Vztahy

Chce mě můj muž opravdu zabít?


S takovým problémem ještě nikdo na výklad karet nepřišel. Opodstatněná obava, nebo psychický problém? „Děsí mě, ale dělá to nenápadně, nevím si rady. Chce mi ublížit, nebo mě dostat do blázince?“ svěřila se mladá žena...

Ta paní není žádné tintítko, napadlo mě, když vešla. Ta by si asi uměla poradit, kdyby jí chtěl někdo ublížit. Přesto seděla zapadlá v sedačce a připadala mi jako nějaký malý, bezmocný ptáček. Skoro pořád plakala.
Její emotivní vyprávění vzbuzovalo otázku. 
Je to všechno tak, jak říká, nebo má nějaký psychický problém? A jestli je to pravda, tak pak má problém někdo jiný a ona je možná opravdu v ohrožení, i když zřejmě nepřímo.
Je vystavena tak stresujícímu prostředí, že jestli nemá psychický problém v pravém slova smyslu teď, tak jej může mít co nevidět. Celému příběhu dodával na pravdivosti fakt, že její slova přišla podpořit její kamarádka. Ani tohle nemusí být směrodatné, ale přece jen…

Když jsem ho poznala, byla jsem čerstvě rozvedená a těžko jsem se orientovala. Můj první manžel si našel jinou a já nebyla tak nějak schopna rozpoznat, co je dobré a co není. Byla jsem zlomená a vděčná za trochu pozornosti, které se mi z jeho strany dostávalo,“ začíná vyprávění paní Zdeňka. „Zakrátko jsem si ho už stěhovala domů. Teď jsme spolu patnáct měsíců. Musím uznat, že mé okolí můj nápad nijak zvlášť nepodporovalo. Děti spolu nemáme,“ upřesňuje.

Budu vám asi připadat jako cvok. Abych byla upřímná, i já si tak připadám. Někdy mám pocit, že už ani nevím, co je pravda a co není, kdy opravdu něco zapomenu a kdy je to jinak. Nevím a nejsem si už ani jistá, co jsem kdy udělala a co ne,“ svěřuje se a pláče.

I když to není tak neobvyklé, asi nikdy si nezvyknu na to, když někdo přijde a při sezení a výkladu pláče. A nejsou to jen ženy. Je to velmi náročné, emotivní a vždycky si říkám, jestli to, co dělám…

Stále jsem ale tehdy nevěděla, s čím vlastně ty ženy přichází. To, co mi pak vyprávěly, mi připomínalo všechno možné, jen ne skutečnost. Bylo to opravdu k neuvěření…

Chce, abych zešílela, nebo mi vážně chce ublížit? Prosím, řekněte mi, jestli mi hrozí nebezpečí,“
hovořila nesouvisle.
Ani nevím, kdy to začalo, už si to přesně nepamatuji. Poprvé asi tak nenápadně tím, že mi začal vyprávět, jak se lze zbavit člověka tak, aby se na to nepřišlo. Tehdy jsem mu řekla něco v tom smyslu, že mě tyhle nápady děsí a že si o tom nechci povídat. Myslím, že se mu líbilo, že se bojím,“ vzpomínala.

Pak to začal obracet na mě. Například jak by mě zabil, aby to nikdo neodhalil. Třeba že by mě chytil za vlasy a nacpal mi rohlík do krku a pak by řekl, že jsem se udusila, nebo třeba že poškodí karmu, abych se nešťastnou náhodou udusila a podobně… bylo to čím dál častější,“ svěřila se.
Krmil mě těmihle nápady, a pak najednou nic. Najednou byl hodný a pozval mě i na výlet do Českého ráje, to bylo teď v létě. Tam mi ale zase řekl, že kdyby do mě někde strčil, nikdo by mu nikdy nedokázal, že mě strčil. Tehdy jsem se sebrala, řekla jsem mu, že je debil, a jela jsem stopem domů,“ pokračuje Zdeňka.
To byl myslím začátek toho pravého pekla, které trvá stále,“ pokračuje.

Ten den v noci, když jsem šla na záchod a vrátila se do ložnice, stál za dveřmi potmě a vybafl na mě. Málem jsem omdlela, jak jsem se lekla. A to a spoustu jiných věcí mi teď dělá pořád,“ plakala.

Například na mě vybafne, když jdu večer pro dřevo do krbu, a podobně. Neustále mě děsí. Všechny hezké filmy na DVD mi někam zmizely. Přísahám vám, že tam byly jen samé horory. Ptala jsem se ho, kde jsou, ale řekl, že s nimi nic nedělal, a ať jdu k doktorovi. Opravdu je tam musel vrátit, protože teď tam jsou... Nebyly tam ale. Věřte mi.
Jsou to drobnosti. Schová mi věc a pak ji vrátí, kde byla… Zkoušela jsem to nevnímat... nejde to
,“ řekla.

Rozhodla jsem se, že se rozvedu. Už ho nemám ráda, bojím se ho. Jenže o tom on nechce ani slyšet. A od té doby, co jsem to řekla, je to horší. Víte, je to takové plíživé. Já vlastně už ani nevím, co kdy dělám, přestávám si být jistá. A hlavně už nevím, co je náhoda a co dělá on sám,“ pokračuje. 

Posledně jsem se chtěla večer vykoupat a vodu jsem si nastavila. Když jsem tam ale strčila nohu, byla vřelá. Musel tu studenou vypnout. Já ji nastavovala, vím to. 
Když jsem se probudila minulý týden, měla jsem všechny nože kolem postele. Už s ním nespím
,“ vysvětlila, „stelu si teď v obýváku. Řekl, že spal celou noc. 
Já už to s ním, víte, ani neřeším, ale strašně se bojím, co bude příště. Co když mi udělá něco s autem? Co když na mě něco hodí, až půjdu domů, a hlavně proč to dělá a dělá to vůbec, nebo jsem vážně blázen já? Už nevím, co je pravda…
   

Když večer jíme, třeba mi řekne, jestli jsem si jistá, že to jídlo není moje poslední, nebo mi přepne televizi, než se vrátím ze záchodu, a pak tvrdí, že na ni ani nesáhl.
V noci mi pustí rádio strašně nahlas, abych se lekla… Je toho hodně a všechno vám vyprávět, za ten rok… to bychom tu byli dlouho,“
celá se třásla.

Každý den, když jdu z práce, se bojím. Už mám z toho problémy zdravotní… je mi na zvracení… kamarádka je jediná, komu jsem to řekla. Mám strach, že mi nikdo neuvěří, a ještě se dostanu opravdu do toho blázince. Teď to říkám vám.
Prosím, věřte mi, já nejsem cvok.
Co mám dělat? Co když mě vážně zabije, když se rozhodnu podat ten rozvod?
Když se odstěhuju a náhodou mě přejede auto, jak on říká, kdo mu dokáže, že to nebyla náhoda? Napsala jsem závěť, a ta je u kamarádky doma.
Několikrát jsem u ní přespala. Ona pak měla různé telefonáty, třeba ve tři ráno, pořád… neozval se, jen tam mlčel.
Vím, že to byl on, ale nemám to podložené. Když půjdu na policii, vysmějí se mi,
“ domnívá se.

Minulý týden jsem měla na zrcadle ráno napsáno „Umřeš“… mojí rtěnkou. Nebo mi třeba zavolá a do telefonu se jenom směje. Řekl mi, že je můj osud, a já tomu pomalu začínám věřit. Už nevím, co jsem udělala, a co ne.“

Zdeňka vyprávěla dlouho a její kamarádka ji ve všem doplňovala. Výklad opravdu nebyl pěkný, přesto si nemyslím, že by jí fyzicky chtěl v nejbližší době ublížit. Ale jsou to jen karty a v tomhle případě jsem si popravdě nevěděla rady. Nemohla jsem jí říct, že jí nic nehrozí, ale děsit ji by bylo také nemoudré. Navíc, zlikvidovat člověka lze, zdá se, různě.  

Zdeňka, jejíž jméno jsme změnili, s uveřejněním svého vyprávění souhlasila. Doufá, že někdo poradí, nebo ji třeba jen podpoří. Je ale třeba myslet na to, že není v dobrém psychickém stavu.

Myslí si, že jakmile půjde k lékaři a tam všechno řekne, dostane prášky a on vyhrál. Lidsky to chápu. Dostala i rituál, který by ji měl do jisté míry ochránit, jenže je jasné, že ač to podpoří Zdeňku, jejího manžela, pokud je pravda, co říká, to rozhodně nezasáhne.

Mimochodem, už tak přišla ověšená talismany a amulety. Svého času jsem viděla takovou divadelní hru. Myslela jsem si, že tohle se v reálu snad ani nemůže stát.

   
18.11.2008 - Láska a vztahy - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [139] Irena1 [*]

  Míšo, ozvala se ta paní znova? Jak to s ní vypadá?

  superkarma: 0 14.03.2009, 15:39:47
 2. [138] rozina [*]

  Ve vší úctě k paní Kudláčkové, ani bych se do takových nepouštěla do žádných rad. !! Takový případ potřebuje psychologa- policii, - já jí to tedy věřím. Setkala jsem se s podobným případem, kdys ten muž byl schizofrenik- jeden den jí miloval, druhý den sháněl někoho komu zaplatí a jí nechá zabít !! pozor to není žádná psina. !! Chce to pořádně prověřit a jednat !! věřte jí- rozhodně by si to nevymyslela. Leda že by sama byla psyschopat !! pak jo !

  superkarma: 0 12.01.2009, 15:10:08
 3. avatar
  [137] shb [*]

  127 a....: pravda
  132: 7kraska: k tý tvý narážce na Míšu, uvědom si že nefunguje jen to co tu čteš a taky že tu nemusí být všechno co se děje, existují i vzkazníky, emaily, či osobní pomoc a tu tady vidět nemusíš víš!

  superkarma: 0 19.11.2008, 14:46:01
 4. avatar
  [136] Michaela Kudláčková [*]

  7kraska: 132 Víte, ono je to snadné takhle z gauče. Jenže ten člověk, tam sedí naproti vám a pláče a vypráví to, co jsem napsala, je zoufalý a spoléhá na každé slovo, které řeknete. Jste za něho zodpovědná. To není žádná legrace. Je snadné říci, odstěhujte se, vypněte telefon, nebo změňte číslo. Každý, kdo si takovou věcí prošel mi dá za pravdu, že zase tak snadné to není. Má taky práci a copak se může dnes člověk jen tak ztratit? Jsou plné noviny a média případů, kdy si takový člověk na ženu počkal ...
  Ta paní nemůže chodit kanály, nebo s ochrankou. Vzpomeňte jen na tu ubohou letušku....to všechno a mnohem víc se člověku honí hlavou, když má něco říci. Dostala hodně rad a všechny směřovaly hlavně k tomu, aby se jí nic nestalo. Situaci ale neřešila s konečnou platností ani jedna.

  superkarma: 0 19.11.2008, 11:14:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [135] Leonika [*]

  takovej chlap ji jen tak odejit nenecha, pokud si nenajde nekoho jineho nebo se nenecha lecit

  superkarma: 0 19.11.2008, 10:51:58
 2. [134] 7kraska [*]

  ja bych ho neprovokovala a snazila bych se s nim vubec nevidet, proste se odstehovat a resit to na dalku...a v zadnym pripade neresit jeho psychicke stavy a litat kvuli nemu po psychiatrech, provokovat ho diktafonama atd. ....proste se ho zbav za cenu co nejmensich obeti

  superkarma: 0 19.11.2008, 10:28:12
 3. [133] Leonika [*]

  Pani, ktere se to tyka kazdopadne nepreskocilo, ale zije v takovem stresu, ktery malo kdo ustoji. Jeji partner je psychicky nemocny a muze byt i nebezpecny. Poradila bych ji, kazdopadne ho neprovokovat. A snazit se ziskat dukazy, kterymi by mohla dokazat okoli i sobe jeho reci, kterymi primo ci neprimo pani vyhrozuje a strasi - nejlepsi je si zakoupit diktafon a nepozorovane toho co nejvice nahrat. Pak zajit za psychologem (psychiatrem), ktery by mel odhadnout o co se tu jedna a pak za pravnikem, ktery nejlepe poradi, jestli tyto dukazy jsou dostatecne, aby se prokazalo, ze muz je nebezpecny.Podle potreby pak oznamit vse na policii, kde dukazy jsou to nejdulezitejsi. Ovsem pozor nic z toho se nesmi tento muz dozvedet, protoze by ho to mohlo vyprovokovat a v takove situaci neni dobre zbytecne riskovat.
  Preji hodne sil a nenechat se zlomit.

  superkarma: 0 19.11.2008, 09:25:47
 4. [132] 7kraska [*]

  pani Kudlackova, prekvapuje mne, ze jste sama nebyla schopna pani poradit, pardon

  podobne pribehy jsme videli ve vselijakych americkych filmech, asi to neni uplne prvni pripad na svete...chlap chce ze zenske udelat blazna, aby se dostal k jejimu majetku, zde k bytu

  ja na miste pani bych se odstehovala nekam daleko a vyridila vsechno na dalku, rozvod i byt...a pak by se videlo, jestli chlap bude porad prudit nebo da pokoj, a podle toho bych jednala dal...kdyz pani nema deti a ma pratele, tak to muze bejt snadny, zensky s malyma detma to maji horsi

  superkarma: 0 18.11.2008, 20:55:39
 5. avatar
  [131] átéčko [*]

  2kleo: Máš vzkaz

  superkarma: 0 18.11.2008, 19:44:45
 6. [130] a.... [*]

  2kleo: No vidíš, tak to zvládneš...upínej se k tomu jako ke svýmu světlýmu bodu a ber to tak, že musíš ještě chvíli přežít. A když tě deptá, zkus to obrátit proti němu... být ironická , kritická, dělat si z něj srandu. Hlavně si domluv výhledově nějaký to bydlení až nastoupíš do práce a snaž se ulejt trochu prachů, ať tam nemusíte spát na zemi.

  superkarma: 0 18.11.2008, 18:16:49
 7. avatar
  [129] wich [*]

  O takovýchto vynalézavých partnerech tu psávala Amálie. Pamatujete?

  superkarma: 0 18.11.2008, 18:11:43
 8. avatar
  [128] 2kleo [*]

  a: Děkuji! V tomhle mám jasno! Zaměstnavatele mám v Praze, což je přes 300km od nás. Pak kašlu i na celou naši povedenou rodinku.

  superkarma: 0 18.11.2008, 18:06:53
 9. [127] a.... [*]

  2kleo: To máš teda fakt vypečenou rodinku. V tom případě bych ti už jen doporučovala, abys to vydržela než ti vezmou dítě do školky a udělala si důkladnej plán, jak to všechno rozsekneš až zas začneš pracovat. Nejlepší by bylo, kdyby ses odstěhovala někam dost daleko a začala tam znova- našla si novou práci, nové známé a tak.
  Jinak zatím se mu co nejvíc vyhýbej, když víš, že bude doma, tak tam nebuď ty ( třeba o víkendech někam vypadněte) vůbec na něj nereaguj, když bude v místnosti, tak odcházej do jiný, nenech se vyprovokovat k hádkám nebo nějakému svému ospravedlňování - to už vůbec ne). Nevyhrožuj mu, že odejdeš...to prostě jen udělej až bude na to pravý čas, ale plánuj to tak, ať se to nedoví.

  superkarma: 0 18.11.2008, 18:04:25
 10. avatar
  [126] 2kleo [*]

  kareta: To už jsem taky uvažovala o nějaké důchodkyni, ale spíš kvůli tomu hlídání, abych mohla jít do práce. Ve spojitosti s bydlením jsem o tom neuvažovala nebo spíš mně to nenapadlo (taky nemůžu vědět všechno). Jen ty babičky mají docela strach o holý život a tak raději v domečku živoří samy.

  superkarma: 0 18.11.2008, 18:02:02
 11. avatar
  [125] 2kleo [*]

  kareta: chlapa zatím nechci ani vidět. Nejprve musím předejít tomu, aby to byl stejný krypl, jako tento. O matce raději mlčím .

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:59:29
 12. avatar
  [124] kareta [*]

  Aha, a co adoptovat nějakou jinou, třeba důchodkyni Je spousta opuštěných babiček, co nevychází s vlastními dětmi Nebo bezdětných...

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:58:20
 13. avatar
  [123] kareta [*]

  2kleo: nebo si najměte zatím byt s máti, ona může hlídat a uděláte si babinec..chlapa bych brala jen jako rozptýlení a fakt bych to střídala jako ponožky

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:56:47
 14. avatar
  [122] 2kleo [*]

  Prostě vypínám. Kdy můžu, tak jsem mimo domov a debila nevnímám. Pokud nenajdu řešení dřív, tak do roka se vracím zpět do práce a pak ze dne na den zmizím. Doufám, že by to mohlo být dřív. Pak by asi nechápal, že jsem to byla schopna udělat, protože nevěří, že se někdy seberu a vypadnu. To má blbé

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:53:11
 15. avatar
  [121] 2kleo [*]

  a: Dávala jsem si i inzerát ohledně bydlení, ale finančně bych to nezvládla. Nejhorší je, že rodina mi nepomůže. Snaha o to, že bych si našla práci byla. Ale ztroskotalo to právě na matce, která si našla nové zaměstnání, kde je od rána do večera. Protože z malé by byla utahaná a nás taky nikdo nehlídal. No, na trefení!

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:50:29
 16. [120] a.... [*]

  2kleo: Třeba bys sehnala nějaký podnájem, který bys finančně zvládla. A kdyby sis sehnala nějaký přivýdělěk...maminku bys mohla aspoň zmermomocnit, ať ti hlídá dítě, když budeš pracovat, aby ti ta tvoje rodina alespoň v něčem vypomohla....ať se starají, myslím, že by to pro tebe měli udělat.

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:46:11
 17. avatar
  [119] 2kleo [*]

  Manx: Ne, k rodičům jít opravdu nemůžu. Mají 3+1 a žije s nimi i můj dospělý brácha se svou přítelkyní. Takže to nehrozí. Já musela z domu vypadnout ve 21l.

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:29:10
 18. avatar
  [117] 2kleo [*]

  Manx: Ještě jsem chtěla dodat, že kdyby mi dělal to, co se píše v článku, tak bych mu to byla schopna vracet. Ten můj mně se svou rodinou ponižuje, pomlouvá kde může, nadává mi kvůli peněz...

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:25:50
 19. avatar
  [116] 2kleo [*]

  Manx: Ano, bohužel moje matka stále žije s mým otcem. Asi 15let spolu nemluví a žijí každý v jednom pokoji, už ji nijak nenapadá. Se svým otcem už vycházím i když jsem pořád ostražitá. Ten, co s ním bydlí mně drtí spíš psychicky, otec si na mě zlost vylíval oběma způsoby.

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:24:07
 20. avatar
  [114] 2kleo [*]

  átéčko: jsem z Havířova.

  superkarma: 0 18.11.2008, 17:01:54
 21. avatar
  [113] átéčko [*]

  2kleo: Odkud jsi? pomůžeme ti

  superkarma: 0 18.11.2008, 16:59:02
 22. [112] mindulinka [*]

  shb: ono taky záleží jak staré děti máš. Pokud odcházíš a máš za sebou 10ti leté děti a práci a příbuzný ke kterým můžeš jít - jde to celkem snadno. Nebo i do azylového domu - pořád máš práci a děti uživíš.
  Ale pokud máš dítě hodně malé - školkové - tak to se od něj do práce moc nehneš a z něčeho žít musí. A pokud nemáš příbuzné, tak zbývá azyláč - a ten je opravdu na přechodnou dobu - co pak??? Z čeho budeš platit bydlení?

  superkarma: 0 18.11.2008, 16:43:23
 23. avatar
  [111] shb [*]

  ....někdy holt opravdu nemá smysl "bojovat" zvláště pak když je to marný boj, a přičtu-li vyčerpanost jak ducha tak těla, tak říkám zmizet!! a 24 Jupií

  superkarma: 0 18.11.2008, 16:30:59
 24. avatar
  [110] shb [*]

  Jupií 24: tak.

  superkarma: 0 18.11.2008, 16:29:37
 25. avatar
  [109] shb [*]

  nebo si najít bydlení a pak zmizet ze dne na den...

  superkarma: 0 18.11.2008, 16:24:27
 26. avatar
  [108] 2kleo [*]

  a: mám na účtu 7600,- mateřskou a holý zadek

  superkarma: 0 18.11.2008, 16:23:38
 27. avatar
  [107] shb [*]

  Manx: klidně do toho azyláče ne? vždyť na přechodnou dobu ne? Uvažuji z hlediska: chci pryč, tak jdu...

  superkarma: 0 18.11.2008, 16:23:30
 28. [106] a.... [*]

  shb: Materiální hledisko je to, že když máš na svých vlastních účtech 2 mega, tak si koupíš byt a hrdě odejdeš středem. Pokud máš na účtu -10 000,- a k tomu mrně zavěšený na krku, odchází se ti o poznání hůř

  superkarma: 0 18.11.2008, 16:11:06
 29. avatar
  [104] shb [*]

  nečetla jsem teda vůbec celou debatu, ale jen konec, ale chci říct: jaký materiální hledisko? když chci jít tak jdu, věci jsou věci, k ničemu!!

  superkarma: 0 18.11.2008, 16:06:44
 30. [103] Tini [*]

  a....: 93, ono holt nekteri rodice, nejsou schopni myslet na dobro svych deti, viz ex meho pritele...ta mysli jedine na sebe a to jak udelat druhym peklo na zemi...deti jsou az nekde daleko za tim...

  superkarma: 0 18.11.2008, 15:58:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme