Vánoce jsou pro mnohé nejen symbolem rodinných setkání a dárků pod stromečkem, ale i obdobím, kdy více myslíme na ty, kteří se ocitli v nouzi. Ochota Čechů přispívat na charitu je však stále výrazně nižší než u našich západních sousedů.

charity

Finanční podpora těch, kteří to potřebují, bohužel není v Česku samozřejmostí. Čtvrtina Čechů je toho názoru, že přispívat by měli jen ti, kteří mají peníze nazbyt. Pro deset procent dotázaných jde dokonce o zbytečné vyhazování peněz. „Češi nevnímají podporu charitativních projektů jako samozřejmou součást svého života, jak je tomu v západním světě, ale jako otázku náhody,“ komentuje Ondřej Škorpil.
(informace čerpány z výzkumu, který provedla ČSOB)

Na charitu se nejvíce vybere na ulici

Solidaritu Češi nejvíce projevují v dobročinných sbírkách. „Třetina z dotazovaných přispívá prostřednictvím náhodných dobročinných sbírek na ulici, čtvrtina prostřednictvím DMS. Jen jedno procento Čechů má na nějakou charitativní sbírku založen trvalý platební příkaz,“ dodává Ondřej Škorpil z ČSOB.

Pokud už se Češi rozhodnou přispět na dobrou věc, hrají v tom roli emoce a lidská solidarita. Nejčastěji posílají příspěvky lidem postiženým živelnou katastrofou, handicapovaným a dětem. Naopak minoritní zájem mají o podporu seniorů, azylových domů nebo vzdělání.

Většina peněz zůstává v České republice

Většina peněz, které se vyberou na charitu, směřuje do projektů na území České republiky. Čtvrtina lidí podporuje i nadace a projekty zabývající se pomocí především v takzvaném třetím světě. Jde například o výstavbu škol a nemocnic či stále populární adopci na dálku.

Vztah k charitě začíná výchovou

Solidaritu s těmi, kteří to potřebují, bychom v dětech měli pěstovat už odmalička. „Bohužel, polovina dotazovaných rodičů přiznává, že toto zcela opomíjí,“ varuje Pavlína Housová, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB. „Pokud děti nebudeme vést k solidaritě s druhými, těžko se tak budou chovat v dospělosti. Pak nebude otázkou let, ale desetiletí, než se vztah Čechů k charitě změní na úroveň, jaká je obvyklá v západní společnosti.“

Ne všichni mají Vánoce bohaté a štědré. Pojďme letos ukázat své dobré srdce a pomoci těm, kteří to potřebují.

Zdroj: TZ

Reklama