Rodina

Chce si mě osvojit nevlastní matka, i když jsem dospělá

Ne všechny děti mají štěstí, že se narodí do fungující rodiny. Je docela hodně těch, které si někdo adoptuje. Ještě vloni jsme měli možnost adoptovat (osvojit si) pouze nezletilé děti. S novým Občanským zákoníkem přišla novinka: osvojení zletilého.

Je to převratná změna, která se může týkat mnoha lidí. Nový Občanský zákoník, který začal platit 1. ledna 2014, totiž zavedl nový institut - osvojení zletilého. Dnes tedy můžete adoptovat i dospělého člověka, samozřejmě za určitých podmínek.

Přečtěte si také:

Příběh Hanky

Mám dva sourozence. Vyrůstali jsme částečně s nevlastní matkou Marií, kterou si vzal můj otec, když mi bylo deset let. Moje biologická máma se o nás moc nezvládala starat, takže jsem u táty trávila docela hodně času. Marie nás ale nikdy neadoptovala, nejspíš nechtěla, a hlavně by to asi nedovolila naše máma.

Všichni jsme teď už dospělí a rodiče už nemáme. Máma umřela před třemi lety, táta před rokem. Marie zůstala úplně sama, jiné děti neměla, nemá ani žádné jiné příbuzné. A teď se rozhodla osvojit si mě, i když už jsem dospělá. Poradila jí to kamarádka právnička: „Přece nenecháš všechen svůj majetek státu, vždyť jsi ty děti vychovávala, jsou jako tvoje. Teď si je můžeš osvojit, i když jsou dospělé.“

mum

A tak jsme se s Marií dohodly, že si mě osvojí.


Osvojení podle nového Občanského zákoníku

Institut osvojení dospělé osoby u nás platil do roku 1949, pak byl zrušen. Znovu ho tedy zavedl nový Občanský zákoník, upravují ho paragrafy 846 - 854. Člověk, který má být osvojen, se nazývá osvojenec, ten, který osvojuje, pak osvojitel. Podle § 796 odst. 2 o osvojení rozhodne soud, návrh musí podat osoba, která chce zletilého osvojit, zletilý se pak připojí.

Změna je zásadní hlavně v tom, že osvojenec může dědic v první zákonné třídě dědiců.

Žadatel o osvojení musí ovšem splnit některou z podmínek, aby soud osvojení potvrdil. Mimo jiné například to, že osvojitel osvojil už dříve sourozence osvojeného, že osvojitel o osvojeného pečoval jako o vlastního, když byl nezletilý, nebo že hodlá osvojit dítě svého manžela.

(Zdroj: Nový občanský zákoník, více ZDE)

Další články na téma v našem magazínu:

   
13.02.2014 - Rodina - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] v.poho [*]

  Leena — #8 risina — #7 ..to je sice pravda, ale poněkud opomíjíte, že osvojením se dcera dostne do jiné dědické skupiny a tím pádem dost ušetří na dani.

  Sml24

  superkarma: 0 16.02.2014, 18:39:06
 2. [8] Leena [*]

  Myslím, že je dobře, že to existuje a je normální, že z toho plynou práva i povinnosti.

  ale v uvedeném případě si myslím, že vzhledem k tomu, že Marie nemá žádné příbuzné(a tím pádem neopomenutelné dědice), může svůj majetek odkázat autorce článku tak jako tak. A nebo jí ho dát ještě za života a pak je to tutovka, protože už nebude co dědit.

  1. na komentář reaguje v.poho — #9
  superkarma: 0 16.02.2014, 12:21:34
 3. avatar
  [7] risina [*]

  Tohle se dá vyřešit i bez osvojení - Marie může napsat závěť, kde ustanoví Hanku svou jedinou dědičkou.

  1. na komentář reaguje v.poho — #9
  superkarma: 0 15.02.2014, 21:42:35
 4. [6] Maria28 [*]

  Já bych byla opatrná. Tento týden jsem četla v německých novinách Welt situaci obrácenou. Tam musí děti platit rodičům (resp. radnici trvalého  pobytu rodičů) pobyt v LDN a podobných institucích pro staré a nemohoucí, pokud jim na to nestačí důchod. Takže se může stát, že se necháte osvojit rodiči, kteří Vás v dětství odložili, ale na stará kolena Vás ještě vyždímou.

  superkarma: 0 14.02.2014, 08:24:29
 5. [5] Klára Křížová [*]

  Ja to vidim jako legalizaci rodinnych vztahu. je spouta veci,

  ktere se vztahuji pouze na rodinne prislusniky

  - pece, nemocnice, zastupovani...

  superkarma: 0 13.02.2014, 19:59:54
 6. [4] Rikina [*]

  Zajímavé. Že to existuje v cizině, to se tak občas člověk dočte/doslechne, nicméně mi to vždycky připadalo tak nějak zvláštní. Což dokazuje, jak jsem naivní, neb mě vůbec nenapadlo uvažovat o tom, že se to dělá kvůli majetku. Sml80

  superkarma: 0 13.02.2014, 11:20:18
 7. avatar
  [3] gerda [*]

  Ano, to je správné. Vlastním dětem (a počítám mezi ně i adoptované nebo osvojené) přece majetek rodiny plným právem náleží, když v ní vyrůstají.

  superkarma: 1 13.02.2014, 05:11:11
 8. avatar
  [2] Suzanne [*]

  peetrax — #1 Souhlasím Sml67

  superkarma: 0 13.02.2014, 00:39:30
 9. avatar
  [1] peetrax [*]

  Nejsem pravnik a nastesti to pro me neni aktualni, ale je to dobre. Poprve jsem o tom slysela v polovine devadesatych let, kdy si znamy adoptoval v Nemecku dospelou dceru sve manzelky, svoje vlastni deti nemel.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #2
  superkarma: 1 13.02.2014, 00:17:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme