Ke každému ročnímu období patří něco jiného. Jaro je dobou setí a nových začátků, je charakteristické přívalem nové energie, léto je čas práce, rozvoje a hojnosti, podzim je obdobím sklizně a úklidu a zima s sebou přináší odpočinek a tušení věcí příštích.

čaj

Předěly mezi jednotlivými obdobími připadají na slunovraty a rovnodennosti. Člověk v dnešní době je bohužel odtržený od přirozeného rytmu života, který byl po staletí spojen se Sluncem. Alespoň si to myslí. Lidé, kteří žili před námi, ale věděli, že každé roční období má určité znaky a pravidla a člověk, pokud chce dobře žít, musí s nimi být v jednotě. Svátky a rituály s nimi spojené každoročně připomínaly, že lidský rok se pohybuje v kruhu. A tak pokud špatně zaseješ, i špatně sklidíš a pokud špatně sklidíš, i příští rok špatně zaseješ. A dokonce i křesťanské církve, i když přinesli na svět mnoho špatného, věděli, že rok má svůj přirozený rytmus a svátky, které do něho vložily, to přesně odrážejí.

Období, které předchází před zimním slunovratem, tj. 21. prosince, je obdobím, kdy je potřeba uklidit. O dušičkách jsme se rozloučili se svými mrtvými a o adventu bychom se měli zklidnit a udělat si pořádek ve své „komůrce“. Po zimním slunovratu přijde čas zrození, zrození Slunce nebo, chcete-li, zrození Ježíška. Slunce pomalu začne narůstat a naše energie půjde nahoru. Pokud nestihneme, například pod vlivem předvánočního shonu, uklidit sami v sobě, velice těžko se nám bude začínat v novém období. Důkazem toho, že se to neděje, jsou jarní únava, deprese a každoroční chřipková epidemie. A proto to podstatné, co musíte teď udělat, je uklidit. Dát si do pořádku své myšlenky, srovnat si, co se vám povedlo a co ne, posvítit si na svoje plány, jestli stále ještě platí, setkat se se svými přáteli a známými a zjistit si, zda s nimi počítáte i do příštího roku, být v úzkém kontaktu se svými nejbližšími a nezapomenout jim říci, že je máte rádi. Zkrátka, udělat vše pro to, aby se ve vaší duši rozhostil klid a mír. Jedině tak se vám podaří vstoupit úspěšně do nového ročního období. Pokud teď pořádně uklidíte, budete na jaře skvěle připraveni zaset a příští rok i dobře sklidit.

Ve svém úklidu nezapomeňte také na své tělo, které potřebuje odbourat, a vyčistit všelijaké škodliviny, které do sebe nachytalo. K tomuto účelu se skvěle hodí tento podzimní čisticí čaj.

Smícháte ve stejném poměru:

  • Ostropestřec mariánský plod
  • Třezalka tečkovaná nať
  • Rdesno ptačí nať
  • Řepík obecný nať
  • Měsíček lékařský květ
  • Vřes obecný nať
  • Hluchavka bílá květ

Hrst směsi zalijete litrem vroucí vody, budete vařit 7 min. a pak přecedíte. Můžete osladit, ale ne medem. Pijte tři týdny alespoň dva šálky denně, a pak po zbytek zimy dvakrát týdně. Tento čaj je vhodný pro celou rodinu, a tak nezapomeňte i na své ratolesti.

Vaše šamanka Markéta Švarcová, www.pristav69.cz

Reklama