Bulvár

Chcete být v dobré společnosti? Navštěvujte vinotéky!

Když se chcete dozvědět poslední drby z okolí a pár košilatých vtipů, jděte do hospody. Pokud ovšem chcete vést seriózní hovory o stavu světa nebo jim aspoň naslouchat, pak doporučuji nějakou vinotéku. Postávat nebo sedět se sklenkou vína v ruce člověka zcela bez vlastního přičinění posouvá do vyšších intelektuálních sfér…

Víno jsem začala pít až někdy ve třiceti. Do té doby jsem vlastně byla trapný abstinent. Černá ovce všech večírků.

Nicméně rozkoukala jsem se rychle, učila jsem totiž od skutečných odborníků – od štamgastů ve vinotékách, kam jsem si chodila pro lahodný mok.

bar

Nikdo vám neporadí lépe (a rád), než právě pravidelní návštěvníci vinoték, kteří tam tak nějak bydlí (aspoň to na první pohled vypadá). Často jsou pyšní na vlastní vědomosti, ale rozhodně nejsou lakomí a řekla bych, že jim dělá dokonce radost, když mohou nějakého „greenhorna“ poučit. Podělit se je zde naprostá přirozenost (spojená obvykle i s gentlemanskou ochutnávkou).

 • Dobrý člověk ještě žije.

Říká se, že nejlepší škola je škola života. Souhlasím. A ohledně vína je to podobné. Aspoň já si vždy vzpomenu na slova jednoho vinaře, kterého jsem potkala v zámecké vinotéce Milotice.

 • Ten pravil, že člověk se musí k znalostem o vínu propít. Něco na tom je.

Stále ještě rozlišuji jen dva druhy vína: chutná, nebo nechutná, ale už si dopředu troufám odhadnout, zda tomu tak bude, či nikoliv.

Ale o tom vlastně není dnešní článek. Ten je o prostředí vinoték, díky kterému se mi otevřely zcela nové obzory. Ve vinotékách se totiž schází typická komunita lidí. Vyznačuje se nevídaným přátelstvím a přiměřenou dávkou tolerance.

Většinou zde nenajdete individua, která přebrala, ale spíš intelektuálně vyhlížející typy. Pánové bývají dobře ustrojeni. A to v každém věku. Vlastně bych dokonce poznamenala, že existuje jakási přímá úměra mezi rokem narozením a elegancí pánského zevnějšku. Ale to neplatí jen o vinotékách, nicméně tady je to krásně vidět.

 • Obleky nejsou vzácností. Stejně jako galantnost v každém směru.

Někteří jedinci zde čekají, až přijde ta pravá múza. A s múzami je to prý těžké. Člověk nikdy neví, kdy přijde, ani kdy půjde spát. A taky nijak závratně údajně nevydělávají. Ale na jejich políbení se vyplatí čekat v dobré společnosti. A tou řada vinoték bezpochyby je.

bar

Ve vinotéce se dovíte opravdu hodně. Politika je na prvním místě. Ale na paty jí šlape řada dalších zajímavých věcí. Vše samozřejmě na přiměřené úrovni. Nadávky ani silnější slova zde nepadají. Možná i proto zavírají ty nejlepší vinotéky spíš dříve nežli později (což bylo pro mě dlouho záhadou, ale majitelé jistě vědí, co činí - a proč).

Zastavit se a zaposlouchat se do řečí je osvěžující kolikrát více než samotné doušky zdraví prospěšné tekutiny. Vlastně to je taky zajímavé téma. O tom se zde nijak zvlášť nediskutuje. Kdo chodí pro víno, tak samozřejmě zcela přirozeně věří v jeho zdravotní benefity.

Kde nakupujete víno?

Možnost%
Kdekoliv, je mi to jedno9,2
Převážně v supermarketech a větších obchodech40,2
Hlavně na internetu1,1
Většinou ve vinotéce24,1
Víno máme vlastní nebo dostáváme od známých5,7
Nekupuji víno19,5

Přečtěte si také

   
21.10.2016 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [9] slávenka [*]

  Víno kupujeme u známého vinaře v Mutěnicích.Sml16 Naposledy jsme přivezli přes 100 l. Sml16Ani nevím, jestli jsem kdy byla ve vinotéce...

  superkarma: 0 22.10.2016, 19:31:08
 2. avatar
  [8] peetrax [*]

  Coby vinařská dcera chodím akorát po vinných sklepech, ve vinotéce jsem byla snad jednou...? Sml80

  superkarma: 0 21.10.2016, 18:41:40
 3. [7] bobani [*]

  víno mám ráda , ale ve vinotékách nevysedávám . a těm , kde vysedávají důchodci a všelijaké pochybné existence se obloukem vyhýbám

  superkarma: 0 21.10.2016, 09:35:11
 4. [6] Rikina [*]

  Nemám jednu oblíbenou vinotéku, kam bych takhle chodila, byť jich znám řadu, kde posezení mají a bylo by tam jistě příjemně. Jenže času je málo, to se dá jednou za čas, když se třeba pořádá nějaká zajímavá ochutnávka. Nemůže tam člověk vysedávat furt. Taky by se nedoplatil, víno něco stojí. Sml57 Na znalce vína jsem si nikdy nehrála, poradit si nechám ráda, řeči o politice jsem ve vinotéce teda ještě neslyšela, a ani jsem tam nepozorovala nějakou "typickou komunitu". Přijde mi, že tam potkávám celkem obvyklý vzorek obyvatelstva jako kdekoli jinde. Sml80

  superkarma: 0 21.10.2016, 07:53:59
 5. [5] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 21.10.2016, 07:15:55
 6. [4] Maria28 [*]

  Tak u nás ve vínotékách pokud jsou místa k posezení, tak tam jsou místní ochmelkové (pravda, jsou družní) a důchodci. A máte pravdu - všichni si myslí, že rozumí vínu.

  superkarma: 0 21.10.2016, 07:12:58
 7. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Můj manžel je veliký milovník vína, já si jen tak cucnu a opravdu mi chutná máloco, abych vypila více než jednu skleničku a i s tou mám problémy. Takže já nakupuji nejraději s manželem, poněvadž můj jazýček rozhodně vytříbený v tomto stylu není a když potřebuji pro někoho prezent tohoto tzpu, tak jsem doslova ztracená...

  superkarma: 0 21.10.2016, 06:56:09
 8. [2] Boros [*]

  Trapný abstinent jsem pořád a vůbec mi to nevadí.

  superkarma: 0 21.10.2016, 06:48:10
 9. avatar
  [1] gerda [*]

  V naší vinotéce není posezení, takže nakoupit, prohodit pár vět s personálem a pryč. Možná je to tak lepšíSml58. Prostředí je tam opravdu krásné, otázka je, jestli by takové zůstalo, kdyby tam byli ti štamgastiSml30

  superkarma: 1 21.10.2016, 06:01:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme