Domácnost

Chcete chovat miniprasátko? Pozor, může dorůst i 120 kg!

Viděla jste například v brněnské zoo malá vietnamská prasátka a zamilovala se? Dnes už člověk může chovat miniprasátko v domácích podmínkách. Ale není to nijak jednoduché, jak nám vysvětlila majitelka miniprasátka Marina Katzerová.

Mít doma psa, kočku, morče, potkánka, králíčka... to je dnes docela běžné. Lidé si pořizují různé mazlíčky. Mezi ty nejmodernější patří miniprasátka. Jsou krásná a inteligentní, jenže jejich chov není nijak snadný.

„Není to žádná legrace, třeba taková prasečí puberta,“ říká zakladatelka občanského sdružení Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti Martina Katzerová. Potom nám vypravuje, jak za tři roky existence sdružení řeší neustále problémy, kdy si lidé pořídí miniprasátko a po čase ho nechtějí. „To mi třeba volají, ať si pro něj přijedeme, nebo že za hodinu dorazí řezník. Je mi z toho k pláči.“

karkulka malakarkulka dospela

Jak to vlastně s chovem miniprasátek v Česku je? To jsme dopodrobna vyzvídali právě od paní Katzerové...

Jak vás vůbec napadlo chovat prasátko jakožto domácího mazlíčka?
Pro nás konkrétně byla hlavním důvodem alergie. Manžel je těžký astmatik a mimo toho má alergii na kůži některých domácích zvířat hlavně psů a koček. Před sedmi lety nalezl na nějakých zahraničních stránkách povídání o rodině, která si díky alergii pořídila místo psa zakrslé prasátko. Ihned jsem sedla k internetu a za dva dny už jsme si vezli z Rájce Jestřebí malou Karkulku.

Jak byste miniprasátko charakterizovala, třeba ve srovnání s kočkou nebo psem?
Prasátko je zcela jiný živočišný druh, a tak je třeba k němu přistupovat. V kočkách se moc nevyznám, i když už jsme díky Karkulce dvě zachránili. Díky Karkulce proto, že jsme se museli před třemi lety odstěhovat z našeho pražského bytu na chatu. V pražském domě nemáme výtah a Karkulce se špatně chodilo z druhého patra bez výtahu. Naše zachráněné kočky jsou individualistky, které se přijdou podrbat, najíst, a když je velká zima, tak vyspat do kuchyně. Jinak nás nepotřebují a myslím, že kdyby někde lépe vařili, klidně by se odstěhovaly. Se psy mám daleko větší zkušenosti. Už jako dítě školou povinné jsem se věnovala služební kynologii a psi mne provází vlastně celý život. I když jsem je po tom, co jsme se s manželem poznali, nemohla mít, zůstali u mých rodičů, ti si potom pořídili další fenku a dnes, kdy už rodiče nežijí, dospěla naše dcera, a jakmile se osamostatnila, hned si dva psy pořídila. Takže srovnávat budu prasátka se psy. Prase je oproti psovi čistotnější, inteligentnější, rychleji se učí a lépe si pamatuje. Jenže svou inteligenci využívá výhradně pro splnění svých tužeb a nikdy nebude dělat to, co umí jen pro to, aby majiteli udělalo radost. Takže když to shrneme, prase oproti psovi nikdy nebude pracovat. Se psem se žije tak, že majitel je vůdcem smečky a může to psovi dávat najevo. Pes bude v takové smečce spokojený a bude pro krásné oči svého majitele dělat, co bude v jeho silách. S prasátkem se žije jako s rovnocenným partnerem. Majitel musí být trpělivý, laskavě důsledný a mít malinko navrch, ale tak, aby si toho prasátko moc nevšimlo. :o) Pak v prasátku získá velmi inteligentního a citlivého společníka.

karkulka

Na stránkách sdružení jsem se dočetl, že je prasátko hodně „vyčůrané“ a rádo dělá majitelům menší naschvály. Jak je to s jeho výchovou – je to hodně náročné?
Výchova prasátka vyžaduje především spoustu času. Prasátka nejsou ráda sama, velmi se nudí a za opuštění se svým majitelům mstí, nejčastěji likvidací bytu. Často se stává, že majitel po návratu ze zaměstnání svůj byt ani nepozná. Prasátka jsou schopna strhat tapety, okousat nábytek, vybílit ledničku i spíž, vytrhat elektrické vedení a některá i vodovodní trubky ze zdi, nebo založit požár zapnutím plotýnek na elektrickém sporáku nebo vytopit otevřeným kohoutkem všechny sousedy bydlící v nižších patrech. Dnes, když nám v klubu dospěla ta nejstarší prasátka, víme, že to většinu prasátek jednou přejde, ale to až dospějí, což je u prasátek po dosažení tří let věku.

To zní trochu děsivě, dá se to nějak řešit?
Protože je málo těch, kteří ty tři roky vydrží, doporučujeme pro prasátka střídavé bydlení tak, že když je majitel doma, je s ním prasátko v domě. Jakmile majitelé dům opouští, umístí prasátko na zahradu, kde má dostatečně zateplený příbytek. Domů si majitelé prasátko vezmou, až když se vrátí. Škody na vybavení domácnosti se tak eliminují. Prasátka velmi rychle poznají, co jejich majitelům vadí, a použijí to vždy, když jim majitel něco nedovolí, zakáže a podobně... Některá jako projev nevole před očima svých majitelů trhají koberec, přehozy, záclony či peřiny. Jiná skřípou nesnesitelně zuby a některá se jdou na protest vyvenčit doprostřed místnosti navzdory tomu, že jsou zpravidla čistotná a hygieně se naučila téměř hned, když si je majitelé přinesli domů.

Jak to tak poslouchám, tak se mé nadšení po prasátko pomalu vytrácí. Je to tedy tak, že prasátko by mělo mít nějak stavebně oddělené prostory, kde tráví čas, když je doma samo. No, to si dnes asi lidi moc často dovolit nemohou. Ale dobře, smířím se tím, že budu mít zdemolovaný byt a chci si pořídit prasátko do garsonky. Jak bude veliké? Nemůže se stát, že mi z miniprasátka vyroste obrprase?
Může, a dokonce je to i pravděpodobné. Všechna prasátka chovaná v domácnostech jsou vlastně prasečími voříšky, navzdory tomu, co mnozí chovatelé tvrdí a za co je nabízejí. Chov miniprasátek probíhá v praxi většinou tak, že chovatel vybírá velmi malé (často ne zcela zdravé) jedince, a ty pak připouští s jinými velmi malými jedinci. Vzhledem k tomu, že tento chov je neustálený, kupující nikdy neví, co mu ze zakoupeného mazlíčka vyroste. Setkáváme se s tím, že sourozenci z jednoho vrhu mají v dospělosti, tedy ve 3 letech věku, jeden 20, druhý 60 a třetí 80 kg. Ve světě jsou za miniprasátka označována prasátka, která mají hmotnost v dospělosti do 120 kg. Spousta lidí se pozastavuje nad tím, že miniprase, které potkali na ulici, vážilo stejně jako prase jejich babičky z vesnice před příchodem řezníka. Je to v tom, že prasátka se poráží ve věku cca 1 rok, takže jsou to ještě prasečí děti, a kdyby to babiččino prase mohlo dospět, vážilo by 350 i více kg. Oproti tomu dospělé 100 kg vážící prasátko je opravdu mini.

Moment, vždyť přece v brněnské zoo mají vietnamská prasátka, a ty jsou opravdu malá jako pes. Takové prasátko se u nás v domácnosti chovat nedá?
Vietnamská prasátka moc malá nejsou. Dospělí jedinci váží mezi 80 až 120 kg. Ta malá prasátka v brněnské zoo jsou děti, takže jednou také vyrostou. Jinak vietnamské prase se doma chovat dá, a dokonce se mu v Česku vede plemenná kniha. Chová se samozřejmě na maso. Ve světě se chovají různá plemena, ale v České republice je podle zákona vedena jedna plemenná kniha prasat, ta eviduje pouze osm plemen prasat, a to výhradně jatečních. Z toho vyplývá, že všechna prasátka chovaná v domácnostech jsou vlastně prasečími voříšky, navzdory tomu, co mnozí chovatelé tvrdí.

karkulka

Chcete tedy říct, že chovatelé nabízí prasátka nějakého plemene, ale to plemeno to není?
Nejčastěji čteme v inzerátech nabídky na gottingenská miniprasátka. Gottingenská miniprasátka byla vyšlechtěna v šedesátých letech minulého století na univerzitě v německém Gotttingenu pro laboratorní účely. Obchodování s nimi je vázáno přísnými předpisy a zákony. Chovat gottingenské miniprasátko může jen organizace, která má povolení chovat laboratorní zvířata. Z tohoto důvodu je jasné, že všechna v inzerátech nabízená prasátka nejsou gottingenskými zakrslými prasátky, protože chovatelské zařízení na universitě v Gottingenu nesmí laboratorní prasátko prodat soukromému chovateli!

Řekněme, že bych si nějak sehnal certifikát pro chov laboratorních zvířat...
To tedy nevím, jak byste udělal, ale dobře, připusťme, že ho máte. Pak ale určitě nebudete prasátko prodávat za 1000 Kč a méně, když jste si čistokrevné rodiče koupil za 50 000 Kč a více. Jinak ještě k té velikosti gottingenského zakrslého prasete. Požadavek při jeho šlechtění byl na prase malého tělesného rámce, ale pro laboratorní účely nejvhodnější bílé barvy. Proto byla ke šlechtění použita malá prasata vietnamská, která křížili s různými druhy bílých masných plemen, jejichž váha v dospělosti je i 300 kg. Takže čistokrevné gottingenské zakrslé prase je v dospělosti daleko větší než dospělé prase vietnamské. Hmotnost dospělého gottingenského zakrslého prasete je asi 90 až 140 kg. Nesmíte se nechat zmást ani růstovou křivkou na oficiálních stránkách univerzity v Gottingenu, která končí na 40 kg, protože je to v 18 měsících! Prostě se nepočítá s tím, že by laboratorní prase žilo déle.

A co prasátka Royal Dandie, ty jsou údajně malinká?
Ano, to je pravda. Royal Dandie nebo Royal Dandie extreme jsou velmi malá prasátka, která opravdu existují. Vyšlechtila je paní Patty Sorensonová v USA. Je ovšem nemožné, aby jediné prasátko prodala jinam než na území USA nebo část Kanady. Legislativa to bohužel neumožňuje.

Proč?
Kvůli zákazu vakcinace proti Aujeszkyho chorobě (ACH), klasickému moru prasat (KMP) a dalším zákonům platícím v Evropské unii je nemožné, aby prasečí jedinec z USA vstoupil na půdu EU. Proto ani tato prasátka u nás ani nikde v Evropě nekoupíte a každý, kdo takové prasátko nabízí, je podvodník.

Koukal jsem, že je také možné chovat divočáky. Je nějaký rozdíl, zda chováte malé prasátko domácí, nebo malého divočáka?
V podstatě je to jedno. Péče o ně bude stejná, jen u „zakrslého“ prasátka je větší předpoklad, že bude mít majitel štěstí a jeho mazlíček bude v dospělosti vážit do 100 kg. U divočáka musíme počítat s hmotností v dospělosti daleko vyšší. Samozřejmě je třeba oba dva dát v mládí vykastrovat (prasečí kluky většinou nechává kastrovat již chovatel ve stáří dvou dnů a prasečí slečny dávají kastrovat jejich majitelé ve stáří 4 měsíce) a prasečím klukům je třeba v dospělosti upravovat páráky a klektáky (velké zahnuté zuby – pozn. red.), protože ty narostou všem kancům, ať těm divokým, nebo „zakrslým“.

karkulka

Jaké jsou reakce okolí, přece jen, stále ve společnosti přetrvává představa, že prase se chová na maso, ne na mazlení.
Samozřejmě naši členové se svými mazlíčky na ulicích měst napříč republikou způsobují pozdvižení. Několik našich prasátek již způsobilo dopravní nehody, když nepozorní řidiči místo sledování situace v pomalu jedoucí koloně sledovali prase jdoucí po chodníku na vodítku.

To by byl můj případ...
Nebojte, dochází spíš k legračním situacím, jako například když jsme byli s Karkulkou na výletě v Prachovských skalách, vystupovali jsme Císařskou stezkou nahoru a Karkulka šla první. Když vylezla na vyhlídku, uviděl ji jakýsi pán, a ač měla oblečen postroj a na něm velkou svítící lampičku, vykřikoval „pozor divočák“ a bránil tělem svou rodinu. Díky tomu, že o našem sdružení bylo natočeno spoustu pořadů a napsáno mnoho článků, někteří lidé naše prasátka na ulici poznávají. Takoví se s nimi většinou chtějí fotografovat. :o)

Většina lidí má prase spojené se špínou a zápachem, vy ale tvrdíte, že jsou čistotnější než psi...
Jsou, a to i prasátka chovaná na maso, jen k tomu nemají podmínky. Prase je velmi čistotné zvíře, hygieně se většinou naučí velmi rychle a chodí se venčit ven na svá oblíbená místa. Oproti psům, kteří se venčí na zahradě, odpadá majiteli práce s procházením zahrady a sbíráním hromádek. U prasátka stačí jednou za týden uklidit jednu hromadu na vybraném prasozáchodě. Kdyby nemusela prasátka chovaná na maso žít celý život v prostoru dva na dva metry, chovala by se stejně jako ta naše gaučová. Naopak zašpinit se dokážou prasátka velmi rychle. Máme tedy i výjimky, které by do bláta nikdy ani nestouply, ale zpravidla mají prasátka své oblíbené kaluže, ve kterých se dokáží zprasit tak, že je ani vlastní majitel nepozná. Dělají to proto, že si chrání kůži před hmyzem či před sluníčkem.

Když už jsme u toho srovnávání, jak se vlastně prasátko snáší s ostatními zvířaty doma?
Je to o zvyku. Zpravidla se prasátka snáší lépe s kočkami než se psy. Vždy je lepší přinést prasátko do domácnosti, kde už pes nebo kočka je. Prasátka jsou velmi teritoriální a žárlivá a hůře než psi si zvykají na nové členy rodiny. Zvířata musíme vždy co nejrychleji seznámit a o samotě je můžeme nechat, až když jsme si jisti, že malinké selátko pes přijal a nevidí v něm kořist. Jakmile ovšem prasátko povyroste, automaticky převezme roli vůdce smečky a bude velet všem ostatním zvířecím členům rodiny. Když je prasátko z domova zvyklé na psy, musíme být při společných vycházkách ostražití, protože se často stává, že dojde k třenici mezi domácím pejskem a nějakým psem cizákem, a v takových případech jde prasátko do boje za svého člena smečky. Zranění od prasátka bývají velmi vážná, obzvláště od prasečích kluků s neupravenými zuby.

karkulka

O prasatech chovaných na maso se říká, že jsou dost agresivní, a mají-li možnost, klidně zabijí i čerstvě narozené kůzle nebo slepici, jak je tomu u prasátek-mazlíčků?
Nad důvody agresivity prasátek chovaných pro maso by se dalo polemizovat. U prasátek chovaných jako domácí mazlíček je třeba v první řadě odlišit agresivitu od ostatních projevů. Nejčastěji dochází k záměně agresivity se sexuálními pudy hlavně u nekastrovaných prasečích holek. Většina majitelů řeší agresivitu, ať už o ni jde, či nikoli, nějakými fyzickými tresty. To je ale zásadně špatně! Prase nikdy fyzicky netrestáme!!! Buď bude chtít bojovat do roztrhání těla, a nebo se začne bát a ze strachu bude stále agresivnější! Je to začarovaný kruh. Rozčílené prasátko je třeba pomocí nějaké desky, poličky, válu nebo něčeho takového pomalu zatlačit nejlépe ke zdi, klidně na něj promlouvat a čekat, až se uklidní. Dále je nutné vědět, že u prasat prasečí holky jsou dominantnější, hůře zvladatelné a některé nevykastrované holky se hlavně v období puberty (2 roky věku) stávají agresivními. Rády bojují s ostatními převážně ženskými členy rodiny (žena, fena, koza...) o postavení vůdce smečky. Právě v období puberty většina majitelů soužití s prasátky vzdává, a ani se mi nechce domyslet, jak taková prasátka končí.

A jsme zpátky u majitelů, tak já se závěrem zeptám, jakému člověku byste po zkušenostech chov miniprasátka doporučila, a jakému naopak nikoli?
V první řadě by neměli zájemci věřit všemu, co jim chovatel ve snaze prodat selátko namluví. Naopak by si měli pročíst informace, které máme na našich stránkách www.prasatkovdomacnosti.cz. Jsou to jediné seriózní informace o soužití s prasátkem jako domácím mazlíčkem u nás. Člověk, který si pořizuje prasátko, by měl být trpělivý, klidný a rozvážný, měl by žít ve vlastním domě se zahradou, měl by mít dostatek času, který bude s prasátkem trávit, a neměl by mít malé děti. Všichni ostatní členové společné domácnosti by se záměrem pořídit si prasátko měli souhlasit. Dále by měl být finančně zajištěný, protože když prasátko onemocní, léčba něco stojí. Měl by zvážit, zda je schopný se o prase řádně postarat třeba i dvacet let, protože tolika se prasátka běžně dožívají. Naopak by si neměl prasátko pořizovat nikdo z touhy po výjimečnosti, protože takové lidi prasátko brzy omrzí a umístit nechtěné prasátko není zdaleka tak jednoduché jako umístit nechtěného psa či kočku. Velice často se nám stává, že si prasátko pořizují studenti, kteří bydlí v pronajatých bytech nebo u rodičů, nudící se matky s malými dětmi na mateřské dovolené a podobně. Ti se pak snaží prasátek zbavit, protože soužití s nimi nezvládají.

Čtěte také...

   
27.02.2013 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [57] Danulka K. [*]

  Tak to,že budu mít prase v posteli, je snad legrace,ne?

  superkarma: 0 05.03.2013, 13:07:55
 2. avatar
  [56] DanaD [*]

  U nas na prehrade (Brno)  chodijedni lidis takovymhle prasatkem na postrojku  na vychazku. Prasatko je tribarevne a je mile spolecenske a celkem poslusneSml16

  superkarma: 0 01.03.2013, 21:04:27
 3. avatar
  [55] Alka1 [*]

  peetrax — #52

  Ale jdi, nějaký rozdíl tady je, třeba v tom, že nechodím diskutovat k článkům o "mimískách" a neradím matkám, kdy mají začít přikrmovat nebo se raději moc nepletu do vaření. Také nenapíšu (jako některé "empatické" čtenářky) majitelce zakrslého králíčka, že mám králíka nejraději na smetaně nebo u fotky dítěte, že je škaredé a těžko z toho vyroste.

  Nerous je tady nová a zřejmě nečekala až tak záporné reakce zdejšího osazenstva a sama víš, že na Ženě-IN jsou daleko agresivnější dámy, kterým si málokdo troufne odporovat.

  Jistě, každý si může napsat co je mu libo, ale smyslem diskuse přece není nějaká výhra a ponížení oponenta, ale průnik vnímání a vědomé vytváření společného světa. Důležitá je upřímná snaha podělit se s druhým o informace, hledat souvislosti, snažit se o lepší poznání. Neznalost druhého se nesmí stát záminkou pro nevyzrálé osobní útoky (viz ad hominem)...

  superkarma: 0 28.02.2013, 16:50:59
 4. [54] ZWETTLEROVAIVANAG [*]

  toto prasatko je roztomile,dokad je male je to dobre ,ale pokud ma mit az 120kg tak to ne,aby byl doma,ale ono zalezi na panickovi cim ho bude krmit.a pak kdyz se ma zabit,tak by mi to bylo lito mu neco takoveho udelat.vykrmit a s nist.to ne.Sml80

  superkarma: 0 28.02.2013, 08:22:42
 5. avatar
  [53] gerda [*]

  Prasata jsou inteligentní stejně jako psi, mají vynikající čich. Proto se používají na vyhledávání lanýžů - např. Kdyby policajt s prasetem na šňůře nevypadal komicky, tak by mohla být i služební. To všechno ale nezvrátí mé přesvědčení, že prase do postele nepatří a jako mazlíčka si ho představit neumím. Už ty zvuky, co vydává - není příjemnější předení kočky anebo komunikace se psem? Navíc, když je prase v podstatě demoliční četa, k čemu by mi bylo dobré? Abych se s ním předváděla?? To by mi opravdu přišlo draho. Možná miniponíček, k čověku spíš patří kůň než to prasátko.Sml80

  superkarma: 2 28.02.2013, 07:58:37
 6. avatar
  [52] peetrax [*]

  Alka1 — #47 akorát, že zdejší milovnice koček, psů, papoušků a vlastně jakékoliv němé tváře se nikdy neprojevily tak agresivně jako dneska chovatelka prasete. 

  Proč by někdo, proboha, nemohl napsat, že se mu něco nelíbí, nechtěl by něco/někoho doma atd.? Třeba fakt někomu vadí zvíře v posteli (aby předešla nedorozumění, mně ne), a co? Jen proto, že ty s tím nesouhlasíš, je to špatně a ten, kdo to napíše, má úchylku? Ano, tolerance je pro některé čtenářky ženy-in neznámý pojem, jak sama píšeš. Sml24

  1. na komentář reaguje Alka1 — #55
  superkarma: 1 27.02.2013, 23:37:58
 7. [51] dadma [*]

  Ne děkuji nechci.

  superkarma: 0 27.02.2013, 23:03:40
 8. [50] free [*]

  Náhodou prasata jsou určitě moc chytrá.  Jednou jsem potřebovala sehnat malé sele pro zahraniční divadelní soubor, aby ho nemuseli vézt přes hranice.  Měli jsme doma tři dny čtyřkilového mazlíka.  To si na lidi tak zvyklo, že potom bylo těžké ho dát do chlívka.  Po vystoupení, kdy bylo na jevišti skvělé, se ho ujala kamarádka a vychovávala ho její fenka.  Byl to ridinný mazel a kdyby nezačalo mít problémy s kyčly, bylo by tu doteď.

  superkarma: 0 27.02.2013, 20:17:24
 9. avatar
  [49] ekleinovka [*]

  Mně by se miniprasátko líbiloSml67Sml67Sml67, před nedávnem jsme se na ně s dcerkou dívaly na netu   - bylo to ale opravdu miniaturní prasátko - v USA je chovaj

  superkarma: 0 27.02.2013, 20:04:36
 10. avatar
  [48] Krupová [*]

  ne že bych někdy chtěla v paneláku chovat prasátko, ale článek byl velice zajímavý a poučný. Příště napiš Kubo o velkochovech psů. Tam se taky dají najít podvodníci a na co si má budoucí majitel dát pozor.

  superkarma: 0 27.02.2013, 20:02:39
 11. avatar
  [47] Alka1 [*]

  nerous — #18

  Na Ženě-IN je tolerance a pochopení pro mnohé čtenářky neznámý pojem. Mají potřebu (úchylku) vyjadřovat se téměr ke všemu, tedy i k věcem, kterým nerozumí nebo s nimi nemají žádné zkušenosti. Pak se například dovídáme, že tohle plemeno psa se jim nelíbí, nikdy by ho nechtěly, nechápou, jak si ho někdo může pořídit. Hnus je pro ně oblékání psů, zvířata v posteli, kočka nebo víc koček v bytě...

  Už téměř zlidověla hláška pod každým článkem o kočkách: "nemám kočku" a dotyčné jsou schopné psát to pořád dokola.

  Pro mě je nejdůležitější, v jakých podmínkách zvíře žije a jestli se o něho jeho majitel dokáže vždy postarat.

  Pro každého je ten jeho miláček nejkrásnější na světě a nikdy bych mu ho nepohanila, i když má doma třeba vlkodava a já trpasličího pudla...Sml24

  1. na komentář reaguje peetrax — #52
  superkarma: 0 27.02.2013, 19:38:45
 12. [46] kf [*]

  no, neni to tak davno, co i pes byl jatecni zvire...Sml80 ale co se mne tyce, tak prase jako domaciho mazlicka nee (koneckoncu, nejsem priznivcem toho, aby zvirata lezla cloveku do postele, i kdyz hezky hrejou Sml16 ). Prase je pro mne synonymum jidla, stejne jako treba kralik, a s jidlem se nemazli..

  mimochodem, znamy mi rikal, ze nekdo se zbavoval miniprasatka pomoci reznika a ze maso nic moc, pry to bylo same sadlo...Sml57

  superkarma: 0 27.02.2013, 18:42:35
 13. [45] nerous [*]

  RIKINA--omyl,ja nevyskakuju nad tim,ze se to nekomu nezda jako adekvatni milacek,ale nad prostoduchym -fuj prase,hnus..-a pises,ze zvire ma byt cloveku pro radost a ne pro zlost..hmm,to mas tezke,nikdy nevis ,jak se jake zvire bude jednou chovat,coz v konecnem dusledku nevis ani u decka ci partnera,rodiny..notabene,ze kazde zvire-jedinec je original a jen tezko lze pausalizovat..obecne nase clanky o prasatkach jsou ,cilene trosku zveliceny,aby si kazdy 1000x nakup cunika rozmyslel--PROC-nechteneho pejska,kocku,kanara ci morce totiz nejak udas,ale u cunika jsi takrka bez sance,bohuzel ,to konciva nestastnym cuenetem,majitelem a v 95% reznikem..proto zduraznujeme,ze cunika jen a pouze po opravdu zrale uvaze a uvadime ty nejhorsi priklady chovani ci velevzrustu..coz jiste neznamena ,ze se tak chovaji ci chovat ,narust musi uplne vsichni-ale to by si pak lidi snadno rekli,pcha,to dam,ten muj bude tutove malej andilek.. a pak,muze byt vse jinak..nikdo tu prase nikomu nevnucuje,naopak! dala jsem odkaz na rozhovor s fotkama-jak to vypada,zrejme ale nikoho nezajimal..k nazorum,zase jsem u toho co mi vadi,PREDSUDKY..nevim zda mas psa nebo kocku,je celkem mozne ,ze spi s tebou v posteli..proc by tedy cunik nemohl?jinde nekdo pise --fuj mit prase v loznici,leda jen na taliri--citis z toho tu absurditu&predsudek?! chudak ve smradlavem chlive,stresovany spinavy utyranec z velkochovu  a sezrat se ho nestiti ,ovsem  ciste vonave vymazlene cune by v loznici nechteli?! zaverem-kazdy k clankum ,ktery se ho nejak tyka,obzvlaste pak osobne, zaujme parametralne odlisnou pozici nez ten, kdo jen "cosi" nezaujate okomentuje treba jen jako zahnani nudy v kanclu..necekam tu odborniky pres prasata,ani chovatele(s tema bych se tutove poradne hadala,neb lzou a podvadeji) ale lidi, ktere  to nejak zaujalo -at positivne,nebo negativne a chteji vedet vic,nebo se vyjadri s tim, ze predstavit si to nedokazou a treba se zeptaji, jak to chodi..na -fuuuj prase hnus- reaguju jak je nize jasne videt-zabedneni pitomci..muj nazor,na ktery mam prece i ja pravo,no ne? Sml79

  superkarma: 0 27.02.2013, 17:13:13
 14. avatar
  [44] heligona [*]

  nerous — #43 Prosimtě, kolik ti je let? Projevuješ se jako urážlivé a trošku vzteklé dítě. A ještě sprosté Sml68

  superkarma: 2 27.02.2013, 17:01:54
 15. [43] nerous [*]

  peetrax — #35 --že mě nezajímá tvoje prase a netolerantní projevy neznamená, že mě nezajímá, jak to vypadá, když někdo chová prase v bytě. Pokecám si o tom ráda, ale bez napadání a urážek. Jinak pozor, ať ti nerupne cévka. ---ach ty chodici tolerance,jake napadani?od zacatku at napisu co napisu, vyskakujes jak perko..urazky--sorry,je to muj nazor a ty prece nazory respektujes, nee?-nebo ty lidi s predsudkama nemas za zabednene  pitomce?rada si o nich pokecas..no,nekecej-nikde tu zadny tvuj post na to tema nevidim..a zlaticko,neprecenuj se tolik,neb diky tobe mi cevka fakt nerupne,na to,ty, nemas Sml24 

  1. na komentář reaguje heligona — #44
  superkarma: 0 27.02.2013, 16:40:56
 16. avatar
  [42] daska59 [*]

  Chvíli jsem o něm uvažovala, ale jak to tady čtu, tak radši ne Sml16

  superkarma: 0 27.02.2013, 16:36:41
 17. avatar
  [41] řinka [*]

  No při 120 kilech,kotletky nic moc.Ale taky dobrý.Sml30

  superkarma: 0 27.02.2013, 16:26:39
 18. avatar
  [40] gerda [*]

  jak to tak čtu, tak mi připadá, že chovat takové prasátko je za trest.Sml30 Radši pět kocourů, než jedno prasátko!

  superkarma: 0 27.02.2013, 15:52:49
 19. [39] Rikina [*]

  Jinak teda jsem znávala rodinu, co měla divoké prase Zuzanku. Kde k ní přišli, netuším, ale v bytě ji neměli, měla svůj kotec, mimochodem čistší, než bývá leckterý psí, a chodila s nimi pravidelně na procházky, na podobném postroji, co je k vidění výše. Občas byla volně v zahradě a to pak byla nalepená na plotě a sledovala cvrkot venku. Celkem se projevovala přátelsky, zda byla kastrovaná, to nevím, ale pochybuju. Takhle chovat prase pro radost, to jo, to chápu. Do ložnice bych si ho ale nevzala. Sml80  

  superkarma: 0 27.02.2013, 15:14:44
 20. [38] Krtina86 [*]

  posp — #22 Já si mylsím, že když je prase chované takhle doma, je opravdu mnohem čistotnější než jiná zvířata - je to asi jenom představa prasete v chlívku, ale věř, že když prase chováš volněji, nebude se ti dobrovolně válet ve svých vlastních výkalech nebo bahně. Domů bych si ho také nepořídila, ale prase opravdu není špindíra - to z něj spíš dělají lidi způsobem chovu.

  superkarma: 1 27.02.2013, 15:09:24
 21. [37] Krtina86 [*]

  pajda — #13 U nás na vsi je takhle pán, kterej má kozu,jak domácího mazlíčka.

  superkarma: 0 27.02.2013, 15:05:54
 22. [36] Rikina [*]

  nerous — #34 Tak pokud by zde směly diskutovat jen zkušené chovatelky prasat, tak tu budeš asi sama, a to si moc nepokecáš. Sml57 Sml80 Vyskakuješ zbytečně - nikdo tvé prase neodsuzuje. Řada lidí zde pouze vyjádřila názor, že jim prase nepřipadá jako vhodný domácí mazlíček. V článku je popsáno, jak problematické může být takové zvíře, a to IMHO nevyváží jeho případná roztomilost a inteligence. Zvíře má být člověku pro radost, ne pro zlost, a z toho, co jsem se dočetla výše, mi vyplynulo, že velice málo lidí má doma takové podmínky, aby mohlo úspěšně chovat prase. Ty k nim asi patříš a budiž ti to přáno. Ale zbytek světa má taky právo si myslet o prasatech svoje, a svobodnou volbu žádné prase nemít. Sml80 

  superkarma: 3 27.02.2013, 14:59:41
 23. avatar
  [35] peetrax [*]

  nerous — #34 že mě nezajímá tvoje prase a netolerantní projevy neznamená, že mě nezajímá, jak to vypadá, když někdo chová prase v bytě. Pokecám si o tom ráda, ale bez napadání a urážek. Jinak pozor, ať ti nerupne cévka. Sml57

  1. na komentář reaguje nerous — #43
  superkarma: 2 27.02.2013, 14:51:53
 24. [34] nerous [*]

  peetrax — #30 zrejme rada mentorujes,ok..tedy alespon rozlisuj nazor od hloupeho predsudku.pises,ze je ti jedno,ze mam doma prase,tedy nic te o tom nezajima a ani o tom nejspis nic nevis,tak proc se cpes na diskuzi o praseti doma v byte..bezucelne blaboleni v diskuzi,k clanku,ktery mozna ani mnozi poradne necetli,jen vidi fotku a uz kazdy vi a kazdy zna..miluju lidi co jdou diskutovat o necem ,co neznaji,nezazili ani se nic o danem tematu nechteji dovedet a jen placaj blbosti..tedy neni divu,ze je kazdy cech na net diskuzich  fotbalovy,hokejovy trener,politolog,znalec veskereho umeni,no a tady i prasat v byte..resume,radeji prasatko v byte ,nez mit kolem sebe podobne zabednene pitomce bazirujich na predsudcich a odsuzujicich neco, o cem nemaji ani paru..Sml80

  1. na komentář reaguje peetrax — #35
  2. na komentář reaguje Rikina — #36
  superkarma: 1 27.02.2013, 14:46:20
 25. avatar
  [33] tajnostii [*]

  To ani néSml23

  superkarma: 0 27.02.2013, 13:31:52
 26. [32] Trefa [*]

  Trefa:verte ze se my nechce ani verit co jsou lide schopni udelat.ja prase bych do postele nikdy nevzala.

  superkarma: 0 27.02.2013, 13:09:14
 27. [31] cilani [*]

  nepřijde mi roztomilé, prase mám ráda, ale na talíři..

  superkarma: 0 27.02.2013, 13:07:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] peetrax [*]

  nerous — #26 mně je ale úplně jedno, že máš doma prase. Sml16 Ano, lidé můžou mít i názor takový, který se ti nelíbí. Nejen v reálném světě, ale i v internetové diskusi. Proč by si někdo nemohl myslet, že prase v posteli je hnus? Stejně tak si někdo může myslet, že prase v posteli je v pořádku. Obojí je to názor.

  1. na komentář reaguje nerous — #34
  superkarma: 3 27.02.2013, 12:58:17
 2. avatar
  [29] Jindriska8 [*]

  Na obrázku vypadají roztomile,ale do postele bych si je nevzala.Sml16

  superkarma: 0 27.02.2013, 12:49:21
 3. [28] Anime Otaku [*]

  Jedni kolegové od přítele z práce mejí doma Boženku, která má asi 90kilo a pět let. Je pěkná, ale radši zůsatnu u psů - když dojde na nejhorší třicetikolového psa zvládnu k veterináři dostat sama vlastními silami...

  superkarma: 0 27.02.2013, 12:43:53
 4. [27] nerous [*]

  prase v byte..http://www.rozhlas.cz/radiowave/publicistika/_zprava/1149067

  superkarma: 0 27.02.2013, 12:00:33
 5. [26] nerous [*]

  peetrax — #24  aha..ja netusila,ze diskuze a nazor a zkusenosti jsou--no to tedy neee, to je des,prase v posteli je hnus!--a diskutovat muzu, pokud o tematu neco vim nebo se dozvedet chci.nee, ze bez znalosti a priciny neguju nebo urazim ty, co ,zde konkretne cunika maji--OMYL-prase v posteli je prima,uzasne hreje a hlavne nepachne ,na rozdil od mnohych psu (i lidi!)nema ani potni zlazy..navic je to zvire nesmirne cistotne a inteligentni,to taky na rozdil od mnohych lidi,zvirat!nikdy se nevyvali ve vykalech jako mnohy pes..no a za to jak vypada chliv ,cunik nemuze,za to muze clovek-tedy to je obecne hodnoceni neznalcu,jak muze mit nekdo doma prase,kdyz chliv vypada jak vypada a fuuuj prase smrdiiii..u mne doma navsteva podle cichu nepozna,ze mam doma prase..Sml24

  1. na komentář reaguje peetrax — #30
  superkarma: 0 27.02.2013, 11:51:28
 6. [25] nerous [*]

  anina4 — #21 anina4 — #21 nekdo nezvlada ani yorksira,kocku..dite..mimochodem,kocka je taky sva a neposlechne na nejake to sedni lehni,misto..prase je nam nesmirne blizke,nejen anatomii,ale hlavne mentalitou-je cilevedome,jde si tvrde za svym,vi presne co chce a nechce,nehodla se podrizovat,presne vi ,cim dokonale nas.rat,zaroven dokaze byt neuveritelne citlive,oddane,vita jako pes,zarli jak clovek,hlida si sve,dale- nijak nepachne-nacichne avivazi z perin,parfemem ktery pouzivam,voni svym telovym mlekem-kuze prasatka je jako lidska,proto se o ni musi pecovat, rado si uziva teplo a mazleni,drbani :)) venci se jako pes,nektere 3x denne jine jen 1x..vetsinou si samo si urci kdy chce ven ,ale i  kdy chce jit domu...je to nesmirne narocne a skutecne to neni pro kazdeho...jdu drbat,nebot jsem narusila jeho denni drbaci ritual,psanim sem a ted mlati zidli a dava durazne najevo,ze drbat se musi!Sml79

  superkarma: 0 27.02.2013, 11:38:07
 7. avatar
  [24] peetrax [*]

  nerous — #18 pokud se tu objeví článek na téma "prase jako domácí mazlíček"  anebo jakýkoliv jiný a má povolenou diskusi, tak je to proto, aby si o tom lidé mohli podiskutovat a napsat svůj názor a zkušenosti. Možná jsi tu nová, nevím, ale takhle to tu chodí. Sml58

  1. na komentář reaguje nerous — #26
  superkarma: 1 27.02.2013, 11:31:20
 8. avatar
  [23] peetrax [*]

  pajda — #13 no potěš, prase tě nechtělo pustit k počítači? To musel být pohled pro bohy. Sml32

  Ohledně housera a páva věřím - navíc to nejsou zvířata, která by člověk přemohla silou. I když takové pěkně cílené klovnutí, no... Sml54

  superkarma: 0 27.02.2013, 11:28:50
 9. [22] posp [*]

  Prase v posteli opravdu hnus

  1. na komentář reaguje Krtina86 — #38
  superkarma: 2 27.02.2013, 11:20:46
 10. [21] anina4 [*]

  viděla jsem o chovu prasátek pořad v televizi, taky mě to zajímalo, jak to ti lidé zvládají,docela zajímavé,ale doma bych ho mít nechtěla

  1. na komentář reaguje nerous — #25
  superkarma: 0 27.02.2013, 11:10:51
 11. [20] nerous [*]

  Rikina — #19 RIKINA---konecne si napsala neco smysluplneho,nebot hlasky,typu proc si prasatko porizuji,radeji 100 kiloveho chlapa atd.jsou krapet mimo misu..jeste stale je dost lidi co nechape,jak muze spat pes,kocka s clovekem v posteli atd. natoz aby nekdo pochopil prase na voditku nebo v te posteli..tedy ja jsem majitelkou 110 kiloveho kastrovaneho vepre a za 110 chlapa bych ho nemenila,je to moje volba a moje vec,nikomu nenutim aby si ho porizoval..martina od karkulky pise vse jasne a na rovinu proto,aby si lidi nenabehli,nebot zrovna ten muj, byl koupen jako royal dandie v dospelosti max.15 kilo..PODVOD!ale jak pises ty,on si neporidil mne,nybrz ja jeho,tedy mam za nej plnou zodpovednost se vsim vsudy..je to mega hajzlik,ale zaroven i citliva nesmirne silna osobnost,kdo cunika nema ,to jen tezko pochopi :))

  superkarma: 2 27.02.2013, 10:58:40
 12. [19] Rikina [*]

  Ale oceňuju, že paní má soudnost, a jasně a zřetelně píše o tom, že prase není společník pro každého a že si to má každý hodně, hodně rozmyslet. Sml67 A zjistit si co nejvíc informací. To by ostatně mělo platit i u psů a jiných mazlíčků, protože jak už to máme jednou doma, jsme za tu zvěř zodpovědní, a pak už je pozdě se děsit, že takhle jsem si to nepředstavoval.

  1. na komentář reaguje nerous — #20
  superkarma: 1 27.02.2013, 10:45:45
 13. [18] nerous [*]

  dasena — #14 dasena — #14 dasena — #14 dasena — #14 dasena — #14 dasena — #14 ..co je komu do toho,kdo co chova?a proc hned des..nekdo ma doma kralika,fretku,hada,zelvu ..jiny zase dogu,vlkodava,ptaka v kleci,5 kocek,pumu.. no a nekdo ma prasatko..des je to,ze lidi stale musi hodnotit a kritizovat to,po cem jim je prd!Sml80

  1. na komentář reaguje peetrax — #24
  2. na komentář reaguje Alka1 — #47
  superkarma: 0 27.02.2013, 10:43:14
 14. [17] Rikina [*]

  Vzpomněla jsem si na jednu hru W+V - citát "Kněže - prase v chrámě? Z toho budou řeči."

  Ovšem i v té hře měli prase v chrámě za účelem zabíjačky, nikoli jako citlivého společníka. Sml57 

  Po přečtení článku jsem nabyla dojmu, že méně náročné bude si pořídit domů stokilového chlapa, než stokilové prase. Sml80 

  superkarma: 0 27.02.2013, 10:39:40
 15. avatar
  [16] ladouch [*]

  Je roztomilé, ale domů bych ho nechtěla.Sml23Sml23Sml23

  superkarma: 0 27.02.2013, 10:19:54
 16. avatar
  [15] hardman [*]

  tak toto tedy ne..

  superkarma: 0 27.02.2013, 10:08:30
 17. avatar
  [14] dasena [*]

  lidi už nevědí co chovat, je to děsSml68

  1. na komentář reaguje nerous — #18
  superkarma: 0 27.02.2013, 10:04:37
 18. avatar
  [13] pajda [*]

  peetrax — #5 Rikina — #4 snobismus? Aspoň u našich sousedů určitě. Byli to jediní klienti, u kterých jsem před opravou počítače musela nejprve vyrazit prase ze židle... když pak čuník pošel, tak si pořídili dva takové - ti při nejbližší příležitosti prchli a skončili v hrnci u dělníků rumunské vizáže. Další pokus se už nekonal. 

  Mimochodem: mám dona housera, který byl vychován jako domácí mazlíček, spával v košíčku v ložnici a koupal se ve vaničce, obklopené koberečkem a dodnes se mazlí s každým, kdo vypadá jako ženská. Znám pávici, která jí se svým majitelem u stolu a spává na bidýlku vedle jeho postele, takže pokud někdo má alergii, tak možnosti určitě jsou.

  1. na komentář reaguje peetrax — #23
  2. na komentář reaguje Krtina86 — #37
  superkarma: 0 27.02.2013, 09:42:26
 19. avatar
  [12] Hanyna [*]

  Sml15 Lidi nevědí co roupama...Sml80

  superkarma: 0 27.02.2013, 08:49:19
 20. avatar
  [11] lenig [*]

  známe tyhle domácí mazlíky.... kamarádi chovají a já k nim (tedy k těm prasatům) mám obrovský respekt, i když jsou k zulíbání Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 27.02.2013, 08:44:57
 21. avatar
  [10] marianaant [*]

  To už je trochu přehnané, ale proti gustu ?

  superkarma: 0 27.02.2013, 08:39:05
 22. [9] rennina [*]

  děkuji,nechci Sml30

  superkarma: 0 27.02.2013, 08:36:42
 23. [8] Roland [*]

  Nemusím mít všechno.Sml16

  superkarma: 0 27.02.2013, 08:28:23
 24. avatar
  [7] Hanula [*]

  Sml15tak tohle ne.....

  superkarma: 0 27.02.2013, 08:28:12
 25. avatar
  [6] Milea [*]

  Někteří lidé mají zvláštní koníčky...Sml73

  superkarma: 0 27.02.2013, 08:23:43
 26. avatar
  [5] peetrax [*]

  Rikina — #4 napadly mě stejné otázky. Třeba nám to tu někdo osvětlí. Sml80

  1. na komentář reaguje pajda — #13
  superkarma: 0 27.02.2013, 08:08:10
 27. [4] Rikina [*]

  No nazdar. Sml80 Může mi někdo říct jeden jediný rozumný důvod, proč doma mít zvíře, které demoluje byt, je agresívní a schopné majiteli vážně ublížit, vyroste na dvojnásobek mojí váhy, takže nemám šanci ho přeprat, a vychovat se to taky nedá? Sml80 A tomu, co je na fotkách, bych neříkala miniprasátko, to je vepř "jako prase". Sml80

  1. na komentář reaguje peetrax — #5
  2. na komentář reaguje pajda — #13
  superkarma: 5 27.02.2013, 07:25:14
 28. [3] DCOlga [*]

  Díky nechci. Stačí mi pes, který se chová často jak "prase".

  superkarma: 0 27.02.2013, 07:11:07
 29. avatar
  [2] LudPa [*]

  Mám mini hrošSml30íky skinny morčátka.

  superkarma: 0 27.02.2013, 05:58:47
 30. [1] lidicka [*]

  Prasátko bych si nepořídila, to už pak raději pejskaSml22

  superkarma: 0 27.02.2013, 05:57:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme