Bulvár

Chat: past pro neopatrné děti

Internet. Ukažte mi desetiletého kluka, který neví, co je to internet a který nikdy neslyšel slůvko chat. Váš potomek si v klídku sedí doma u počítače a vy se necháte ukolébat pocitem, že je všechno v pohodě. Máte ho přeci na očích... Jenže chyba lávky. Pokud váš syn či dcera o sobě vyzradí osobní údaje, koledujete si o nepříjemnosti. "Starší syn mé sestry propadl chatování a vyzradil anonymům o rodině víc, než měl. Něco si dokonce přibásnil, třeba tři drahá auta a obrovský barák na kraji lesa. K sestře domů pak volali anonymové, chovali se obhrouble, neřekli, o co jim jde, ale vystrašili ji," řekla pětatřicetiletá matka dvou synů.

Vyprávění pětatřicetileté paní Jany pokračuje: "Bohužel, děti prostřednictvím internetu často odhalí své soukromí, řeknou jméno, i to, kde bydlí, nebo se naopak vydávají za někoho jiného, aniž by si uvědomily, že to není úplně bezpečné. Já jsem samozřejmě nic netušila. Člověk nikdy neví, kdo na druhém konci s dítětem komunikuje, jestli mu nemůže ublížit. Byla to každopádně poučná lekce. Oba synové si propříště zapamatují, že o sobě nemají nikomu nic vyzrazovat."

Jak to tedy je? Co o sobě říci můžeme, aniž bychom riskovali nějaké komplikace, a čeho bychom se my, ale hlavně naše děti, které si nejsou vědomy rizik, měli vyvarovat? Co je bezpečné a co už ne? Několik rad připravila Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí.

Pravidla, která bychom měli vštípit dětem, aby věděly, jak mají bezpečně užívat internet:

1. Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, někomu, s kým jsi se seznámil prostřednictvím internetu, jestliže Ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o tebe starají) přímo nedovolí.

2. Pokud si to neprobereš s rodiči, neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.

3. Nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozraď heslo své internetové schránky nebo počítače.

4. Bez svolení rodičů si nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil prostřednictvím internetu. I když ti rodiče dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na tu schůzku sám, sejděte se na veřejném místě a doma řekni, kam jdeš a proč.

5. Nikdy nepokračuj v chatování, když se Ti bude zdát, že se tam probírají věci, které Tě budou přivádět do rozpaků nebo Tě vyděsí. Nezpůsobíš nikomu žádnou škodu, když o takovém zážitku řekneš rodičům. Neodpovídej ani na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily.

6. Neotevírej soubory přiložené e-mailům, pokud přijdou od lidí nebo z míst, která neznáš. Okamžitě tyto zprávy vymaž. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by zničily všechny informace a software počítače.

7. Vždycky řekni rodičům o všech případech neslušných výrazů na internetu, totéž platí i pro neslušné obrázky.

8. Vždy buď sám sebou a nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi, třeba se nevydávej za staršího.

9. Vždycky si pamatuj další pravidlo: když ti někdo na internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu - není to pravda.

 

   
   
16.12.2004 - Společnost - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Vivian [*]

  Sandy: a myslíš, že na děvče ledva dvacetileté žádné nástrahy a nebezpečí nečíhají?

  superkarma: 0 19.12.2004, 20:41:16
 2. avatar
  [12] Vivian [*]

  mufly: mám podobnou zkušenost Taky jsem se sešla s relativně mnoha lidmi, které jsem poznala přes internet a zklamaná jsem nikdy nebyla Vždycky jsme se už z povídání po síti trochu znali a vyklubali se z nich fajn přátelé. Mám pocit, že podezřelého člověka by moje radary včas zachytily...

  superkarma: 0 16.12.2004, 17:17:27
 3. avatar
  [9] mufly [*]

  Hm já musím trošku oponovat, sama jsem na internetu denně, jsem dosti průhledná, ale své osobní údaje na potkání opravdu neprozrazuji, pokud někdo chce vědět, kde bydlím, tak z mého údaje není jasné jméno místa. Věk není tajemstvím.

  Sešla jsem se již s mnoha lidmi z netu a většinou jsem opravdu zklamána nebyla. První schůzku jsem si dávala zásadně za bílého dne na veřejném místě a většinou jsem byla s někým domluvena, že mu v určitou dobu zavolám.

  Nesmíme být zase tak paranoidní

  superkarma: 0 16.12.2004, 14:56:50
 4. [8] Rikina [*]

  Úplně nejbezpečnější je ten internet doma vůbec nemít :-)))

  superkarma: 0 16.12.2004, 13:35:51
 5. avatar
  [7] Vivian [*]

  Jinak bych řekla, že v tomhle je asi základem důvěra dítěte v rodiče. Pokud jim moc nedůvěřuje a není zvyklé, že mu naslouchají, tak se jim s ničím nesvěří, aby mu ještě třeba nevynadali. A na schůzku s někým z internetu půjde tajně, protože by mu to rodiče stejně zakázali A vzhledem k tomu, že v pubertě to svěřování rodičům tak nějak přestává, mělo by dítě co nejdřív znát všechna možná rizika a nebezpečí, která může internet představovat, aby je, i když se nesvěří rodičům, dokázalo samo rozeznat a eliminovat. Toť můj názor.

  superkarma: 0 16.12.2004, 12:03:43
 6. avatar
  [6] Májík [*]

  Už jsem si vytiskla a nesu to domů synovi. Chatuje skoro denně a běda, když se při tom ocitnu v jeho blízkosti.

  superkarma: 0 16.12.2004, 12:00:15
 7. avatar
  [5] Vivian [*]

  užitečná pravidla. Akorát to sedmé se mi zdá takové trošku přitažené za vlasy... to s tím informováním rodičů o neslušných výrazech na internetu. Představím si třináctiletýho kluka, kterej hlásí mamince, že nick tenaten dnes řekl šestkrát kurva a třináctkrát vole... To snad není nutné, ne?

  superkarma: 0 16.12.2004, 11:59:04
 8. avatar
  [4] alifie [*]

  To jsou rady uzitecne nejen pro deti. Jsou vhodne k zamysleni i pro dospele.

  superkarma: 0 16.12.2004, 10:52:09
 9. avatar
  [3] Žábina [*]

  taky tisknu a nesu domů synovi ...zrovna minulý týden s někým chatoval a když jsem jen prošla okolo, tak se mohl zbláznit, že mu to čtu

  superkarma: 0 16.12.2004, 10:27:23
 10. avatar
  [2] Radu [*]

  tisknu a nesu domů dětem....

  superkarma: 0 16.12.2004, 09:18:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme