V zimních měsících stále stoupá obliba cest do exotických destinací. V našich článcích si můžete přečíst tipy na vyzkoušené lokality Thajska, které je vyhledávanou destinací. Na takou dovolenou je ale třeba se připravit. Krásné dny v teple v exotické zemi vám může znepříjemnit řada onemocnění.

Proto jsme poprosili odborníka z Center očkování a cestovní medicíny Avenier www.ockovacicentrum.cz, aby nám odpověděl na několik otázek, které se vám budou pří plánování cesty do Asie hodit. Na naše otázky odpovídal Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant center očkování a cestovní medicíny a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

Thailand

Jaké očkování byste doporučil čtenářkám, které plánují cestu do Thajska?
Pro klasický pobyt v Bangkoku nebo na pobřeží je základem vakcinace proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Pokud má cestovatelka doma malé děti nebo nemocné rodiče, či jiné imunitně oslabené osoby, je vhodné se očkovat i proti meningokokům. Jejich nosičkou se může stát už v letadle nebo na letišti, kde je mnoho lidí z celého světa. Očkováním totiž chráníme nejen sebe, ale i své blízké a dokonce i úplně cizí osoby, které po návratu potkáme jen náhodou např. v MHD, kině či v restauraci. Starší nebo chronicky nemocné cestovatelky (astma, vysoký tlak, cukrovka, nemoci ledvin apod.) se mohou chránit očkováním proti pneumokokům. K tomu doporučujeme preventivně probiotika a kvalitní repelent.

Pro severní Thajsko je nutné zvážit i prevenci malárie užíváním tablet, ve většině případů to však lze zvládnout s repelentem a moskytiérou.

Myslíte si, že je dobré se očkovat i proti vzteklině?
Pro cestu na venkov, mimo turistických oblastí, do pralesů a pro dlouhodobé pobyty je toto očkování indikováno jednoznačně. Na ostrovech je to spíše otázkou disciplíny cestovatele. Tam jsou problémem zejména opice, u kterých turisté často nedodržují bezpečnou vzdálenost. V místech, kde se volně vyskytují, je lepší neudržovat s nimi oční kontakt, mít prázdné ruce, sáček nebo pouzdro může opicím signalizovat možnost jídla, mít otevřené pěsti a sundat si sluneční brýle nebo jiné přečnívající ozdoby. Až 80% kousnutí od opic je u zahraničních návštěvníků, a tak i oficiální úřady varují turisty, aby je zbytečně neprovokovali. V turistických oblastech na ostrovech je standardně vakcína dostupná, řešil jsem to na dálku už u několika svých pacientů, kteří nebyli dostatečné opatrní. Dostupnost očkování je klíčová, jelikož bez něj osoba nakažená vzteklinou neočkována preventivně vždy umírá.

Pokud se čtenářky budou pohybovat na venkově, na málo osídlených ostrovech, jsou tato místa jinak nebezpečná než městské části nebo přímořská letoviska?
Všechno má své za i proti. Větší koncentrace lidí přináší víc plastového a jiného odpadu, kde se množí hmyz, víc fekální kontaminace pobřežních vod, kde se loví ryby a plody moře, vyšší riziko nákaz přenosných vzdušnou cestou z důvodu akumulace různých osob. Venkov, odlehlé a málo osídlené oblasti jsou rizikovější z hlediska výskytu nebezpečných zvířat, parazitárních nákaz, může být problém s pitnou vodou, s přemnoženými komáři a většinou je i hůř dostupná kvalitní zdravotní péče. Velmi kvalitní hotely v odlehlých oblastech jsou však skoro ve všem soběstačné a hlídají si rizikové faktory na svém území a dokonce i v okolí např. líhniště komárů nebo toulavá zvířata. Pro cestu na venkov v období dešťů a u dlouhodobých pobytů je vhodné očkovat i proti japonské encefalitidě

injection

Na co dbát, pokud cestujeme s malými dětmi?
Děti do dvou let by dlouhé lety ani pobyt v exotické cizině absolvovat neměli. Kromě jiného jim dobře nefunguje část imunity, nemohou být očkovány některými z vakcín, jsou náchylné na infekce dýchacích cest při změnách tepla a chladu atd. Malým dětem stačí pobyt v evropských destinacích, případně v Turecku. Děti nad 2 roky by měli pobyt v přímořských turistických letoviscích zvládnout. Pro ně jsou však mimořádně důležitá základní pravidla ochrany zdraví: žádná syrová zelenina, ovoce výlučně omyté rodiči, žádné krémy, majonézy, nebalená zmrzlina, pouliční ovocné šťávy, ne moc studené nápoje, ne příliš klimatizované pokoje, vyhýbat se přímému slunci mezi 11 a 15:00, ve vodě používat celotělové UV plavky a pokrývku hlavy, kvalitní opalovací krém s vysokým SPF faktorem, ideálně až 50 a zajistit dostatečnou rehydrataci. Nutností je i dostatečné vybavení cestovní lékárničky. S tím poradí lékaři center očkování a cestovní medicíny. Je nutné si pamatovat, že dítě není malý dospělý a případné zdravotní komplikace se mohou rychle zhoršit.

Na naše otázky odpovídal Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant center očkování a cestovní medicíny a my mu za jeho odpovědi děkujeme. Více o očkování najdete na stránkách www.ockovacicentrum.cz, zde se také můžete rovnou objednat na očkování, které jste si vybrali nebo které potřebujete.

Základem prevence proti žloutence při cestách do exotiky je očkování

Tématem nebezpečné žloutenky se na Žena-in zabýváme celý rok. Na očkování před žloutenkou bychom měli myslet zejména nyní před létem a před plánovanými dovolenými v zahraničí. Mnoho turistů z celého světa i z ČR míří v období zimy do exotických destinací.  Základem prevence při cestách do exotiky je na prvním místě očkování proti žloutence. Proč se očkovat a jaké nám hrozí rizika na cestách najdete na www.bezpecnadovolena.cz  - zde najdete všechny informace, jaká jsou povinná, základní a doporučená očkování ve všech zemích světa. O očkování najdete také více na www.zloutenky.cz

Chystáte se na exotickou dovolenou? Očkujete se před cestou? Jaké jsou vaše přípravy? Napište nám o tom!

Reklama