2015, 16:36:31
 5. [11] bábovka [*]

  Nejlepší je když sportuje celá rodina - jízda na kole, pěší výlety ......

  superkarma: 0 14.09.2015, 16:07:59
 6. [10] Rikina [*]

  kobližka — #8 Hm... my se v dětství chodívali koupat zadarmo k vltavským tůním. Dneska jsou tam ty tůně pořád, ale i když bylo vedro, bezmála 40°C, tak u nich nebyla živá noha. Sml80 Ptala jsem se, jestli je to snad zakázané, nebo proč tam lidi nechoděj? A bylo mi řečeno, že žádný oficiální zákaz koupání tam není, ale lidi mají na zahradě bazény, každej druhej, a kdo nemá, tak jde na koupaliště, které bylo zrenovované a je tam tobogán a jiné vymyšlenosti, nebo jedou autem někam do aquaparku, protože co by dělali u tůně? Tam žádné atrakce nejsou. Sml80 A pak se brečí, že plavání stojí fůru peněz. Sml57

  superkarma: 0 14.09.2015, 15:59:21
 7. avatar
  [9] kobližka [*]

  kantor10 — #1 No jo,oni mají na všechno tabulky,a jak se dítě do nich se svým výkonem nevejde,tak je to "tragédie".On každý prostě není tělem a duchem sportovec na nejvyšší úrovni.

  superkarma: 1 14.09.2015, 14:26:45
 8. avatar
  [8] kobližka [*]

  helmar — #4 Ale jdi,však to nemusí být všechno o penězích.Hrát s klukama venku čutanou,nebo nohejbal,jezdit na kole,obecně lítat za míčem,to zase nevyžaduje tolik financí.V létě na koupák,on to nemusí být nutně aquapark...ono kdyby se chtělo,tak to jde.

  ToraToraTora — #3 Jo,s tím souhlasím,zřejmě se toho moc od dob mých školních let nezměnilo.

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 0 14.09.2015, 14:24:56
 9. [7] maxipes [*]

  Vím,že je dneska jiná doba,mi za našeho mládí jsme byli venku od rána do večera,ještě jsme neměli telefony a počítače.

  superkarma: 0 14.09.2015, 12:58:41
 10. avatar
  [6] AmeA [*]

  Nic se nemá přehánět, ano i tak děti dnešní doby maj daleko méně pohybu jak měla moje generace. Každopádně je to chyba rodičú, že jim dovolují sedět tolik hodin a čudlovat na počítačích Sml58

  superkarma: 0 14.09.2015, 12:49:22
 11. [5] bobani [*]

  Sportem k trvalé invalidite

  superkarma: 2 14.09.2015, 12:19:06
 12. avatar
  [4] helmar [*]

  To je dlouhé dikuze. Ne na jeden příspěvek. Doba je taková, že děti mají málo pohybu. Někdo rád běhá, jiný plave, bruslí....a většina se nejraději nehýbe. Pak je problém v hodině tělocviku uběhnout delší trať. Určitě by se našla zábavnější forma TV, vždy ve škole záleží na učiteli.Mimo školu by měli zafungovat rodiče, ať už vlastním příkladem nebo pomocí dítko zapojit do něčeho, co by ho bavilo. Ovšem nevzdat to hned po prvním týdnu. Bohužel, ke všemu je potřeba financí a v některých rodinách se na mimoškolní činnost už nedostává.Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #8
  superkarma: 0 14.09.2015, 12:18:40
 13. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Tělocvik děti spíš odrazuje. V šesté třídě nutit děti běhat 1500 m na čas je zhovadilost. Naštěstí mají hodiny tělocviku i světlejší stránky a těm i je plavání a bruslení. Ale chápu, že to není na všech školách.

  1. na komentář reaguje kobližka — #8
  superkarma: 0 14.09.2015, 10:49:58
 14. [2] iřka [*]

  Nemusí být více tělocviku.Stačilo by,kdyby děti chodily více ven a neseděly u počítačů,aj..

  superkarma: 0 14.09.2015, 09:40:05
 15. [1] kantor10 [*]

  Já bych byl pro víc tělocviku,ale jsou děcka i dospělí,kteří když se mají pohnout,tak trpí.Takže bych přidal jen jako nepovinný předmět a hlavně udělal tělocvik zajímavější a ne samý blbý běhání

  1. na komentář reaguje kobližka — #9
  superkarma: 2 14.09.2015, 07:58:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme