Přemýšlíte, o jaké lyže si napsat Ježíškovi? Značek i jejich modelů je na současném českém trhu nespočet a vybrat si tu správnou může být ošidné.  Nejúspěšnější česká lyžařka, Šárka Strachová, si nemůže vynachválit lyže značky Fischer.

Medaile díky Fischerkám

Šárka Strachová

Nejúspěšnější alpskou lyžařku naší historie, slalomářku Šárku Strachovou, za svobodna Záhrobskou, Vám asi nemusím představovat.  Její kompletní sbírka medailí z mistrovství světa a bronzová olympijská medaile mluví samy za sebe. V žebříčku nejlepších slalomářek světa se už 16 let pohybuje v elitní desítce. A to i přes vleklé spory s otcem a vážné zdravotní potíže, o kterých pojednává film Dvě minuty mého života.

Svou nejcennější medaili po nemoci, bronz z Mistrovství světa v Beaver Creeku 2015 vybojovala na lyžích Fischer, s nimiž má podepsanou smlouvu již od roku 2012. Sama jezdí na modelu RC4 WORLDCUP SC.

Na čem jezdí Šárka?

Vzhledem k Šárčině specializaci jsou tyto lyže určené na slalom, to znamená krátké až středně dlouhé rovnoměrné oblouky na hladké, krásně upravené sjezdovce.  Slalomové lyže by obecně měly být kratší, než je Vaše výška, a proto Strachová jezdí při svých 175 centimetrech na lyžích o deset centimetrů kratších. Tak dlouhé lyže s  velkým bočním vykrojením (122-68-103) ji při správném postavení umožní zajet oblouk s poloměrem 13 metrů. To se může zdát jako hodně, ale není. Šárka se musí hodně otáčet a dynamicky překlápět lyže z jedné hrany na druhou, aby včas stihla projet další branku. Pokud by se to nepovedlo, bude diskvalifikovaná. Co největší náklon do strany a dynamický přechod mezi oblouky jí tak zajistí ideální stopu co nejblíže u tyčí, což vede k co nejlepšímu času a potažmo k vítězství.

A jak poznáte Fischery na první pohled? Kromě žluto-černého trojúhelníkového loga jsou lyže naší mistryně světa poznat hlavně podle díry, kterou mají ve špičce lyže. Podle výrobce, vede absence materiálu ve špičce k lehčímu ovládání lyže a tím i  snazšímu zatáčení.

Šárka Strachová

Jaké jsou jiné možnosti?

Zajímavou možností jsou potom modely skrývající se za pojmenováním RC4 The Curve, což je lyže, která v sobě obsahuje 3 radiusy na krátký, střední a dlouhý oblouk. Tato technologie údajně umožňuje lepší přenos síly a díky tomu Vám umožní přesné zahájení oblouku a dokonalé zrychlení na jeho konci. A navíc Vám umožní střídat velikosti oblouků. V rámci The Curv si ještě můžete vybrat modely podle razantnosti Vaší jízdy.

Na černou sjezdovku

Pokud se necítíte na super závodní lyže alá olympijská vítězka, ale přeci jenom jste zkušená a zdatná lyžařka, která ráda jezdí krátký, dynamický oblouk na upravené sjezdovce, pak Vám doporučujeme vyzkoušet model RC4 Speed anebo Superior SC, který zajistí o něco větší stabilitu než model závodní. Podobný zážitek Vám zprostředkuje i snadno ovladatelná polozávodní lyže RC4 Superior Pro. Elegantnější, ale pořád velmi dravou variantou dámské slalomové lyže je varianta C-Line Prime SC, která má o metr delší radius než má Šárka a na rovnějším terénu Vám dovolí vypustit a příjemně se svézt.

Na červenou sjezdovku

Lyžařky, kterým ke spokojenosti stačí červená sjezdovka, určitě ocení různé tipy modelu Progressor, který se hodí na všechny tipy sjezdovek. Taková lyže Vám umožní jet rovně a užívat si rychlosti, ale i vypustit a pomalu kroužit po kopcích a užívat si výhled na okolní krajinu. Je to zkrátka taková zlatá střední cesta. Podle Vašich osobních preferencí si můžete vybrat, zda dáte přednost typu, který Vám neodpustí jedinou chybu, nebo se rozhodnete si na horách užívat a vyberete si takovou variantu, které budou chyby jedno. Elegantnější variantou nabízející podobný zážitek je potom model Trinity.

Šárka Strachová

Na modrou sjezdovku

Lyže Fischer určené pro lyžařky pohodářky se poznají tak, že ustupují od černé barvy a dávají přednost bílému základu doplněným o pastelové barvy místo těch křiklavých oranžovo-žlutých odstínů, které můžete vidět na závodních variantách. Model Pure je lehký a ušetří vám spoustu energie díky snadnému ovládání.  Černou variantou nabízející podobný zážitek je potom model Breeze. Jejich bratříček KOA nabízí podobnou zkušenost, ale můžete se na něm svézt i mimo upravenou sjezdovku. Jen v takovém případě nezapomeňte na vlastní bezpečnost!

Tak co, už máte vybráno?

Pomohla jsem Vám? Vybrala jste si? Pokud ano, tak super, pokud ne, tak nezoufejte. Výše jsem Vám představila pouze základní modely ženských slalomových lyží od značky Fischer.  Tato značka ale nabízí samozřejmě i lyže určené pro obří slalom a rychlostní disciplíny. Nemluvě o množství modelů pro muže a juniory. Ale na světě není jenom tato značka. Pokud se Vám trojúhelníčkové logo nelíbí, můžete zvolit jinou.

Každopádně, ať už jste si vybraly nebo ne, žádný popisek, recenze, ani hodnocení jiných lyžařů Vám nenahradí Váš vlastní pocit. Proto doporučujeme si lyže před koupí otestovat. Využijte nabídky nezásobovanější půjčovny v zemi a před rozhodnutím o koupi si lyži půjčete. Pokud budete spokojená, není nic lehčího, než si Vašeho miláčka přímo v Happy Sportu koupit. Pokud ne, zkuste další model nebo jinou značku.

Příjemné svezení!

Reklama