Bývají sice našimi věrnými kamarády, často i rovnoprávnými členy rodiny, ale zrovna tak jsou i ničiteli a devastátory. Rozbíjejí nádobí, shazují vázy nebo špiní a ničí koberce a drásají nábytek. Pes či kočka mohou v bytě způsobit spoustu nepříjemností.

Prevence

Před mnohými se však můžeme chránit. Kdo si nechá položit na podlahu dlažbu, ušetří si mnoho starostí oproti tomu, kdo se rozhodl pro koberec. Podobně dokážou ulehčit práci snímatelné potahy z křesel, které je možné snadno vyprat v pračce.

To ovšem neznamená, že musíte mít na křeslech kvůli psům nevzhledné strakaté deky. Všechno lze vymyslet a zkombinovat tak, aby tyto „zvířecí pomůcky“ ladily s celkovým charakterem bytu.

Když má pes rád koberec

dog

U podlahy jsou samozřejmě nároky na úklid největší a je jedno, jestli bydlíte v malém bytě, nebo v rodinném domku. Stejně tak příliš nezáleží na tom, jestli máte jezevčíka nebo vlčáka.

Své o tom ví například moje kamarádka Zdenička, která chová v paneláku v třípokojovém bytě afgánské chrty (momentálně pět kousků): „Tam, kde se volně pohybují po bytě psi, zejména větší plemena, bych rozhodně doporučila laminátové podlahy, případně dlažbu.“ Je to logické – laminát a dlažba jsou tvrdé materiály, kterým nevadí ani ostré drápy velkých psů. To už se nedá říct o dřevěných podlahách nebo o korku.

Většina psů zbožňuje koberce. Dlažbu minou bez povšimnutí a hned se uvelebí na koberci. V něm se samozřejmě velmi dobře drží chlupy a další nečistoty. Proto by měl majitel psa dát přednost spíše umělému koberci před vlněným, který se hůře udržuje.

Chlupy se lépe dostávají z koberce s nižší smyčkou. Vhodné jsou vysavače s rotačním kartáčem, existují však také speciální nástavce na vysavač. Jejich cena se pohybuje v řádu tisíců korun.

Křeslo je křeslo

Pes nebo kočka si jen těžko nechá vysvětlit, že je sice rovnoprávným členem rodiny, ale že si – na rozdíl od tatínka – nemůže sednout či lehnout, kam se mu zlíbí. To platí především u čalouněného nábytku.

Aby línající srst nezůstala na křesle či pohovce a neohrožoval vaše oblečení, je možné psům a kočkám koupit vlastní pohovku, která odpovídá jejich rozměrům. Takový zvířecí divan ovšem vyjde opět na několik tisíc korun. To různé košíky, pelíšky či deky jsou podstatně levnější.

cat

Pokud si ale pes nedá říct a stále si lehá na křeslo nebo na gauč, můžete přes nábytek natáhnout snímatelné potahy, které se připevňují suchým zipem nebo šňůrkami. Výhodou je čalouněný nábytek, který výrobce už nabízí s odnímatelným potahem. Mnohé z nich si dokonce můžete vyprat sami v pračce.

Zvířátka se nepřezouvají

Lidé, kteří bydlí v paneláku, mají smůlu a o svou koupelnu se musí poctivě dělit se svým psem, kterému musí ve společné vaně umývat tlapky od bláta nebo v blížící se zimě od posypové soli.

Majitelé rodinných domků si však mohou zřídit koupelnu pouze pro psy ve sklepě nebo u garáže. Nemusí to být hned vana nebo sprchový kout, úplně postačí umyvadlo, nebo dokonce jen kohoutek a pod ním odpad. Tam si ostatně můžete umýt i nářadí ze zahrádky nebo ušpiněné boty.

Drápky brousí o sedačku

Každý pes a kočka by měl mít doma i své hračky. Jednak se tím zabaví, jednak se tak vyhnete škodám na zařízení bytu. Zvláště kočky jsou hodně zvědavé, lezou a skáčou po skříních nebo po záclonách a závěsech, takže je lepší odstranit všechny vázy, sošky nebo dečky, které by především koťata mohla rozbít nebo poškodit.

Dospělé kočky se obvykle zklidní a dokážou se těmto překážkám mistrně vyhýbat. Jenže kočky si také potřebují obrušovat drápky, a aby si k této činnosti nevybraly čalouněná křesla a pohovky, je dobré jim pořídit do bytu škrabadlo nebo třeba kousek větve či kmenu. Takový přírodní materiál může i vhodně doplňovat interiér bytu.

Zverimexy ale mají i dostatečnou nabídku různých pomůcek, například rohoží, které se mohou zavěsit, překrýt roh stěny. Pokud i tak kočka dává přednost čalounění, doporučují znalci domácích zvířat dát jí jasně najevo, že se tohle nesmí. Například klepnout srolovanými novinami do nábytku a odnést kočku na správné místo. Rozhodně ale nemá cenu kočku za trest bít.

Reklama