Novinky

Chápu to jako pomoc pro ostatní

Čtenářka telelot je zasloužilá dárkyně krve, což chápe jako pomoc pro někoho potřebného. A stejný pohled má i na dárcovství spermatu.

Dneska tu máme dost odlišné názory, i Vám za příspěvek moc děkuju, milá telelot. A máte pravdu, biologičtí sourozenci se mohou potkat i jinak. Přeju Vám krásný den.


Přeji hezký den,

sama mám zkušenost s dárcovstvím, tedy nééé spermatu ;-), ale krve... Viděla jsem to u svého otce, přišlo mi to zajímavé a záslužné, takže hned v 19 letech (v 18 to nešlo, to mě ještě poslali domů, ať počkám.. hi,hi) jsem absolvovala první dárcovský odběr. Chápu to jako velkou pomoc pro někoho potřebného. Zároveň mám 3x do roka kontrolu svého zdravotního stavu a to také není k zahození, například jsem takto zjistila, že mám málo železa. A k dárcovství krev jsem přivedla i svého muže.

V případě darování spermatu bych se na to dívala stejně, jednak to pomůže někomu dalšímu a jednak se dárce dozví, jestli je nebo není zdravý. Takhle totiž kolegyně syn včas přišel na závažné onemocnění. Na vysoké škole si s partou spolužáků chtěli přivydělat darováním spermatu a při vyšetření se zjistilo, že chlapec má rakovinu varlat, na což by jinak normálně nepřišel, žádné zdravotní potíže do té doby neměl. Nakonec všechno dopadlo dobře, nemoc se zachytila včas a ještě před začátkem léčby (ozařování) si nechal do budoucna zmrazit spermie. Dnes kromě zdravíčka má navíc radost ze dvou dcerušek - dvojčátek.

Pokud by manžel chtěl darovat sperma, vůbec by mi to nevadilo, naopak. Aspoň by byl vyšetřen ještě „důkladněji“... cha, cha, cha.

Že je dárcovství anonymní považuji za samozřejmé, vadila by mi právě jakákoliv změna v tomto ohledu (některé návrhy, co padají mezi našimi politiky, by mohly být námětem na tragikomický román nebo rovnou na celu předběžného zadržení). Pravděpodobnost, že se v budoucnu potkají tito „sourozenci“ je určitě minimální a pak, nikdo vám nezaručí, že se takto nemohou potkat „sourozenci“ POČATÍ normálně (jiný biologický otec, záměna v porodnici...). Taky bych v mém případě nechtěla vědět, komu konkrétně pomohla moje krev, představa, že třeba několikrát soudně trestanému násilníkovi by pro mě moc příjemná nebyla :-((

Ať se mají krásně všichni dárci i všichni obdarovaní ;-)

telelot

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Téma dnešního dne: Dárcovství spermatu

 • Znáte někoho, kdo daroval sperma?
 • Bavili jste se o tom někdy s Vaším partnerem?
 • Vadilo by Vám, kdyby Váš partner daroval sperma?
 • Co by Vám nejvíc vadilo?
 • Dosud jsou dárci anonymní. Myslíte, že je to správné?

Napište mi, těším se na Vaše příspěvky! Jedna z vás dostane jako vždycky dárek, tentokrát knihu Hot Boys (M. T. Majar) a doplňky stravy pro ženy Bioaktivní B-Mum. Na vaše příspěvky budu čekat do dnešních 14.30 hodin, adresa je redakce@zena-in.cz, heslo SPERMA. Předem děkuju a přeju hezké pondělí!

cercer

   
27.08.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [4] Rikina [*]

  Jelikož jsem založením pragmatik a cynik, tak kdyby přišel například můj mladý syn s takovým nápadem, řeknu "jdi, synu". Právě proto, že na dárcovské klinice provedou řadu vyšetření, ke kterým se normálně člověk buď ani nedostane, nebo je pojišťovna nehradí a musel by je platit. Takhle má výsledky zdarma. A pak nastanou dvě možnosti. Buď jako dárce nevyhovuje, a pak má v ruce báječný argument pro všechny současné i budoucí přítelkyně, co by ho chtěly uhnat na miminko. "Víš, miláčku, nebyl bych dobrým otcem, tadyhle to mám písemně od doktorů" Sml32 Nebo je vhodným dárcem, a pak není důvod, proč těch 10 dávek nedat - vždyť na to může být pyšný, že má tak dobrý genetický materiál, a kromě toho který chlap by normálně uživil 10 dětí? Takhle budou po světě běhat jeho potomci a jeho to nebude vůbec nic stát, naopak mu za to ještě zaplatí. Sml57

  superkarma: 0 27.08.2013, 11:49:13
 2. avatar
  [3] enka1 [*]

  Sml67

  superkarma: 0 27.08.2013, 11:41:41
 3. [2] dadma [*]

  Nevím,kdyby partner nemohl mít děti ,tak asi bych to podstoupila,ale na druhou stranu kdybych byla muž ,tak nevím zda bych darovala sperma.Musela bych myslet na to ,že někde běhají moji potomci.

  Zrovna máme v rodině opačný případ,žena dostala oplodněná vajíčka od dárkyně ,spermatem svého manžela a čekají dvojčata.

  Určitě pro neplodné páry je to dar z nebes. 

  Ale dárcovství krve, je tak trochu z jiného soudku.

  superkarma: 0 27.08.2013, 11:40:30
 4. avatar
  [1] marde [*]

  Mám stejný názorSml16

  superkarma: 0 27.08.2013, 11:34:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme