Bulvár

Charita: Nenechte se nachytat!


Sbírek se dnes pořádá nezměrné množství. Jejich podoba je různá – probíhají přes internet, formou darovacích SMS (tzv. DMS), přispívat můžete na účet nebo třeba výběrčímu s kasičkou na ulici. Všechny tyto sbírky mají jedno společné, ať už vypadají sebeprofesionálněji (třeba mají skvěle vytvořené internetové stránky), můžete při nich naletět podvodníkům.

Málo kdo ví, že každá sbírka musí být povolená a registrovaná (např. magistrátem města). Díky tomu také můžete poměrně snadno ověřit, zda není sbírka podvodná. Registrované sbírky podléhají pravidelné kontrole hospodaření, takže je zde jistá záruka státu, že peníze jdou skutečně na ty účely, na které sbírka slibuje. Největší jistotu pak máte u nadací, kde probíhá státní kontrola mnohem důsledněji.

Jak ověřit výběrčího na ulici?
Každý, kdo vybírá, u sebe musí mít potvrzení plné moci, že smí sbírku vykonávat. To musí obsahovat jeho jméno a příjmení, podpis právnické osoby, pro kterou pracuje a pořadové číslo.

Pravost sbírky si můžete ověřit třeba TADY, na stránkách ministerstva vnitra.

Přispíváte na charitu? Používáte raději DMS, platbu přes účet, nebo věříte pouličním sbírkám? Stalo se vám, že jste narazila na podvodnou sbírku?

   
14.03.2008 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [45] Ťapina [*]

  punh: Zase zapečetěná kasička je jediná možnost, jak zajistit, aby se s penězma neoprávněně nemanipulovalo. Holt když nemáš drobné, tak nedáš, dáš jindy, v čem je problém?

  superkarma: 0 16.03.2008, 11:47:27
 2. avatar
  [43] Ťapina [*]

  punh: Jenže to by ti museli vracet ze svého a pak by jim "nadřízení" museli věřit, že vrátili. Protože ona je sice kytička za 50, ale dobrovolně se může přispívat víc, takže jak dokážou, že na stovku vrátili, že ji někdo nedal celou? Hospodaření je průhledné právě tak, že se na konci otevře zapečetěná kasička a spočítá se, co v ní je. Je to stejné, jako ty "neobsluhované" kasičky.

  superkarma: 0 16.03.2008, 11:21:57
 3. avatar
  [38] Ťapina [*]

  wich: No jasně, že se nejdřív musí uživit organizace, ale nebýt organizace, nedostane se k potřebným vůbec nic. Ty fakt věříš tomu, že až Beruška1 nebude obracet každou kačku, tak vezme dvěstě litrů a koupí nevidomému psa?

  superkarma: 0 16.03.2008, 09:54:49
 4. avatar
  [27] Ťapina [*]

  punh: A jak by asi mohli vracet, když musí mít ty kasičky zapečetěné? To je jako kdybys chtěla, aby ti vracel ten černý pes

  superkarma: 0 15.03.2008, 17:22:20
 5. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Beruška1: Už tě vidím

  superkarma: 0 15.03.2008, 12:00:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme