Bulvár

Charles ji nemusel, ale svět Dianu miloval

Princezna Diana SpencerováPřed 12 lety, při automobilové nehodě v pařížském tunelu, zemřeli v roce 1997 Diana Spencerová, britská princezna z Walesu, a její tehdejší egyptský přítel Dodi Al Fayed.

Jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších žen světa, bývalá manželka britského korunního prince Charlese, se stala v Paříži obětí těžké autonehody, když se řidič (i on podlehl vážným zraněním) jejího automobilu snažil ujet skupině senzacechtivých fotografů – paparazziů.

Diana, princezna z Walesu, za svobodna Spencerová, se narodila 1. července 1961 v Sandringhamu v přední britské rodině.

Šťastné chvilky královského páruJejí otec hrabě Spencer měl titul štolby královské rodiny. Se svou manželkou se rozvedl a kromě Diany vychovával další dvě dcery a syna.

Vzdělání Diana získala na soukromé škole West Heath School v jižní Angli a ve Švýcarsku a ve volném čase se věnovala hudbě a sportu. Do Londýna se vrátila v roce 1978.

Po studiích, v letech 1979 až 1981, učila v mateřské školce v Pimlico v Londýně. V té době se tehdy plachá a neznámá Diana seznámila s Charlesem, o třináct let starším následníkem trůnu, který ji o pár měsíců později požádal o ruku.

Svatba Charlese Philipa Arthura George, prince z Walesu a Diany Spencerové se konala 29. července 1981 v londýnské katedrále sv. Pavla.

Dnem svatby začala pro Dianu historie jejího nešťastného manželství.

Královská rodina. Kdo bude následníkem trůnu?Již na svatební cestě prožila princezna první zklamání, když nalezla manželův diář plný fotografií Camilly Parkerové-Bowlesové. Když mladá a krásná princezna žádala po Charlesovi vysvětlení, arogantně jí sdělil, že Camilla zaujímala a nadále bude zaujímat významné místo v jeho soukromém životě.

Manželskému souladu vadila i rozdílnost jejich povah. Diana zbožňovala módu, tanec a večírky ve společnosti a nudila se vedle prince s intelektuálními nároky, který jí často dělal kázání. Vztah Charlese k tehdy ještě milující manželce začal chladnout a nešťastná Diana se několikrát pokusila o sebevraždu.

V roce 1986 princ Charles obnovil svůj vztah s Camillou Parkerovu-Bowlesovou, u které začal hledat útočiště před náladovou, bulimií sužovanou a žárlivou manželkou. Přestože se na veřejnosti Diana s Charlesem objevovali společně, vedli již oddělený soukromý život.

Rozloučení s Dianou a jejím milovaným Dodim Al FayedemPatnáctileté manželství dvou povahově velmi odlišných lidí skončilo rozvodem 28. srpna 1996. Princezna Diana přestala být formálně členem královské rodiny. Po svém rozchodu s Charlesem omezila – na celém světě obdivovaná lady Di – svou někdejší bohatou charitativní činnost a ujala se role nezávislé ženy.

V lednu 1997 se rozhodla vystupovat jako členka kampaně Mezinárodního výboru Červeného kříže proti minám. Na cestě po Angole natočila dokumentární film proti používání nášlapných min. Její poslední cestou spojenou s kampaní proti nim byla třídenní mise v Bosně.

Princezna Diana tragicky zemřela 31. srpna 1997. Bylo jí 36 let.

   
31.08.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Juana [*]

  Bazuzu — #2 mám taky ten dojem, nikdy jsem nepochopila, proč z ní byli lidi tak nadšení - ale mne osobně célebrity ničím neuchvacují a ona nic jiného nebyla

  superkarma: 0 31.08.2009, 20:20:06
 2. avatar
  [6] Myškomedvídek [*]

  Diana Frances Spencerová, známá často, ač chybně, jako Princezna Diana, (1. července 1961 Sandringham31. srpna 1997 Paříž) byla první manželkou následníka britského trůnu prince Charlese a matkou jeho dvou synů. Po svém rozvodu se soustředila na charitativní práci pro Červený kříž a zejména na boj proti AIDS a pozemním minám.

  Ve své době patřila mezi nejznámější a nejpopulárnější světové

  osobnosti. Spolu se svým tehdejším přítelem Dodim al-Fayedem zahynula

  při automobilové nehodě, jejíž příčiny se později staly předmětem

  spekulací a konspiračních teorií.

  superkarma: 0 31.08.2009, 19:57:50
 3. avatar
  [5] Altamora [*]

  Svět miluje pozlátko a média z ní udělala modlu. Charles znal reálnou osobu, a ta ho asi nudila. Nesnižuji tím význam Diany jako člověka, který sejmul stigma z nemocných AIDS, bojoval proti nášlapným minám a vůbec se snažil pomoci světu. Jen jsem často měla dojem, že jde o pózu, protože utrácela horentní sumy za hadry a blbiny. Ale asi je fakt, že když si koupila šaty za 1000 liber, pak se v aukci prodaly dráž, takže asi  fakt mají tyhle ikony význam. Skutečnost, že patřila k vysoké společnosti, která o ni moc nestála a milovali ji lidé ze šoubiznisu, je docela zajímavá.

  superkarma: 0 31.08.2009, 15:45:42
 4. [4] Marie Šrámková [*]

  Japina — #3 ...intoška asi nebyla Sml80

  superkarma: 0 31.08.2009, 14:48:20
 5. avatar
  [3] Japina [*]

  Bazuzu — #2 Sml31

  1. na komentář reaguje Marie Šrámková — #4
  superkarma: 0 31.08.2009, 13:09:38
 6. avatar
  [2] Bazuzu [*]

  ...Diana zbožňovala módu, tanec a večírky ve společnosti... Stručně řečeno: hloupá povrchní pipina?!?

  1. na komentář reaguje Japina — #3
  2. na komentář reaguje Juana — #7
  superkarma: 0 31.08.2009, 10:08:06
 7. [1] dadma [*]

  Ona nebyla princenzna ona bala královna.Královna lidí celého světa.I když jí lidé neznali osobně ,přesto jí milovali.Bohužel v anglické královské rodině si ona sama lásky moc neužila.Nyní má privs Charles svoji Camillu a jak se sem tam něco napíše již to není ono.Přeji vše nejlepší do života Dianiným synům.

  superkarma: 0 31.08.2009, 09:38:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme