Bulvár

Chceš pohlavní styk? Pak jedině za účelem zplození života!

V roce 1930 vydala hlava katolické církve papež Pius XI. encykliku Casti conubii, kde bylo jasně řečeno toto: "Jelikož manželský akt je ve své podstatě určen k probuzení nového života, ti, kteří jej úmyslně olupují o jeho přirozenou sílu, protiví se přirozenosti a konají cosi hanlivého a vnitřně nemorálního."
O nějaký čas před tím, se sešli anglikánští biskupové a vyjádřili se v tom smyslu, že porodnost je třeba regulovat.

A další rozkol byl na světě.
Ale kde se vzala, tu se vzala sexuální revoluce a s ní antikoncepční pilulka.
Samotní katolíci uznali, že by neměli mlčet, a tak se připravovala další encyklika Humanae vitae. Vše vypadalo poměrně nadějně a doufalo se, že katolická církev opustí tak přísnou morálku.
Rozhodovala i zdánlivá maličkost. Rozhovor několika mužů, kteří zásadní dokument připravovali. Jeden z nich prohlásil, že je nemyslitelné, aby Duch Svatý byl v roce 1930 více s anglikánskými biskupy než s římskou církví, proto je nepřijatelné, aby se katolická církev přiklonila k tomu, co anglikáni učinili na zlost Římu.
Další teolog odpověděl vášniveji: "Co pak by bylo se všemi těmi milióny duší, které jsme podle normy Casti conubii zavrhli do pekel?" Třetí teolog se jen pousmál a laskavě řekl: "Věříte skutečně, že Bůh zavedl všechna tato nařízení?"

Přesto se žádné uvolnění poměrů nekonalo.
Katolická církev, ač v jiných přikázáních připouští vyjímky, zůstala stát na místě.
Jakákoli "nepřirozená" antikoncepce je špatná. Pohlavní styk musí být otevřen přijetí nového života. Přijatelná je pouze symptometální metoda, čili měření teplot a zkoumání hlenu. Ne nadarmo se jí říká vatikánská ruleta. Na světě běhá už dost dětí, které vznikly díky "spolehlivosti" této hlenové antikoncepce.

"Nesmíte všechno vidět tak černě, jedna věc je to, co církev hlásá a druhá, jak lidé žijí. Zkoušela jsem brát hormonální antikoncepci, jenže mi nevyhovovala, manžel zase nesnáší kondomy, takže symptometální metoda byla celkem rozumným řešením," říká třiatřicetiletá Markéta, "prostě jsme hledali, jak spojit učení církve, své svědomí a běžný život. Ale hlavně rozhodovali jsme se sami, žádný zásah shora."
Markétě a jejímu manželovi se to podařilo, oba vypadají spokojeně.
Vlastní rozum a svědomí, i když církev říká něco jiného?

"Ne tak docela, církev naštěstí pochopila, že ne všichni jsou dokonalí, a proto je encyklika Humanae vitae ideál, ale ne všichni se mu dokáží přiblížit," vysvětluje mladý kněz, "já sám se lidí neptám, jestli používají kondom nebo ne, spíš se jim snažím ukázat, že existuje nějaká cesta, kterou církev považuje za správnou, ale je jen na nich, jestli po ní půjdou."

"Od dětství jsem vychovávana ve víře. Ještě před svatbou jsme jeli na nějaký přípravný kurz o manželství. Zde se objevili postarší manželé, měli sedm dětí a vykládali nám, že jedině "babrání hlenu" je ta správná cesta. Připadala jsem si jako idiot," líči své vzpomínky sedmadvacetiletá Hana, "ale i tak jsme v dobré víře tuto antikoncepci vyzkoušeli. Manžel je lékař, ale stejně nedokážeme určit, které období je opravdu neplodné. Máme tři děti."
Hana nabývala zoufalství, bála se případného dalšího těhotenství, tak se nakonec rozhodla pro hormonální antikoncepci.
"Já vím, že to asi není úplně správné, ale co mám dělat? Musím myslet na své tři děti. Ale i tak mám naději, že Bůh nepotřebuje hlídat, kdo hlen zkoumá a kdo ne, a má nás rád i tak."

Hormonální antikoncepce je dalším pro křesťanství hůře zkousnutelným soustem.
Na jedné straně je tu snaha, aby manželství bylo otevřené předávání nového života, ale to ještě nemusí znamenat, že se křesťané milují jen tehdy, když chtějí děti. Ale na druhé straně je jasné, že mnoho žen i křesťanek hormononální antikoncepci užívá.

Z pohledu křesťanství je hormonální antikoncepce eticky sporná, a to z toho důvodu, že jedním z mechanismů jejího fungování může, ale také nemusí být, časný potrat.

A potrat je absolutně nepřijatelný (potraty jsou další téma, kterému se budu věnovat příště).

"Současná situace mě trápí. V Bibli není jediný Ježíšův výrok o antikoncepci, přesto se z ní dělá hlavní problém celého křesťanství," říká čtyřicetiletý kazatel, "ale i křesťané jsou lidé, mají různé názory a své problémy se snaží řešit. Nemůžu říct, tohle je dobré a tohle špatné. Na to si musí každý přijít sám."

Křesťanství klade na člověka dost vysoké nároky, ale zároveň uznává jeho svobodnou vůli. Jenže vše je o lidech, stačí jediné setkání se zaslepencem a je po všem dobrém.

Více:

Radikální křesťanské názory zastává Hnutí Pro život http://prolife.cz

nebo Liga pár páru http://www.lpp.cz

tady snaha o rozumné vysvětlení problematiky antikoncepce http://mujweb.atlas.cz/Spolecnost/rodina/clanky/opatrny2.html     

    
   
18.07.2003 - Společnost - autor: Ludmila Hamplová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [154] Ťapina [*]

  tomas.: No to jsme štěstím celé bez sebe

  superkarma: 0 09.12.2003, 21:50:34
 2. avatar
  [144] emma [*]

  no, škoda, že to byla sranda, s tebou by se vztahy žena-muž rozebíraly jedna báseň. je to trochu výzva, zajímalo by mě, kdo by koho dřív uargumentoval! nechci tě otravovat na emailu, protože jsi ho dal Morgianě, ale kdyby sis chtěl někdy "popsat", tak rybanaklicek@atlas.cz
  good luck na cestách!

  superkarma: 0 25.07.2003, 12:26:04
 3. avatar
  [141] emma [*]

  ty jo tomáši, ty do toho jdeš? nepřipadá ti nějaká divná? ona se do tebe normálně zamilovala přes internet! docela by mě zajímalo, jak to dopadne........

  superkarma: 0 25.07.2003, 09:08:35
 4. avatar
  [134] emma [*]

  ariadno, ještě jednou!

  superkarma: 0 23.07.2003, 16:31:08
 5. avatar
  [130] emma [*]

  tomas: to ona urcite ukaze, ale aby to taky ukazala i nam a ne jenom tobe!

  neboj, ja te v Praze na ulici vyhlízet nebudu :))

  ja uz to chapu, jestlis tohle vsechno splacal, tak jsi pak uz jenom a mas o to kilo min! no, sorry, nebudem to rozebirat, ja se svejma kilama nemam co rikat... :o)))

  superkarma: 0 23.07.2003, 14:18:14
 6. avatar
  [126] emma [*]

  tomas: předpokládala jsem, že po tom jogurtu s dvěma rohlíkama spíš do dneška zhubneš
  myslíš, že chodí po světě hodně dvoumetrovejch chlapů s dlouhejma vlasama a trenkama??
  a nebuď naivní, vždyť tě Morgiana zvala na to bříško! je nám všem jasný, o co jí jde. (a co děláš s holkama ty už víme )

  superkarma: 0 23.07.2003, 11:49:08
 7. avatar
  [121] emma [*]

  tomas: ještě včera jsi vážil 77

  superkarma: 0 23.07.2003, 09:36:21
 8. avatar
  [117] emma [*]

  Ariadna: no, že by jim naše nezávislost dělala dobře? to spíš dělá dobře nám, ne? někdy si myslim, že se prostě nezavděčíš. někdy bych řekla, že nejlepší by bylo najít si někoho, staršího, otlučeného životem, který by byl tisíckrát rád za to co má. a ne ty mladý (myslim i ty kol. 30 ), pořád by se za něčim honili, že by možná někde mohlo být něco lepšího a tak....

  superkarma: 0 22.07.2003, 21:43:52
 9. avatar
  [116] emma [*]

  Morgiana: no já se vám nechci cpát do toho tokání, ale po roce to ztratilo grády? ale koukám, že tom. začíná zabírat...

  tomas: já nevim s kým se stýkáš, ale žádná normální a trochu chytrá holka se přece nenechá jen tak živit a kdyby jo, tak nesedí přece doma u TV! mě někdo živit, to by bylo tóčo! mě tak baví vařit!! akorát času není nazbyt.. šla bych studovat, protože teď po letech práce bych školu a studium konečně ocenila - před tím jsem to brala jako flákárnu a nepřemýšlela do budoucna... no, možná by ses měl trochu porozhlédnout, určitě narazíš na nějakou, co nebude vyžírka
  jo a dík za tip, někdy jsem fakt nedůvtipná

  superkarma: 0 22.07.2003, 21:38:10
 10. avatar
  [108] emma [*]

  to by teda bylo fakt jednodušší . Archiv nikde na liště na liště neexistuje a přes Hledání je to kostrbatý.
  návrh: zaregistruj se, zaregistrovanej piš jen vzkazy komu chceš, a do diskusí můžeš dál psát bez přihlášení (jestli se bojíš, že ti "ctitelky" zahltěj schránku )

  musim uznat, že jsi frajer, ono to není na škodu držet si odstup. i kdyby ses jednou chtěl opravdu zamilovat. já s tím bojuju zuby nehty, abych nebyla taková ta přísavka. fakt je, že chlapi sere, když je ženská na nich citově závislá, ale jakmile se začne trochu osamostatňovat (začne studovat, navštěvuje kurzy, spolky, kamarádí se i se sousedama atd.), chlapovi zase začne vadit, že se mu nevěnuje (rozuměj: nesedí doma s večeří, až chlap přijde ze světa). fakt těžký......

  superkarma: 0 22.07.2003, 16:54:17
 11. avatar
  [106] emma [*]

  tomas: tak to by mě zajímalo, jak se těm situacím vyhýbáš a zároveň nejsi sexuální abstinent . já teda, kdyby šlo o opravdu přitažlivého a voňavého muže, začly by se mi podlamovat kolena, mravenčilo by mi v břiše a šla by na mě závrať - tudíž bych padla do jeho náruče. jasně, neříkám, že je to bezpečné nebo trvalé ( ), třeba už druhý den ráno by mě tak nemrazilo, ale tomuhle pocitu já říkám ZAMILOVANOST (láska je jiná věc ). tobě se tohle nestává?
  ad vaření: miluju mužská jídla! ať vaří chlapi co chtěj, je z toho prostě cítit muž! jen houšť!!

  p.s. zítra už tohle auditko nebude, takže možná neuvidím tvojí odpověď (jestli ji napíšeš...), tak zase někdy jindy na nějakym jinym.... ;)

  superkarma: 0 22.07.2003, 16:19:17
 12. avatar
  [103] emma [*]

  tomas: já to psala právě proto, aby ses nad sebou zamyslel. nejvíc jsem se právě obávala toho, že by ses snad mohl zamilovat (jak jsi vlastně uvedl v odpovědi Morgie ). to by fakt nešlo! to nám nemůžeš udělat!! ještě by ses s náma začal bavit o miminkách a vaření. no považ!!

  Morgiana: ty jsi teda taky pěkně drsná! máš přítele a sešla by ses s tomášem, který s holkama jen sexuje?? snad kdyby jedl ten z tvýho břicha...? to by ho možná nalákalo!

  superkarma: 0 22.07.2003, 11:04:47
 13. avatar
  [100] emma [*]

  Morgiana&tomáš: teda pivo a dort... tomáši, takovou výzvu nemůžeš jen tak přejít! .
  je fakt, že i mě přijde, že jsi nějak zkrotl, ale já si ještě počkám, jestli je to na furt nebo si jen dáváš voraz před novým bojem

  superkarma: 0 22.07.2003, 09:48:23
 14. avatar
  [98] Landriel [*]

  Jsem věřící, ale přesto nejsem v žádné "církvi", prostě nikam nechodím, jsem přesvědčená, že je to mezi Bohem a mnou. A víru nepotřebuju jako nějakou berličku, spíš je to prostě můj pohled na svět, jak to je a funguje. A přišla jsem k tomu sama, zkušenostmi a poznáním.

  superkarma: 0 21.07.2003, 20:34:20
 15. avatar
  [97] _Lucky [*]

  Mé zkušenosti jsou taky dvojí. Mám věřícího bezvadného kamaráda a vůbec mi nepřipadá, že by ho víra nějak omezovala, ono opravdu trocha toho pocitu "vyšší moci" může psychicky pomoct v těžké situaci, stejně jako může člověka utopit, když se v takové chvíli dostane do sekty. Víra je silná věc, když dokáže vytáhnout drogově závislé a dát jim náhradu (nemyslím to zle). Více křesťanů s vlastním mozkem (a trochou té revolty - narovinu - kdyby všichni byli opravdu "rovní" křesťané, vypadalo by to jinak. Muslimy bych nepomlouval. Opravdu se v Koránu nic o perzekuci nikoho nehovoří, ale vyložit se dá všelijak - to je nevýhoda knih. Každý víme, že v Bibli je toho o milování (v pozitiv. slova smyslu) napsáno až až. Jan Pavel II by si měl přečíst knihu "Umění odejít".

  superkarma: 0 21.07.2003, 20:11:47
 16. avatar
  [93] emma [*]

  aninas, proč jsi tak agresivní? každý potřebuje něčemu věřit. a i ty sama, jak píšeš. někdo věří v Boha, jiný svému muži. a není to nakonec podobné? málokdo je tak strašně silná osobnost, aby vydržel na světě opravdu jen sám a sám za sebe. někdo má rodinu, někdo přátele, někomu je rodinou církev.
  nechci hodnotit, co je lepší nebo horší (i když o církvích si myslím svoje). ale nikdo tady neříká, je nevěřit v Boha je tak strašné, jak ty píšeš o věřících. v podstatě s tvými názory souhlasím, ale nemusíš to přece tak přehánět (třeba "denodenní agitace...)

  superkarma: 0 21.07.2003, 11:02:16
 17. avatar
  [89] aninas [*]

  Tak to jsem byla ja,neuvedomila jsem si, ze nejsem prihlasena. Za sve nazory se nestydim ani neschovavam
  c.86 - pisu hola fakta.
  V cem je rozdil? Tomu nerozumim. Zatim mi nikdo nedal odpoved, jenom jak jsou ateisti netolerantni.
  A rikam, ze KAZDA vira JE manipulace s clovekem. V tom je ma netolerance?

  Ja myslim, ze se mohu oznacit za tolerantniho cloveka, mame velmi dobre pratele a ne jedny, mezi vericimi.
  Take OBCAS prectu na toto tema neco, ale kdyz se to tady na mne zacalo valit dennodenne,jako agitace, tak jsem napsala svoji vyhradu, ze teda dennodenne se s tim tady setkavat nemusim
  No a ted mi nekdo chytry napise, abych to necetla, ze?
  Lidcino argumentovani mne nepresvedcilo

  superkarma: 0 21.07.2003, 07:58:28
 18. avatar
  [85] aninas [*]

  Lidka: a to jako jenom verici kdyz chybuje, tak Pan mu ukaze CESTU k naprave chyby?????
  To neverici chybujici nema moznost napravy???? Nebo jak to je?
  Podle tveho tady niz - jenom verici muze poznat, ze udelal chybu a napravit ji.
  Ne, nerozumim - nevim cemu mam rozumet.

  Ja shrnu - co jsem psala na jinem miste:
  JSOU-
  lide VERICI - dobri, spatni, lhari, zlodeji, vrazi...
  JSOU
  lide NEVERICI - dobri, spatni, lhari, zlodeji, vrahove

  Akorat ti verici potrebuji k tomu kostely, papeze, Boha, Allaha, Manitua - proste za kohosi se schovat, komusi neco hodit na hlavu:
  mam uspech - diky Pane Boze
  mam neuspech - o Pane, zac mne trestas ....
  Nerozumim

  a uz vubec nerozuim tomu, ze si nekteri verici vybiraji a naplnuji z viry jenom co uznaji za vhodne, logicke a neodporujici zdravemu rozumu .... NE ...opravdu nerozumim k cemu je takove vereni

  superkarma: 0 20.07.2003, 21:48:57
 19. avatar
  [81] aninas [*]

  Chce snad nekdo rict, ze slusny verici clovek je lepsi, nez slusny neverici clovek??????
  Ze verici vrah je lepsi, nez vrah neznaboh???????

  A netvrdte mi, ze verici by nikdy nezabil.!!!!!! Nelhal!!!! Nekradl!!!

  Takze jsou vsichni stejni!!!!!!!
  Akorat ti verici potrebuji k tomu chramy, kostely, papeze, Allaha, Manitoua .......
  Neco, za koho by se dalo schovat, cim by se vse dalo zduvodnit

  superkarma: 0 20.07.2003, 17:24:16
 20. avatar
  [80] aninas [*]

  kosmokosmo: copak bez prislusnosti k jakemukoli nabozenstvi nemuze clovek zit slusne, poctive a dle zakonu pozemskych? V co to veris? Ve spaseni? Jake spaseni. Zadnou virou si preci neocistis spatne svedomi.Kazda vira ti neco narizuje, prikazuje, zakazuje - nejses svobodnej clovek.
  Ano, lidska spolecnost ma take sve prikazy, zakazy a narizeni - porusis - pujdes sedet, zaplatis pokutu ...atd. Jeste jsem nevidela, ze by Buh soudil spravedlive - vrahy nechava v klidu zit, lumpy taky a jeste navic, pokud jsou verici, tak jim staci se vyzpovidat a maj to v suchu. Kdyz vetsi hrich, tak o to vickrat se pomodli Otce nas a je to. Co po smrti, jake po smrti - jake vykoupeni. ZADNE. Zij cestne a slusne, budes mit ciste svedomi. A lide ziji od kazdeho druhu - dobri, spatni, cestni, podvodnici, lhari, vrazi. Ty si myslis, ze - teoreticky - kdyby vsichni lide na svete byli zbozni a verili v Pana Boha - tak ze by vsechny tyhle vzorky lidi neexistovali, ze by byli jenom sami hodni a zbozni lide?????
  NE, .
  Pan Buh za tebe nikdy nic nevyresi - vzdy si clovek musi pomoct sam, nebo s pomoci pratel. Jeste jsem nevidela, ze by Pan Buh neco nekdy vyresil. Kdyz nekdo bude sedet pred oltarem a modlit se - tak se nic neresi. Musi se jit a neco delat.
  Tak v tomhle, nemame stejny nazor. Rozdeli nas to ted?
  Co ti dava ten tvuj Buh? K cemu ti je? Viru v lepsi zitrky? Verit musis predevsim sama sobe, svym schopnostem, svemu muzi, svym pratelum.

  superkarma: 0 20.07.2003, 15:47:27
 21. avatar
  [79] kosmokosmo [*]

  Aninas.........jen slabosi potrebuji Boha?

  superkarma: 0 20.07.2003, 14:42:20
 22. avatar
  [74] Landriel [*]

  Morgan: Asi proto, že ti kněží jsou lidi, stejně jako ostatní, a tak jsou mezi nima svině i dobří, stejně jako mezi ostatníma. A myslím, že bohatí byli jednak proto, že za pokání a odpustky od bohatých brali velké majetky, jednak proto, že když někdo vstoupil do církve, automaticky jí odevzdal všechno, co měl.

  superkarma: 0 19.07.2003, 07:03:56
 23. avatar
  [73] Léthé [*]

  Pro mě je „Bůh“( a je mi naprosto šumák, jak se mu říká) to,co dalo možnost vzniknout této planetě a všemu živému na něm. Nějak se mi nechce věřit,že nějaká nadpozemská lidská bytost si jednoho dne řekla ,"tak a teď stvořím muže a ženu"…..atd. Pro mě je bůh kosmická energie,která mě spojuje ze vším co k životu patří. Určitě bych se neobešla bez slunce,vody,kyslíku,ale vím že bych dovedla a dovedu žít bez papeže Piuse XI., Miloše Zemana a coca coly.

  superkarma: 0 19.07.2003, 01:22:32
 24. avatar
  [66] aninas [*]

  A nejsem zdaleka jedina, komu se to nelibi

  superkarma: 0 18.07.2003, 20:36:00

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [65] aninas [*]

  Lidka: ja nikde netvrdila, ze nikoho nezajimaji - ale co je MOC, tak je MOC.

  A to za tenhle zdarily serial nekdo bere penize?

  superkarma: 0 18.07.2003, 20:34:39
 2. avatar
  [63] aninas [*]

  Kazde nabozenstvi jenom pusobi na tve city, ze budes zatracen na veky vekuv pokud neuveris - je to vnucovani.
  Clovek, ktery ma nekdy problemy - ztrati blizkeho, je nemocen, nebo je mu cokoli - je nachylny uverit bludum, ze je za nej Buh vyresi, kdyz bude poslusny verici. Houbelec. Sam si musi pomoct. Ale pro nekoho je to snazsi utect od reality do snu.
  Katolicizmus je tady znam a je pekne proflaknuty - jine nabozenstvi by se melo objasnovat a priblizit a prodiskutovat.
  Te agitace krestanstvi uz bylo dost.

  superkarma: 0 18.07.2003, 18:19:57
 3. avatar
  [62] k@tchabinka [*]

  ten buddhismus.. to je dobry napad :)))ale to by nebylo na 13 ale nejmin na 40 dilu..:)))

  zajimava je reinkarnace...by me vcelku zajimalo jaky sem to byl placak u cesty

  superkarma: 0 18.07.2003, 17:41:11
 4. avatar
  [61] kubikm [*]

  aninas: naprostý souhlas, už toho bylo hodně a v podstatě na nic

  superkarma: 0 18.07.2003, 17:25:43
 5. avatar
  [60] aninas [*]

  Tomas - zcela vyjimecne, Blue, medved - naprosty souhlas,

  Ariadno - nepochopila jsem - ..."nekomu neco objasni"

  - to jako ze se mame nad sebou - ty neverici - zamyslet a naslouchat slovu Bozimu? Nebo CO nam to ma objasnit.
  Otazku cirkvi a nabozenstvi jsme tady probiraly uz nekolikrat a neni potreba k tomu SERIAL. Stacil by jednou za cas treba nejaky clanek s touhle tematikou, ale nabozensky serial - to snad NE! To je tady agitace na nabozenstvi?
  Jenom slabosi se potrebuji utikat k Bohu a jeho narizenim. Kazdy by si mel uvedomit, ze za sve ciny a skutky - jak se chova, co dela - odpovida SAM SOBE - SVEMU SVEDOMI

  superkarma: 0 18.07.2003, 17:22:11
 6. avatar
  [59] lumpici [*]

  Předem bych chtěla poděkovat všem za milá slova a podporu, která mi byla zasílána na vzkazy. Těm ostatním, co se dovedou vyžívat v tom, že mi tam píší vulgárnosti vzkazuji, máte smůlu, na sprosťárny a urážky nereaguji. Nechci brát nikomu vlastní názor a stejně tak nikomu nevnucuji názor svůj. Ráda bych ragovala na pár věcí v téhle diskusi. Nemyslím si, že rozhodnutí žít ve víře se musí brát jako rozhodnutí se vším všudy. Prostě to co nepovažuji za správné, dělat nebudu. Není to o tom, že bych dělala věci na půl, jak bylo napsáno na začátku diskuse. Stejně jako nejde chodit někam, myšleno do kostela, a poslouchat něco s čím nesouhlasím a přikyvovat. Když s něčím nesouhlasím, musím se umět ozvat. Občas se stane, že i věřící mi v té chvíli dají za pravdu, a uznají, že ne vše je přizpůsobené dnešní době. S dcerou si o všem vždy povídáme a pokud je jí řečeno něco, s čím já nesouhlasím, mám jako matka povinnost jí věc vysvětlit podle mého přesvědčení správně a zároveň na to upozornit i právě na hodinách náboženství. Když vaše dítě přijde ze školy s názorem se kterým výrazně nesouhlasíte a zdrojem tohoto názoru byla učitelka, tak to přece budete taky ve škole řešit a nenecháte děti v informacích podle vás nesprávných. K větě co se ti nehodí tak nebereš chci říct, že je to opravdu tak. I ve víře, i v reálném životě. Vždycky si za své rozhodnutí odpovídám já a jsem odpovědná i za rozhodnutí která se týkají mých dětí. Když by jste se šli někdy v neděli podívat do kostela, najdete tem skupinu lidí, dejme tomu 50. A srovnejte to s počtem lidí, kteří jdou do kostela o Vánocích nebo Velikonocích. V tom samém kostele, kde je běžně 50 lidí, jich bude 500 i víc. U nás na Jižním Městě o těchto svátcích jsou lidé i na schodech, venku. A pro děti to není jen nudné povídání o něčem, čemu nerozumí. U nás je každou první neděli v měsíci mše pro děti, hraje se tady na kytaru, děti si zpívají, kázání je přizpůsobeno dětskému věku. Mohu říci, že do kostela ráda zajde i moje prostřední dcera, je jí 4a půl a chodí tam od 2 let. Ne proto že musí, ale proto že jí to baví. Evka

  superkarma: 0 18.07.2003, 16:57:14
 7. avatar
  [58] Exupery [*]

  Je jasný, že tu žije spousta lidí, kteří prostě vedení potřebujou a neumí bez něj žít. V lepším případě se nechají vést církví, v horším třeba kriminálem, do kterého se stále vrací a v něm se chovají naprosto vzorně, ale jakmile je pustí, okamžitě něco provedou, možná i z podvědomé snahy se zas dostat pod vedení. Občas se jim podaří přestoupit zpod jednoho vedení pod druhé a třeba u ž se nevrátí do basy, ael jsou z nich téměř fanatičtí věřící.

  superkarma: 0 18.07.2003, 15:44:41
 8. avatar
  [57] Exupery [*]

  Tomas: Já mám jeden Korán doma, nenašla jsem tam nic takovýho. Záleží prý hodně na překladu a slyšela jsem od nějakýho odborníka na islím v televizi, že ty český překlady jsou vesměs blbý, že to právě vypadá, že islám je násilnickej, ale že to tak není. Je to prý nepochopením textu překladatelem.

  superkarma: 0 18.07.2003, 15:37:30
 9. avatar
  [54] medved [*]

  nemuze mi nekdo z redakce prozradit kdy uz tenhle nabozensky serial skonci ? minimalne 13 dilu uz mel
  myslim, ze debaty k tomuto tematu jsou naprosto k nicemu, kdo je verici, tak ho zadne argumenty nepresvedci ze zadny hodny fousaty dedula neni a ze jsou jen zli panove ve Vatikanu, kteri se snazi vytahnout ze sveho postaveni co nejvic (velmi lidske avsak malo bozske chovani ) a ten kdo neveri tak ho zadny clanek o vire nepresvedci
  myslim ze dnesni svet i my jako lide /zeny) mame mnohem palcivejsi a dulezitejsi problemy, ktere by se tu mely resit

  superkarma: 0 18.07.2003, 15:09:09
 10. [49] xenie [*]

  pochvala pro tomase : už se konečně vyjadřujete k věci a bez vulgarizmů, to si zaslouží pochvalu !!!!

  superkarma: 0 18.07.2003, 14:20:46
 11. avatar
  [45] emma [*]

  Blues: běhá mi z toho mráz po zádech. máš pravdu, oni si opravdu najdou "boží" řešení na všechno, jen aby to zapadalo do jejich demagogie

  superkarma: 0 18.07.2003, 13:58:48
 12. avatar
  [42] Exupery [*]

  Někde jsem tu četla, že se církvi nelíbí homeopatie. To je pravda?? NIkdy jsem to neslyšela. A proč jako? Pro to by nemohli mít jediný zdůvodnění

  superkarma: 0 18.07.2003, 13:44:13
 13. avatar
  [41] Blues [*]

  No, já bych to s těmi homosexuály viděla jinak - křesťanská církev odmítá sex pro potěšení, protože lidé s pocitem viny za sexualitu se snáze ovládají. Skoro na všechny má "bič" v podobě možného otěhotnění a když jim nedovolí antikoncepci, má zaručeno, že si ten sex tolik neužijou, když budou mít obavy z následků. Ale homosexuálové by si to mohli užívat bez téhle obavy, a to nemůže církev připustit. No a když už je nemůže upalovat a musí na základě vědeckých poznatků připustit, že se s tímhle zaměřením někteří lidé rodí, vymyslí si "boží test", aby nějak zdůvodnila, proč sice homo být mohou, ale nesmějí to praktikovat - jak prosté

  superkarma: 0 18.07.2003, 13:38:45
 14. avatar
  [40] Exupery [*]

  Tomas: Je jasný, že když jsi od malička vychovávaný v tom, že prase je fuj, tak i když ti pak najednou řeknou, že se Bůh spletl (samozřejmě vím, že tyhle omezení nevymyslel Bůh) a že ho můžeš, tak ho prostě chtít nebudeš.

  superkarma: 0 18.07.2003, 13:30:22
 15. avatar
  [39] Blues [*]

  Protestantské křesťanské církve jsou trochu rozumnější a tolerantnější, než ta katolická. Ale taky jen v zemích, kde katolická převládá a oni se vůči ní potřebují vymezit. Třeba v USA, kde je křesťanských církví hodně a žádná nemá nade všemi vrch, se dokážou jejich představotelé chovat stejně strašně, ba i hůř, než ta "naše" ŘKC

  A víra v boha je IMHO náhražkou za rodiče, hledání vyšší autority, která nám hezky jasně vymezí Dobro a Zlo, nalinkuje nám, co smíme a co nesmíme, popř. za dobré skutky posléze odmění a za špatné potrestá. Věřící jsou vlastně věčné děti .
  Ale je to můj osobní názor , ať si každý věří, v co chce, jen ať mi to nevnucuje..

  superkarma: 0 18.07.2003, 13:29:42
 16. avatar
  [35] Exupery [*]

  mia: militantní? To není církev, to jsou prstě některý lidi. Ale v celku islám prostě asi není pro nás Evropany.

  superkarma: 0 18.07.2003, 13:09:50
 17. avatar
  [32] Exupery [*]

  mia: myslíš ale katolickou církev, ne?

  superkarma: 0 18.07.2003, 12:34:25
 18. avatar
  [31] emma [*]

  jak píše tomáš, arabové radši přijmou kohokoliv z jiného náboženství než bezvěrce. chápou, že vlastně nějaký bůh (či universum nebo jak chcete) je v podstatě jen jeden, a už celkem nezáleží jestli ho člověk vyznává jako Boha, Jahve, Alláha apod. Důležitý je, že věříte něčemu, co nás přesahuje a vaše víra vlastně zaručuje i určitý morální kodex...

  superkarma: 0 18.07.2003, 12:32:21
 19. avatar
  [28] Exupery [*]

  Proč věřit v Boha? No hodně zjednodušeně, aby sis mohl vysvětlit věci, který si vysvětlit neumíš To že věřící jakýhokoli náboženství mají radši než bezvěrce příslušníky jiných náboženství je známá věc. A já to celkem chápu, páč je mi jasný, že vlastně věříme v totéž, akorát si to trochu jenak vysvětlujeme.

  superkarma: 0 18.07.2003, 12:03:45
 20. avatar
  [26] Landriel [*]

  tomas: Zajímavé, a řekli ti proč? Tím myslím, co konkrétně jim na tom vadí.
  A jinak si myslím, že víra v Boha souvisí s hledáním smyslu života, důvodu, proč jsme tady, zda jenom pro své vlastní uspokojení nebo je v tom něco víc.

  superkarma: 0 18.07.2003, 11:59:45
 21. avatar
  [25] pajda [*]

  ...a bohové Zeměplochy se toulali kolem a házeli ateistům kameny do oken

  superkarma: 0 18.07.2003, 11:58:39
 22. avatar
  [24] Lucimo [*]

  tomas: Tak to moc velky ateista nebudes, kdyz se bojis Boha...

  superkarma: 0 18.07.2003, 11:33:52
 23. avatar
  [20] emma [*]

  kubikm: protože tohle je seriál o křesťansktví. až bude seriál o náboženstvích, třeba tam anjdeš i buddhismus. lae jsi snad na internetu, ne? není nic jednoduššího, než si otevřít nějaký vyhledávač a pak nám napsat nějaký článek!

  superkarma: 0 18.07.2003, 10:19:35
 24. avatar
  [19] emma [*]

  lumpici: líbí se mi, že nejsi bezmozková ovce, co tupě plní příkazy Vatikánu, ať jsou jak chtějí přihlouplé. máš právo na rozvod, církev s tvým manželem nežije, ale ty jo. máš právo na antikoncepci, církev tvoje děti živit a vychovávat taky nebude, ty jo. a potrat? blahopřeju k tak těžkému rozhodnutí a vyrovnání se s ním. jsi silná žena

  superkarma: 0 18.07.2003, 10:03:31
 25. avatar
  [18] kubikm [*]

  článek jsem nečetla, protože prostě o takové diskuse nemám zájem
  když už sem dáváte náboženské články, proč tak nevyváženě, přeci u nás je církví více a ve světě taky.. mě by zajímalo něco o budhismu, na západě je teď hodně propagovaný mezi umělci

  superkarma: 0 18.07.2003, 09:50:36
 26. avatar
  [16] Landriel [*]

  Anonym 10. jsem já, nebyla jsem přihlášená.

  superkarma: 0 18.07.2003, 09:26:14
 27. avatar
  [8] Toniniella [*]

  Líbí se mi v článku ta poznámka jednoho z diskutujících:
  "Věříte skutečně, že Bůh zavedl všechna tato nařízení?"
  To je velmi důležité, oddělit víru a církev. To spolu totiž téměř nesouvisí. Církev je mocenská organizace a jako každá jiná se tak taky chová. Má svůj majetek, svoje politické vlivy atdatd... Potřebuje hodně členů - věřících, aby mohla své struktury udržet. A je zjevně ochotná Boží zákony přizpůsobovat době.
  Těžko říct, jestli to je nebo není správné. Lidstvo takhle žije dlouhý čas a zřejmě mocenské struktury potřebuje.
  Ale neznamená to, že věřící člověk musí zákonitě patřit k nějaké církvi. Jsem také věřící, občas zajdu do kostela, hlavně kvůli tomu klidu a tichu, ale církevními nařízeními se nezabývám.
  Vždycky musí na prvním místě vítězit zdravý rozum. Protože na prvním místě jsme lidé, pak jsme muži a ženy, pak jsme třeba rodiče nebo děti, pak jsme také příslušníky národů, zaměstnanci firem, členové stran a hnutí atd atd.
  Co když každá z těchto rolí žádá něco jiného a postaví nás do protisměrů?
  Proto v každé chvíli:
  ZDRAVÝ ROZUM!!!

  superkarma: 0 18.07.2003, 08:28:48
 28. avatar
  [5] aninas [*]

  lumpici: to teda nechapu, proc ses verici, kdyz stejne co se ti nezda - porusujes

  superkarma: 0 18.07.2003, 06:08:49
 29. avatar
  [4] lumpici [*]

  jsem taky věřící, ale některé věci se opravdu musí brát s rezervou.Dceři je 11 let, pravidelně chodí do kostela, na náboženství. Baví jí to a já jsem ráda. Není to jen o hodinách modtiteb, ale třeba i o poznání nových kamarádů a hrách venku s nimi. Pořád je to lepší než aby se toulala sama po sídlišti a neměla se jak zabavit. Také jsme již několikrát řešili problém toho co říká náboženství a co zdravý rozum. Jedno z náboženských pravidel například je, že se nesmí užívat homeopatika. My na bradavice napřed zkoušeli klasickou léčbu - vypalování, ale když nezabrala, šli jsme pro homeopatika. A když se to dozvěděli v kostele, hned nám bylo řečeno jak je to proti víře a že proto že je věřící tak stejně nebudou mít účinek. A hle, dcera je věřící dál a homeopatická léčba také zabrala. Já jsem rozvedená, tudíž nemůžu chodit jako ostatní křesťané na přijímání do kostela. Nedá se nic dělat, je to jejich rozhodnutí. A s antikoncepcí? V klidu si užívám hormonální a výčitky svwdomí z toho absolutně nemám. Co bych asi potom s dětmi o kterých bych věděla že neuživým dělala? A není pravdou, že Bůh se postará. Ten kdo má vždy zodpovědnost jsou dospělí lidé, kteří se musí naučit rozhodovat podle svého názoru a rozumu. A pokud považují za správné nějaká pravidla víry porušit, viz hormonální antikoncepce, homeopatika a určitě je jich ještě spousta, tak ať to udělají a nikdo je za to z víry nevyžene. Samozřejmě že nemluvím o porušení pravidel jako je nepokradeš, nezabiješ... Ale například i potrat jsem jako věřící musela prožít. a vím že bych něco takového správně neměla. Čekala jsem těžce postižené miminko a při oznámení lékařem jsem byla ihned rozhodnutá pro potrat. Vím že jsem udělala správné rozhodnutí, i když se to neslučuje s křesťanskou vírou. Jsem šťastná že je naše lékaařství na takové úrovni, že se jim spousta postižení daří odhalovat již v prenatálním období a matka má možnost se ještě rozhodnout, zda přivést na svět postižené dítě, které se bude stejné jednou trápit, bude ho mít na starosti stát nebo jeho sourozenci a to už je celoživostní zátěž, vždyť matka tady nebude do nekonečna, nebo se rozhodnout raději těhotenství ukončit. Vím o čem píši, sama jsem se několik let starala o postiženého bratra a skončilo to skoro katastrofálně, nyní je v ústavu a já mám občas výčitky svědomí. Evka

  superkarma: 0 18.07.2003, 05:59:05
 30. avatar
  [2] aninas [*]

  A proc porad do vseho michat Boha?
  I pro bezverce plati normalni moralni kodex - nelhat, nekrast, nezabijet, nesmilnit - kdo porusi - bude pykat, ale ne v ohni pekelnem ale bude zcela dle zakonu, platnych ve spolecnosti, SOUZEN.
  Uz mi to tady pripada jako propagace nabozenstvi a hledani ovecek na vymyti mozku.
  Jsou obecne platna pravidla, ktera se maji dodrzovat a ne jak si je ta ktera vira prekrucuje podle stoleti a doby k prospechu svemu.

  superkarma: 0 18.07.2003, 00:34:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme