Cestování

Cestujeme rádi... co je lepší? S cestovní kanceláří, či individuálně?

Přemýšlíte nad svou letní dovolenou a rády byste tento rok zkusily exotiku, dobrodružství či relaxaci na jedné ze skvostných, bohem zapomenutých pláži? A to vše s rozpočtem, který by nezruinoval vaši společnou domácnost? Je v tomto případě lepší dát cestovním kancelářím vale a vydat se po vlastní ose, či přenechat péči o strávení vaší dovolené cestovní kanceláři?

V posledních letech stále více stoupá počet cestovatelů, kteří se raději spoléhají sami na sebe a do světa se vydávají takříkajíc na vlastní pěst. Jejich předním argumentem jsou finance - tento způsob cestování vám dokáže ušetřit velké množství peněz z vašeho rodinného rozpočtu. Je tomu ale skutečně tak? Je opravdu exotická dovolená, kterou si naplánujete bez cestovní agentury, o tolik levnější? Nejprve jsem se zeptala na názor paní Michaely, která pracuje v jedné nejmenované cestovní kanceláři specializující se na exotické destinace, a poté jsem vyzpovídala Janu, která již dlouhá léta využívá pouze služeb cestovatelských portálů a jezdí společně se svým manželem a dětmi po individuální trase.

Karibik

Michaelo, již patnáctým rokem pracujete v přední české cestovní kanceláři – jak vnímáte současný rostoucí trend individuálního cestování?
Vnímáme jej a snažíme se tomuto typu takzvaných „osamělých baťůžkářů“ přizpůsobit naše stále širší portfolio nabídek.

Jak tento fakt vypadá v praxi? Přece jen jste cestovní agentura, která se předně snaží zaujmout co největší množství klientů, není tomu tak?
Ano, naše nabídka je primárně složena ze zájezdů, v jejichž ceně jsou již zahrnuty veškeré služby – od letenky počínaje po stravování a fakultativní výlety konče. Ale snažíme se naše služby rozšířit i o typ poznávacích zájezdů, kdy klientovi zajistíme ubytování a letenky a též mu sestavíme nejvhodnějšího cestovního plán.

Takže je to obdobné, jako by si klient naplánoval svou dovolenou sám dle vlastního přání?
Ano, my mu jen zajistíme transfery a poskytneme nabídku ubytovacích kapacit, mezi nimiž si může vybrat… dále i poradíme s výlety v místě rekreace, v případě zájmu zajistíme tamního průvodce apod. Zkrátka snažíme se mu dovolenou ušít na míru.

Kteří klienti si od vás nechávají sestavit výše uvedený typ dovolené?
Je jich poměrně široká škála… obvykle to bývají starší páry či skupiny lidí, kteří si svou dovolenou chtějí užít a nestarat se o nic jiného.

Karibik

Jak jsem v úvodu zmínila – dost značná část turistů přechází k cestování na vlastní pěst předně kvůli nižším cenám. Za tento fakt hovoří možnost koupě mnohem levnějších letenek, též i ubytovacích kapacit….
Ano, je sice značná skupina (spíše mladších ročníků), kteří cestují tímto způsobem, stále je však na trhu mnohem větší podíl klientů, kteří si na dovolené chtějí odpočinout a veškerou svou starost nechají na nás. Finální cena zájezdu zprostředkovaného cestovní kanceláří nebývá již o mnoho vyšší.

Můžete konkretizovat?
Řádově bývá zájezd zprostředkovaný cestovní kanceláří o 15 až 20 % dražší, kupujete-li ho například s půlročním předstihem. Počká-li si ovšem klient na last minute, jsme schopni v celkové kalkulaci zájezdu ceny snížit na takovou hladinu, která odpovídá nejnižším možným cenám na trhu.

Jak jste na tom vy osobně? Jakých využíváte služeb?
Osobně preferuji zájezdy do exotických zemí formou last minute, které poskytují cestovní kanceláře. Od klientů, kteří se k nám vrátili, vím, že problémy, které během zájezdu bez opory cestovní kanceláře nastaly, pro ně byly poměrně obtížně řešitelnými, a dali opět přednost naší společnosti.

A jak cestuje Jana? Nemůže si vynachválit cestování po vlastní ose...

Jano, ty již minimálně deset let jezdíš se svým manželem a dvěma dětmi sama, na vlastní pěst. Jaké výhody spatřuješ v tomto typu cestování?
Předně ten, že nejsme nikterak limitováni datem odjezdu, ubytování si vybereme sami, dle našeho vkusu. Vše je jen na nás, jak si to zařídíme, taková naše dovolená bude. Navíc mne baví plánovat trasy a raději se spoléhám sama na sebe.

Vyjde vám takový zájezd levněji, než by vám ho zprostředkovala cestovní kancelář?
Jak kdy…ale je to mnohem svobodnější typ cestování. Pokud si vybereme lokalitu, kam s určitostí víme, že pojedeme, a seženeme letenky s dostatečným (například půlročním) předstihem, pak většinou opravdu výrazně ušetříme za dopravu. Sami si prostřednictvím webových stránek, k tomuto účelu zřízených, vybereme ubytování, případně zařídíme i stravu. Existuje celá řada obdobných portálů, s kterými jsem spokojena, navíc na webu seženu i všechny potřebné recenze.

Vycestovala byste s cestovní kanceláří?
Nevidím k tomu důvod.

Spatřujete v cestování po vlastní ose nějaké nevýhody?
Ne, snad jen větší množství času, které strávím při vyhledávání zájezdů, ale jak jsem již řekla, velmi mne to baví.

Kolik měsíců dopředu plánujete dovolenou?
Vždy minimálně s půlročním předstihem.

Máte pro naše čtenáře typy, jak zrealizovat výběr obdobné dovolené?
Dobré je sledovat portály jakými jsou například www.booking.com, kde je nepřeberné množství ubytovacích kapacit a informací. Letenky obvykle objednávám prostřednictvím portálu www.cestujlevně.com, kde jsem vždy narazila na nejnižší možné ceny. Mívají i skvělé slevové akce (například několik dní před odletem), takže pak stačí jen párkrát kliknout myší, sbalit zavazadla a hurá do světa (smích).

Oběma dámám děkuji za rozhovor!

Jak cestujete vy, naši milí čtenáři? Upřednostňujete služby cestovních kanceláři, nebo raději brouzdáte světem po vlastní ose? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Čtete také:

   
14.05.2014 - Zahraničí - autor: Veronika Pavlíková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Danila [*]

  individuálne Sml67

  superkarma: 0 14.05.2014, 17:01:01
 2. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Já jedině s cestovkou. Nemám auto a jet někam veřejnou dopravou sama bych si nelajzla. Nejsem nijak zvlášť jazykově vybavená, zato nemám vůbec orientační smysl a mám sklon podléhat panice v nejrůznějších nestandardních situacích. Mám ráda, když mi někdo věci zorganizuje, zajistí a já si bez starostí užívám.

  superkarma: 0 14.05.2014, 16:19:34
 3. avatar
  [6] kareta [*]

  Je mi to jedno, doprava je opruz po vlastní ose i s cestovkou a na místě si jedu stejně vlastní program. Sml80

  superkarma: 0 14.05.2014, 14:25:17
 4. [5] macamala [*]

  Jedině po vlastní linii. Už několik let a letos poprvé zůstáváme doma.

  superkarma: 0 14.05.2014, 11:17:35
 5. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Párkrát jsem byla s cestovkou, ale vždycky to bylo tak, že jsme se nechali někam dopravit a tam už jsme byli samostatní. Dnes preferuju nezávislost a dopravu po vlastní ose.

  superkarma: 0 14.05.2014, 10:33:40
 6. [3] zelenahora [*]

  Cestuji jak s cestovkou (stále stejnou), tak individuelně s manželem po vlastní ose. Vše má své výhody a nevýhody. Poznávačka s cestovkou je takový školní výlet, kde netušíte, jaké máte spolužáky. Bývá to velmi dobře připravené, ale nejvíce záleží na paní průvodkyni - to je alfa-omega. Ta může zájezd pozvednout, ale také zničit celý dojem. To se nám právě stalo loni v Portugalsku a proto letos vyrážíme sami do Itálie. Tento typ cestování je svým způsobem svobodný, ale člověk toho není tolik schopen zvládnout a zajistit si a částečně se nevyhne stresům. Na druhou stranu je to taková pohoda, pokud se nestresujete tím, že vše neuvidíte. Je větší možnost užít si atmosféry místa. Bohužel to předpokládá jazykovou vybavenost, což u starších ročníků (jsme nad 55) ještě není tak úplně běžné.

  superkarma: 0 14.05.2014, 06:44:24
 7. [2] murat [*]

  s cestovkou jsem byla v životě asi 2x. teď už jen samostatně. a to nemá chybu.

  superkarma: 0 14.05.2014, 06:00:05
 8. avatar
  [1] peetrax [*]

  Pracovala jsem v cestovní agentuře, takže jsem aspoň získala přehled, se kterými cestovními kancelářemi bych bez obav jela a se kterými ani zadarmo. Sml57 No a možná právě proto zatím cestuji většinou na vlastní pěst. Sml16

  superkarma: 1 14.05.2014, 00:19:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme