Bulvár

Charita: Nenechte se nachytat!


Sbírek se dnes pořádá nezměrné množství. Jejich podoba je různá – probíhají přes internet, formou darovacích SMS (tzv. DMS), přispívat můžete na účet nebo třeba výběrčímu s kasičkou na ulici. Všechny tyto sbírky mají jedno společné, ať už vypadají sebeprofesionálněji (třeba mají skvěle vytvořené internetové stránky), můžete při nich naletět podvodníkům.

Málo kdo ví, že každá sbírka musí být povolená a registrovaná (např. magistrátem města). Díky tomu také můžete poměrně snadno ověřit, zda není sbírka podvodná. Registrované sbírky podléhají pravidelné kontrole hospodaření, takže je zde jistá záruka státu, že peníze jdou skutečně na ty účely, na které sbírka slibuje. Největší jistotu pak máte u nadací, kde probíhá státní kontrola mnohem důsledněji.

Jak ověřit výběrčího na ulici?
Každý, kdo vybírá, u sebe musí mít potvrzení plné moci, že smí sbírku vykonávat. To musí obsahovat jeho jméno a příjmení, podpis právnické osoby, pro kterou pracuje a pořadové číslo.

Pravost sbírky si můžete ověřit třeba TADY, na stránkách ministerstva vnitra.

Přispíváte na charitu? Používáte raději DMS, platbu přes účet, nebo věříte pouličním sbírkám? Stalo se vám, že jste narazila na podvodnou sbírku?

   
14.03.2008 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [46] Kassy [*]

  Já jsem se co se týče vracení setkala se dvěma variantami:
  1. Kasička je zapečetěná, vracet nelze, ale záleží na tobě, kolik dáš.
  2. Kasička zapečetěná není, vracet tedy lze, ale "vybírač" nesmí přijmout víc peněz než je steanovená cena prodávaného předmětu - když stojí 50 korun a ty mu dáš stovku, MUSÍ ti těch 50 vrátit. Právě proto, aby bylo zcela zřejmé, kolik prodal a kolik dostal.

  Mně osobně přijde lepší první varianta.

  superkarma: 0 16.03.2008, 13:59:15
 2. avatar
  [32] Kassy [*]

  Na peněžní sbírky nepřispívám Dávám přednost osobnímu zapojení do smysluplné pomoci konkrétním lidem. Několik let jsem dělala dobrovolnici v jedné neziskovce, v rámci studia jsem chodila na praxi do jiné a až dostuduju, čeká mě to snad jako profese.

  superkarma: 0 15.03.2008, 20:09:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme