Venkovská sídla s příchodem zimy osiřela, zatím co jsme je vyměnily za pohodlí domů a bytů. Před tím, než je na zimu opustíme, je však nutné podniknout neodkladné kroky. Chalupu tak připravíme na chladné měsíce, přičemž ji díky těmto několika nenáročným úkonům na jaře nalezneme takovou, jaká má být.

První, co bychom měly učinit, je vizuální kontrola samotné stavby a jejího bezprostředního okolí. Pokud narazíme na jakýkoli problém, je nutné jej ihned odstranit – potíže do jara nepočkají.

Mráz se dostane všude

OBIAby mráz na stavbě nenapáchal velké škody, je nutné postarat se především o veškeré vodovodní potrubí. Měly bychom tak vypustit veškerou vodu z trubek a odpadů. Pokud bychom tak neučinily, voda by v opuštěné chalupě zamrzla, tím pádem by nabyla na objemu a trubky by poničila. Na jaře bychom se tak musely potýkat s výměnou celého vodovodního systému, což bychom nepřály ani úhlavnímu nepříteli.

Potíže může nadělat i sněhová nadílka. Ta může vniknout do stavby špatně utěsněnými podkrovními otvory. Navíc, pokud bychom se potřebovaly do chalupy v průběhu zimy dostat, nám může znemožnit přístup jak ke dveřím, tak do samotného stavení. Dveře můžeme proti zapadání sněhem snadno zabezpečit opřením dřevěné desky o zavřené dveře v úhlu přibližně 45 stupňů. Deska by přitom měla zhruba o 30 cm přesahovat zárubně, díky čemuž při vstupu odhrne sníh a dveře tak půjdou snadno otevřít. V případě, že se dveře otevírají dovnitř, zabezpečí, aby sníh zůstal před naším prahem. Kontrolujete v průběhu zimy vaši chalupu?

OBITip odborníka:

Marek Procházka, vedoucí prodeje, OBI Beroun.JPG“ Při vypouštění vody z kotle nebo bojleru je nezbytně nutné vypnout elektrický proud, kterým jsou napájeny. Pokud by se někdo pokusil ohřívač bez vody zapnout, nenávratně by topné tělísko poškodil. Doporučuji tedy zajistit přívod elektriky i jinak a bezpečněji, než pouze jističem. Ideální je zanechat jednoduchý papírový vzkaz přímo u kotle,“ radí Marek Procházka z OBI marketu v Berouně.

Nezapomeňte ani na střechu

OBISe sněhem během mrazů bude bojovat i svrchní část chalupy, tedy střecha. Tu opticky zkontrolujte, aby například nechyběla nějaká taška či hřebenáč, či případně zkontrolujte, zda nejsou prasklé. Podle toho jak kvalitně je střecha opatřena hydroizolací se pak objevuje i riziko prostupu sněhu do podstřeší. Pozornosti by neměly uniknout ani okapy, které řádně vyčistěte. Nesmí být zanesené, aby případné návaly vody, resp. tajícího sněhu, nepronikly na půdu či do podkroví. Svoji roli také sehrají protisněhové zábrany, které vyřeší problém s padajícím sněhem.  Nechejte také zajistit větve okolo stojících stromů, které by mohly pod tlakem napadaného sněhu na střechu spadnout a poškodit ji.

„Nedobytná“ chalupa

Při zazimovávání chalupy bychom měly rovněž myslet na vniknutí cizích osob, ale i živočichů, do útrob stavby. O bezpečnostních prvcích bychom měly především přemýšlet, nachází-li se chalupa na odlehlém místě. Doporučit lze například elektronický dveřní klín s alarmem či alarm set, který po zaznamenání podezřelých podnětů automaticky vytočí přednastavená telefonní čísla. Tyto a mnohé další bezpečnostní prvky můžete pořídit například v síti hobbymarketů OBI. Samozřejmostí by měla být zajištěná okna, například mřížemi, okenicemi či alespoň bezpečnostní fólií, či odolným zámkem. Pro všechny případy byste však pro jistotu v chalupě neměly nechávat žádné cennosti typu televize, přehrávače, kola, ani sportovní potřeby nebo různé trofeje a vzácné předměty.

Myšičko myš, jdi od chalupy pryč

OBIMyši a další hlodavci by rádi vaši letní usedlost využili jako své zimní útočiště. To si však žádná z nás nepřeje, a proto bychom měly utěsnit veškeré otvory a zlikvidovat veškeré potraviny a další věci organického původu. Například i knihy nebo oblečení uschovejte tak, aby nedošlo k jejich případnému znehodnocení. Pokud chcete mít od hlodavců naprostý klid, je dobré pořídit si namísto klasických pastiček ultrazvukové elektronické odpuzovače. Ty vydávají ultrazvukový signál, který člověk nezaznamená, nicméně hlodavci ho nesnášejí. Myši a jiní hlodavci tak už do chalupy nestrčí ani ocásek! Podělte se s ostatními, jak vaši chalupu v zimě opečováváte vy, jak ji chráníte před nechtěnými vetřelci apod.

Reklama