Rodina

Chcete mít klid? Využijte zmrazení vajíček „pro jistotu“

Ve vyspělých zemích dochází spolu se zdokonalováním technik metod asistované reprodukce také k rozvoji nového trendu. Zájemkyně, které s těhotenstvím počítají až za pár let, si mohou na vlastní přání nechat vajíčka zmrazit. Jak je to u nás?

Zatímco plánování rodiny ženy posouvají neustále do vyššího věku, ať z důvodů kariérních, osobních, či partnerských, vaječníky jsou nastaveny stále na stejný rytmus. A jelikož dostupnost informací již není problém, mnoho žen se neustále dočítá o poklesu své reprodukční schopnosti, obzvláště po 35. roce. Přirozené početí zakončené porodem je pak po čtyřicátých narozeninách spíše vzácností. Zde pak přicházejí na řadu metody asistované reprodukce.

vajíčko

Myslet dopředu

Některá centra však nabízejí klientkám možnost zapojit se do jejich programu již dříve. Metody zmrazení a uchování vajíček se neustále zdokonalují, avšak jejich úspěšnost je úměrná věku vaječníků. Tudíž pro budoucí plodnost je vhodné nechat si vajíčka zamrazit, dokud vaječníky ještě fungují tak, jak mají. Tedy nejpozději do třicítky. To ale od ženy vyžaduje přemýšlet o svém reprodukčním životě poměrně hodně dopředu.

Nejen pro nemocné

V České republice je tento krok znám především jako metoda volby zachování plodnosti u pacientek, které mají nějaké vážné problémy s vaječníky. V případě nádorového onemocnění na celý proces přispívá pojišťovna. V Centru reprodukční medicíny v Bruselu však nabízejí tuto proceduru i zdravým ženám, a to od roku 2009.

 • Možnost nechat si zamrazit vajíčka zatím využilo 140 zájemkyň.
 • Pro oplodnění je použila pouze jedna žena, avšak následný embryotransfer k těhotenství nevedl.
 • V letech 2009–2011 byl proveden dotazníkový výzkum (tehdy si vajíčka nechalo zmrazit 86 klientek v průměrném věku 37 let). Ten ukázal, že většina žen věří, že uchovaná vajíčka nikdy nebudou muset využít.

Velká podpora

Podle autorů studie ukázala, že tato metoda může být velmi důležitou psychologickou pomocí pro ženy, které vlastní rodinu plánují, ale zároveň jsou si vědomy svého rostoucího věku. Psychika je při početí i těhotenství nesmírně důležitá a myšlenka na záložní plán by mohla přinést úspěchy, aniž by bylo asistované reprodukce využito v celé její podstatě.

Nové možnosti už přicházejí i do České republiky. Jelikož se ale jedná o komerční a „preventivní“ možnost uchování plodnosti, žena si musí celý proces hradit sama.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
05.06.2014 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Suzanne [*]

  ToraToraTora — #1 No, tak nějak. I když chápu, že to některé ženské berou jinak, souhlasím s tebou.

  superkarma: 0 05.06.2014, 10:40:40
 2. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Do mrazáku nacpu jahody, maso a občas i zbytek lívanců, když neodhadnu množství, ale potomstvo?

  Co má přijít, to přijde. A ¨když to nemá přijít, tak si štěstí ani mrazákem nevyčarujeme.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #2
  superkarma: 0 05.06.2014, 08:25:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme