Rodina

Chcete dostávat mateřskou? Hlídejte si platby pojištění

Když se partneři rozhodnou, že by chtěli mít dítě, často řeší kromě ostatních i otázku peněz: budeme mít dost na to, aby mohla žena zůstat doma s dítětem? Na jaké příspěvky má vlastně matka nárok?

Není úplně jednoduché se v tom vyznat. Všechny ženy, které pečují o dítě, mají nárok na rodičovský příspěvek. Ten si mohou vybrat během prvních čtyř let dítěte, a to celkovou částku 220 tisíc korun (maximálně 11 500 Kč měsíčně). Ale jak je to s mateřskou? Na tuto dávku nemají nárok všechny ženy, záleží na tom, zda jsou zaměstnané, nebo samostatně výdělečně činné (OSVČ).

peníze

Zaměstnané ženy

Mateřská se pobírá 28 týdnů, u dvojčat 37 týdnů, a to od 6. až 8. týdne před očekávaným porodem. Ženy mají nárok na mateřskou, pokud jsou v den nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnané, pokud se jim z příjmu platí nemocenské pojištění a v posledních dvou letech pracovaly aspoň 270 kalendářních dnů.

Podnikatelky

Pro podnikatelky (OSVČ) jsou podmínky trochu jiné. Tyto ženy si musí v dostatečném předstihu řádně platit dobrovolné nemocenské pojištění, na jeho měsíční výši je poté závislá výše mateřské. OSVČ si musí platit toto pojištění 180 dní během posledního jednoho roku před porodem a platí pro ni také celkových 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Do těchto 270 dnů se počítá i doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole.

Ostatní ženy nárok na mateřskou nemají, takže mohou pobírat pouze rodičovský příspěvek, který navazuje na mateřskou.

Pozor na platby

O toto téma jsem se začala zajímat, když si kolegyně Klára Wimmerová posteskla, že si jako OSVČ toto pojištění platí. To by nebylo nic hrozného, není to velká částka. Jenže Klára měla během té doby s placením nepříjemnou zkušenost. I proto vznikl jako rada pro vás ostatní ženy tento rozhovor.

Kláro, jsi žena podnikatelka, OSVČ. Jak jsi zjistila, že máš vlastně taky nárok na mateřskou, pokud si budeš platit nemocenské pojištění? Já jsem to donedávna vůbec nevěděla.
Dřív jsem se o to neměla důvod zajímat, teď už je to vzhledem k mému věku i k tomu, že jsem se vdala, poněkud aktuálnější. Ale ta informace se ke mně dostala poprvé asi před čtyřmi lety, když čekala dítě moje kolegyně z práce. Předtím jsem o ničem takovém netušila, ani jsem se o to nezajímala. V době, kdy byla těhotná kolegyně, byly ale ještě jinak nastavené podmínky... budoucí matky, OSVČ, si mohly nemocenskou doplatit i zpětně, a pokud doplatily hodně, byla pak vysoká i jejich mateřská. Aspoň tak jsem to slyšela. Podobné „obcházení“ už ale dnes možné není, pochopitelně to mnoho žen „zneužívalo“.

Teď už je to ovšem jinak, zpětně nic platit nelze. Kolik je minimální měsíční částka, která se musí platit?
Minimální výše nemocenského pojištění, pokud si platíš minimální sociální pojištění (které je kolem dvou tisíc), je tuším cca sto padesát korun, takže částka je to zanedbatelná.

Kde sis pojištění vyřizovala?
Samotné vyřízení bylo jednoduché, šla jsem na příslušnou Českou správu sociálního zabezpečení, pod kterou spadám, a u okýnka na informacích jsem vyplnila jeden formulář - žádost o nemocenské pojištění. Pak jsem čekala na její vyřízení - doporučeným psaním mi přišlo oznámení, že nemocenské pojištění bylo zřízeno, a informace, kolik peněz a na jaký účet mám každý měsíc posílat. Klasicky je nutné zaplatit k určitému dni v měsíci, a jestliže se splátka opozdí, nárok na nemocenské pojištění - a potažmo mateřskou - okamžitě zaniká.

To je docela přísné. A dá se nějak zkontrolovat, jestli jim tam ta částka opravdu přišla? A když nepřijde, dají Ti vědět, že to nemáš zaplacené?
Já jsem si zřídila trvalý příkaz, problém ale byl, že hned první splátku jsem poslala o týden později, než mi přikázali - takže mi v podstatě nemocenské pojištění nekompromisně zaniklo pomalu dřív, než vzniklo. Problém ale vidím v tom, že mi to nikdo neoznámil. Peníze z mého účtu pak odcházely dál, každý měsíc, celkem skoro půl roku, a úplně zbytečně.

A kdy a jak jsi nakonec zjistila, že pojištění zaniklo? Vždyť jsi celou dobu žila v domnění, že tam peníze chodí!
Dali mi vědět až po tom půl roce, což mě pochopitelně rozčílilo. Po pojištěncích se vyžaduje, aby bylo na den přesně všechno zaplacené, ale úředníci, kteří jsou placení z našich peněz, nemají žádnou povinnost oznámit nám, že nám nějaký nárok zanikl. S klidem vám to dají vědět e-mailem půl roku poté, co žijete v domnění, že je všechno v pořádku, a peníze posíláte dál. Dokážu si představit ženy, které odpočítávají měsíce, aby UŽ mohly založit rodinu, a najednou zjistí, že to musí opět odložit. Tedy - samozřejmě nemusí, ale peněz se nedočkají.

To je opravdu nepříjemné zjištění...
Na celé situaci mi asi nejvíc vadí to, co už jsem popsala - pojištěnec se o den opozdí s platbou a má smůlu, ale úřad může s oznámením otálet, jak dlouho chce... A kontrolu nemáme žádnou.

Věděla jste, že můžete dostávat mateřskou i jako OSVČ?

Možnost%
Ano55,3
Ne23,4
Nezajímám se o to21,3

Můžete se přečíst...

   
05.02.2013 - Finance a práce - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [17] Sluníčko sedmitečné [*]

  Tak i na mateřské se dá půjčit, jen si člověk musí dobře vybrat tak, aby měl bezplatné úroky - půjčka mateřská dovolená.

  superkarma: 0 03.08.2015, 10:47:56
 2. [16] Bajbic [*]

  Kdyžtak mrkněte na článek Být nezaměsnaný je taky práce - je celkem relevantní k tomuto tématu a v některých aspektech ho i rozšiřuje ;)

  superkarma: 0 07.03.2013, 11:27:28
 3. [15] telelot [*]

  Jj, peníze z nás stát tahá jak může, ale aby pak něčím přispěl... to by člověk zaplakalSml15

  superkarma: 0 05.03.2013, 08:50:13
 4. [14] rendac [*]

  tak to je obyčejný člověkmusí platit hned, ale opačně už na to je víc čsu. jak teď ty sociální poplatky hned je vidět jak stát pečuje o svoje lidi

  superkarma: 0 23.02.2013, 20:55:22
 5. [13] pan klikač [*]

  http://www.penizezaemail.cz/?ref=3211 

  100 kč za registraci až 8 kč za email.

  superkarma: 0 09.02.2013, 12:11:18
 6. avatar
  [12] Krupová [*]

  Já mám zase dost špatnou zkušenost s pojištěním při dlouhodobé nemoci. Prostě když člověk vypadne z pracovního procesu pro vážnou nemoc nebo úraz a tak. Měl by být krytý tímto pojištěním a než se vrátí do práce, pojišťovna mu po ukončení nemocenské pošle kolem 600 za každý den nemoci... Samozřejmě dle měsíčních plateb. Aniž bych cokoliv plánovala, tak jsem otěhotněla a gynekolok mi doporučil nepracovat, protože, to bych jistě potratila. Bylo to i ve směrnicích firmy. Po sedmi měsících mé nemocenské jsem dostala 150 kč :-) A to jsem platila kolem 600 měsíčně.  Důvod byl prostý, nic mi nebylo a kdybych dál pracovala tak jsem miminko mohla ale i nemusela donosit. Rada na závěr, pojištění nezakládat a odkládat peníze do štrožochu. To je dnes jistější.

  superkarma: 0 06.02.2013, 22:51:26
 7. [11] Trefa [*]

  Trefa:u nas nikdo neni na materske.

  superkarma: 0 05.02.2013, 15:18:52
 8. avatar
  [10] Klára Wimmerová [*]

  tetička25 — #9 Díky moc za radu, zkusím to!

  superkarma: 0 05.02.2013, 10:21:51
 9. [9] tetička25 [*]

  Klárko, jestli se chystáš na mateřskou v nejbližších 2 letech, tak až budeš letos odevzdávat přehled na sociálce, tak si nech od pracovnice spočítat, jestli by se tě vyplatilo si dobrovolně navýšit sociální pojištění a tím i nemocenské, kolik by tě pak za těch 28 týdnů vyplatili. Asi se to nevyplatí, ale můžeš to zkusit. Mají na to program.

  1. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #10
  superkarma: 0 05.02.2013, 09:22:57
 10. avatar
  [8] Klára Wimmerová [*]

  Tak opraven tento úsek, jen pro ty, co článek přečtou později:

  Teď už je to ovšem jinak, zpětně nic platit nelze. Kolik je minimální měsíční částka, která se musí platit?

  Minimální

  výše nemocenského pojištění, pokud si platíš minimální sociální  pojištění (které je kolem dvou tisíc), je tuším cca sto padesát korun, takže

  částka je to zanedbatelná.

  superkarma: 0 05.02.2013, 09:11:04
 11. avatar
  [7] Klára Wimmerová [*]

  tetička25 — #5 Ano ano, neorientuji, však jsem na to upozornila (a to zdravotní pojištění byla chyba, opravím...). Jen jsem poskytla svoji zkušenost a trochu jsem se zorientovala díky článku Lucie a teď díky reakcím vás, čtenářek, za což děkuji. :)

  superkarma: 0 05.02.2013, 09:07:08
 12. [6] olinka55555 [*]

  Omlouvám se, to jsem měla vlčí mhu v noci, 1080 je minimum zdravotní pro OBZP, psala jsem hlavně proto, že  mateřská se neodvíjí od zdravotního, ale od sociálního pojištění, resp. nemocenského.

  A podnikatel si sociální platit musí, resp. důchodové a příspěvek na st. politiku zaměstnanosti, ale nemocenské ne.

  superkarma: 0 05.02.2013, 09:06:20
 13. [5] tetička25 [*]

  Klárka se v tom evidentně vůbec neorientuje, protože pokud si myslí, že nemocenské se vztahuje ke zdravotnímu pojištění, tak je na omylu.

  OSVČ si platí povinně sociální pojištění - minimální částka pro rok 2013 je 1890,- Kč a zdravotní pojištění - minimální částka pro rok 2013 je 1748,- Kč. Pak si ještě může OSVČ platit dobrovolně nemocenské pojištění - minimální částka pro rok 2013 je 115,- Kč, které pokud chce pobírat mateřskou si platit musí.

  Pokud se přihlásí k placení nemocenské, tak se vždy odvádí a vztahuje k sociálnímu pojištění ne ke zdravotnímu. Výše měsíční platby nemocenského se také vypočítává od výše sociálního pojištění.

  1. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #7
  superkarma: 0 05.02.2013, 08:26:51
 14. avatar
  [4] pajda [*]

  Rikina — #2 pokud je to stejné jako u nemocenské, tak bude ta částka zřejmě vyšší - teď dostal nemocenskou můj syn a i když platí minimum (studující a OSVČ), tak se vycházelo nevím přesně z čeho a přisly mu docela slušné peníze. Řekla bych, že hodně záleží na pracovnících sociálky, protože po stěhování a změně správy sociálního jsemteprve zjistila, na co všechno je nárok a že navíc platím zbytečně moc...

  superkarma: 0 05.02.2013, 08:25:35
 15. [3] lidicka [*]

  Samozřejmě, že i OSVČ může dostávat mateřskou, ale si musí měsíčně platit  sociální pojištění, což většina OSVČ nedělá, platí pouze zdravotní pojištění, které však vliv na mateřskou dovolenou, stejně jako na nemocenské dávky,  nemá.Sml22

  superkarma: 0 05.02.2013, 06:31:57
 16. [2] Rikina [*]

  Pojistné na nemocenské pojištění se platí ze stejného vyměřovacího základu jako zálohy na důchodové pojištění. Pokud si OSVČ dobrovolně zvýší pojistné na nemocenskou, musí si odpovídajícím způsobem zvýšit i platbu na to důchodové. Přeplatky se nevrací. Takže většině žen se to nevyplácí, a radši si tu nemocenskou neplatí vůbec. Jestli dobře počítám, při platbě 150,- Kč  by Klára dostala mateřskou 4 515,- Kč. Sml80 Ohledně termínů - zálohy jsou splatné vždy od 1. do 20. dne v měsíci - mně se zdá 20 dní docela dost na to, aby člověk někam poslal nějakou platbu a ověřil si, že tam došla.

  1. na komentář reaguje pajda — #4
  superkarma: 0 05.02.2013, 00:55:42
 17. [1] olinka55555 [*]

  pro redakci - Minimální zdravotní pojištění je 1080, určitě myslíte minimální sociální pojištění.

  superkarma: 0 05.02.2013, 00:06:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme