.

Cestovky budou zveřejňovat plné ceny zájezdů. Konečně!

Cestování

Cestovky budou zveřejňovat plné ceny zájezdů. Konečně!

Už se vám stalo, že jste viděla lákavou nabídku levného zájezdu, ale nakonec vyšlo najevo, že vaše dovolená nebude až tak levná, jak se na první pohled zdálo, protože cestovka neuvedla plnou cenu zájezdu? Tomu už odzvonilo.

Poslanci dnes schválili ve třetím čtení novelu zákona o cenách, podle které musí prodejce označit výrobky či služby konečnou cenou, což se týká například cestovních kanceláří. Novelu musí ještě schválit senát a podepsat prezident.

Skončí tak praktiky některých cestovních kanceláří, které nabízejí velmi levné zájezdy s tím, že viditelná je pouze základní cena. Nejrůznější příplatky a přirážky v některých případech byly i vyšší než základní cena a konečnou sumu za zájezd výrazně zvedaly. Výjimku z povinnosti uvádět konečné ceny mají cestovní kanceláře u leteckých zájezdů, kde se palivové příplatky či letištní taxy mohou měnit i těsně před odletem. Jak už dříve řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, podobné praktiky již většina tuzemských kanceláří opustila.

„Současné znění novely zákona o cenách je kompromisem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a ministerstva financí. Pro cestovní kanceláře z ní vyplývá to, že nyní budou povinny zahrnout do celkové ceny zájezdu všechny položky, jejichž výši v danou dobu znají. Pokud ji prokazetelně neznají, a to se týká třeba palivových poplatků, které se neustále mění, pak samozřejmě nemohou konečné ceny zájezdu uvádět,“ řekl Tomio Okamura a doplnil: „Kdybychom skutečně měli uvádět celkovou cenu zájezdu, museli bychom do ní zahrnout poplatek leteckých společností, který si účtují za riziko zvýšení palivových poplatků. Cestovní kanceláře totiž uzavírají smlouvy na charterové lety téměř rok dopředu. V konečném důsledku by to znamenalo zdražení zájezdu pro českého klienta.“

Novela se netýká jen zájezdů, ale týká se dalších případů, kdy mohou být kupujícím nebo prodávajícím porušeny cenové předpisy. Podstatně se zvyšuje i limit pokut.

Součástí novely je i i evropská směrnice o ochraně spotřebitele, podle které musí prodávající označit výrobek konečnou cenou (tedy i s DPH a případnými dalšími příplatky).

Už se vám stalo, že jste si koupila zájezd, který byl ve skutečnosti dražší, než uváděla cestovka?

   
10.09.2009 - Doma - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. [3] FAXÍK [*]

  já jsem těch zájezdů moc nekupovala, jen jeden a tam se konečná cena nezměnila Sml80

  superkarma: 0 21.11.2009, 15:43:28
 2. avatar
  [2] Myškomedvídek [*]

  Anai — #1 Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 10.09.2009, 18:26:04
 3. [1] Anai [*]

  Asi ne, jen ty letištní a palivové poplatky a to se nezmění...

  1. na komentář reaguje Myškomedvídek — #2
  superkarma: 0 10.09.2009, 14:31:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme