Bulvár

Charlesovi je šedesát


Charles, princ z Walesu, dnes slaví šedesátiny. Následník britského trůnu je nejznámějším čekatelem na královský post na světě.

Dědic britského trůnu – celým jménem Charles Philip Arthur George – se narodil 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci v Londýně jako nejstarší syn tehdy budoucí královny Alžběty II. a prince Philipa.

Byl první z rodu Windsorů, kterého nevychovávali v paláci, ale v internátní škole ve Skotsku. Rovněž jako první z rodu dokončil univerzitní studia – titul bakaláře historie na Cambridgeské univerzitě získal roku 1970.

 

OslavevecPrinc z Walesu je následníkem trůnu 16 suverénních států, mimo jiné Spojeného království, Kanady, Austrálie, Belize, Zambie aj.


Princ a rodina

V letech 1971 až 1976 v souladu s tradicí vykonával vojenskou službu u letectva a námořnictva. Poprvé se oženil 29. července 1981 v katedrále svatého Pavla v Londýně při pompézním obřadu s o třináct let mladší Dianou Spencerovou.

Narodili se jim dva synové, v roce 1982 William a o dva roky později Henry (Harry). Manželství skončilo v prosinci 1992, pár byl rozveden v srpnu 1996. Se svou druhou ženou, o rok starší Camillou, se Charles oženil 9. dubna 2005.

 

Krom toho, že je nejznámějším čekatelem na trůn ve světě a čekají na něj panovnické povinnosti, zajímá se princ Charles i o architekturu, ekologii a alternativní medicínu. Aktivně pracuje v charitě a také maluje akvarely.

Svatba s Dianou SpencerRodinná idylkaKaždoročně absolvuje stovky společenských akcí, navštěvuje nemocnice, diskutuje s vědci i politiky. Ač jej někteří kritizují za konzervativní pohled na témata, jako je lov, jiné jeho názory jsou docela moderní.
 

Princ a charita
Titul princ waleský neobsahuje žádnou ustavenou či formální roli, a tak si ji Charles musel vytvořit sám aktivní účastí ve svých organizacích. Jeho práce v nadaci Prince's Trust, vytvořené v roce 1976, umožnila desítkám tisíc handicapovaných mladých lidí zřídit si vlastní způsob obživy.

Královští rodiče - Alžběta II, a pric PhilipCharles s Camillou

Jako první člen královské rodiny se vzdal privilegia neplatit daně a začal přispívat do státní pokladny. Uznává multikulturní povahu moderní Británie. Jeho zájem o architekturu jej mimo jiné čtyřikrát zavedl i do Prahy.

 

Charles podporuje biofarmaření již od 80. let minulého století, tedy dávno před jeho masovým boomem, a jeho zapálená víra v ochranu přírody též často předběhla dobu. Letos v lednu se účastnil ekologického summitu v Abú Zabí pouze v holografické podobě, protože jeho letecká přeprava by zatížila životní prostředí. O měsíc později zase vyškrtl kontroverzní francouzskou lahůdku foie gras z královských menu kvůli násilnému vykrmování kachen a hus.

 

Princ a umění
Jeho záliba v malování není příliš známá, přesto vystavoval a prodal mnoho děl a též publikoval knihy o malování. Na jeho obrazech jsou většinou krajinky či hrady, nikdy „nic, co se hýbe“, jak prohlásila dealerka jeho obrazů Anna Hunterová, podle které princ nejraději tvoří v plenéru.

Též sbírá modely aut a nejvíce si libuje v britské značce Aston Martin.

 

Líbilo by se vám žít v monarchii? Období kterého kralování by se vám nejvíc zamlouvalo?

   
14.11.2008 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Dášule [*]

  klarka66: Proboha, který? Přemyslovci se nejdřív vyvražďovali mezi sebou a ti poslední umírali na tuberu. Fudolf I. vládl velmi krátce a zemřel na úplavici, Jindřicha Korutanského 2 x vyhnali, Jan Lucemburký oslepl a nakonec se nechal zamordovat Angličany. Karel měl dnu, Zikmund neměl syna a Češi jej nesnášeli, ačkoliv Němci jej milovali, Jeho zeť Albrech zemřel dřív než se mu syn narodil a jeho pohrobek zemřel v 18. A dál už raděj nepokračovat.

  superkarma: 0 18.11.2008, 20:00:24
 2. [9] klarka66 [*]

  Taky by se mi to líbilo. Český král - to by znělo honosně...

  superkarma: 0 15.11.2008, 23:00:41
 3. avatar
  [7] tam21 [*]

  Charlesovi je 70 ... ale nikomu to neříkejte :-)

  superkarma: 0 15.11.2008, 14:55:57
 4. avatar
  [6] evelyn [*]

  ja ziju v monarchii

  superkarma: 0 14.11.2008, 21:59:59
 5. avatar
  [5] kareta [*]

  raní

  superkarma: 0 14.11.2008, 16:46:53
 6. avatar
  [4] kareta [*]

  ano líbilo

  nad obdobím nepřemýšlím, možná ranní křesťané, trochu bych upravila dějiny

  superkarma: 0 14.11.2008, 16:45:47
 7. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Hlavně bych nechtěla žít v revolučním Ruska nebo Francii, kdy lůza vtrhla do ulic.

  superkarma: 0 14.11.2008, 15:39:12
 8. avatar
  [2] shb [*]

  líbilo by se vám žít v monarchii? to je něco pro karetu ne?
  jinak včera říkali (v tv) že je druhým nejstarším čekatelem na trůn v historii anglie....jojo...pohřbil ženu, někde se to projevit musí...

  superkarma: 0 14.11.2008, 14:33:26
 9. avatar
  [1] Dášule [*]

  Je tady zásadní otázka. Jako co?. V žádném případě ne jako žena. Když už, tak jako velmi bohatý šlechtic, nejstarší syn /tedy privilegovaný dědic titulu i majetku mezi 25 - 30 lety v období, kdy už skončily napoleonské války, Anglie měla armádu a do té vstupovali mladší synové, aby získali titul a majetek. Zatím bych měl /já, lord/ čas se vyřádit s herečkami a podobnými ženami nebo si někoho vydržovat. Kolem 35 roku dát na vědomí, že se hodlám ženit, namluvit si nějakou mladičkou debutantku z přiměřeně bohaté rodiny, ale nižším titulem, abych byl pro rodinu vítaný. Ona by to toho koneckonců neměla co mluvit, předpokládám přiměřené věno. A samozřejmě panenství o svatební noci - prostěradlo se už z věže hradu nevyvěšuje - mimochodem, to nebylo jen proto, aby se prokázalo novomanželčino panenství, ale aby byl důkaz o konzumaci sňatku a sňatek byl tak nerozlučitelný. /Jehlička z KDU-ČSL by zaplesal/.

  superkarma: 0 14.11.2008, 12:58:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme