Kdysi jsem se jako mladá a naivní studentka hrnula do charitativní práce.

Měla jsem rdost z toho, jak pomáháme lidem, jak jim bude dobře. Nevím už, na co se tehdy dělala sbírka, vím jen tolik, že to bylo oblečení do nějaké rozvojové země a mimo jiné tam byly věnovány kusy z garderóby našich předních umělců. Shodou okolností jsem se ocitla na místě, kde sběr začínal - v Praze na kolejích se věci přebíraly, shromažďovaly a popisovaly. Popsané se pak ukládaly do beden, které objížděly další charitativní střediska.

Za dva měsíce jsem se s bednami setkala podruhé - tentorkát v jejich poslední štaci v naší zemi - v Mikulově. Nikdy bych nevěřila, jak se ze západních luxusních riflí známého zpěváka (myslím, že Karla Gotta) s popiskem Kalhoty pánské, modré, pracovní" mohou stát vytahané hnusné tepláky s popiskem Kalhoty pánské, modré, pracovní".

V dnešní době sice nosím oblečení na Charitu také, ale raději se po jeho osudu neptám... a svoje pomáhací pudy ukojuji jinak. Mám pejska z útulku, kocourka z lepenkové krabice, a pokud to jde, tak chodím dělat tam, kde je to zapotřebí.

Pajda


Děkujeme za příspěvek, i když trochu neveselý...

Ano, podobné, ne zrovna dobré zkušenosti, mám z Moravy z roku 97. Tam tedy nikdo nic cíleně nekradl, ale ve velkých městech se shromáždilo tuny oblečení, tuším hlavně od Červeného kříže  - lidé chtěli pomoct, a tak dávali - od zašitých, ale vypraných a pečlivě poskládaných věcí po nové značkové kousky z obchodů. My se s tím potkali ve skladech v Olomouci ve chvíli, kdy přišel rozkaz: Přebrat, nové nechat, staré na hromadu a půjde to spálit."
Proč?" nechápavě jsme třeštili oči. Jsou to přece pěkné věci a ti lidé je dávali s láskou, s pocitem, že někomu pomůžou...
Protože nejsou potřeba. Člověk bez střechy nad hlavou sice bude v zimě potřebovat kožich, ale teď v létě ho nemá kam dát. Většina těch lidí nemá ani skříň... Vezmou si pár kousků, hlavně pracovní věci, víc neužijou..."
Tak proč se to někde neuskladní na tu zimu?" ptali jsme se.
"Protože uskladnění stojí peníze. Protože není kde."
Tak proč se to neodveze třeba na Ukrajinu? Tam byly taky povodně, tam by za to byli vděční, mají tam mnohem víc potřebných..."
Protože je to pomoc pro české občany. To se nesmí."
Tak proč se to neprodá v secondhandech a nepoužijou se pro lidi ty peníze?"
Je to humanitární pomoc, to se prodávat nesmí!"
A spálit se to smí?"
Ano."

Tak nějak to probíhalo. Tak jsme poslali Člověka v tísni, který nás tam přivezl (i když za ten sklad nemohli, to zas ne), někam, a šli jsme s klukama z Adry pomáhat přímo lidem. Na to, aby třídili hadry na spálení, si můžou najít někoho jiného...

Jaké jsou Vaše zkušenosti s charitou, ženy-in? Podělte se s námi o ně na redakce@zena-in.cz!

Reklama