Bulvár

Chatování může léčit!

Trápí vás někdy svědomí, když trávíte hodiny u PC „žvaněním“ se svými internetovými přáteli, místo abyste upekla buchtu či vyvenčila psa? Nebo je vaše svědomí naprosto v pohodě, ale tvrdnutí u počítače vám vyčítají druzí? Vězte, že výčitky nejsou na místě. Chatování může být stejně dobře nemocí jako lékem.

 

Skupina vědců z university v německém Heidelbergu je o tom alespoň přesvědčená. Internetové technologie podle nich poskytují zajímavé možnosti pro pacienty s duševními obtížemi. Praktické možnosti skupinové terapie nedávno otestovali prostřednictvím internetového chatu. Jejich hlavním cílem bylo udržet pokrok u pacientů dosažený předcházející léčbou během hospitalizace. V rámci studie 114 pacientů po dobu 12-15 týdnů podstupovalo 90minutovou chatovou terapii jednou týdně v internetovém chatroomu moderovaném skupinovým terapeutem. Dalších 114 pacientů posloužila jako kontrola bez chatové terapie. Při přijetí do lékařského ošetření, při propuštění z péče a rok po propuštění byl u těchto pacientů zjišťován zdravotní a psychický stav. Nakonec se ukázalo, že pacienti podstupující chatovou skupinovou terapii měli téměř o polovinu nižší šanci na špatný konec.

 

Internetová komunikace je podle vědců obzvláště vhodná pro lidi, kteří mají potíže s mezilidskými vztahy, trpí sociálními fóbiemi nebo psychózami. Samozřejmě, chatování má i svá rizika – většinu z nich lze ale úspěšně eliminovat důsledným dodržováním bezpečnostních pravidel (nesdělovat své pravé jméno ani další osobní údaje apod.) Co se nebezpečí závislosti týče, někteří psychologové tvrdí, že bylo největší pro „přechodovou“ generaci lidí, kteří ještě vyrůstali bez internetu a propadli mu až v dospělosti. Pro ty, kteří se už takřka narodili s ručičkami na klávesnici, už je prý chat něčím tak přirozeným, samozřejmým a nijak zvlášť vzrušujícím, že jim příliš velké riziko nehrozí.

Až vám bude vaše drahá polovina zase jednou nadávat do závisláků, ubezpečte ji, že právě děláte něco pro své zdraví – a tím i pro rodinnou pohodu. A klidně zůstaňte na Ženě-in. :-)

   
16.08.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

  1. avatar
    [1] ad.astra [*]

    tak tohle musím vytisknout a poslat exmanžílkovi - taky mi tvrdil, že jsem počítačový maniak a závislák, a měla bych se léčit ...a já si vlastně utužovala zdraví
    Jak já se těším na dobu, kdy půjde všechno vyřídit přes internet, ba dokonce, kdy komunikace s úřady bude pouze přes internet - to si ten můj ex bude muset zaplatit novou pracovní sílu, no ten bude na mrtvici, držgrešle

    superkarma: 0 16.08.2007, 15:54:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme