.

Cestovatelský tip na víkend: Bratislava, město tisíce požitků

Cestování

Cestovatelský tip na víkend: Bratislava, město tisíce požitků

Slovenskou metropoli zná sice každý Čech, ale málokdo už ji vnímá jako ideální turistický cíl na prodloužený víkend, kde lze strávit dny plné tisíce požitků. Přečtěte si pár tipů na výlet.

Už od dob Rakousko-Uherska měla Bratislava pověst bohémského města plného požitků a této tradici dělá čest i nyní. V celém městě najdete spoustu příjemných kaváren, hospůdek, vináren a restaurací s tradiční podzimní pochoutkou – pečenou husou s lokšemi. Bratislava však nevyniká jen svou gastronomií, ale i bohatým kulturním programem.

Panorama Bratislavského hradu je jasnou dominantou slovenského hlavního města, jeho návštěvu by nikdo neměl vynechat. Pravidelně se zde také konají cykly komorních koncertů Bratislava goes classical, které přivážejí do města nejvážnější umělce z celého světa a těší se mimořádné oblibě domácích i zahraničních návštěvníků. Z Bratislavského hradu se vám naskytne jedinečný výhled na Staré Město.

hrad

Zdroj: Facebook Visit Bratislava

Prohlídku po historii slovenské metropole byste následně měli nasměrovat podél Dunaje až k nejjižnějšímu výběžku Malých Karpat, kde na vysokém ostrohu nad soutokem řek Moravy a Dunaje hrdě stojí hrad Devín, symbol slavné minulosti Slovanů. U romantické ruiny vás přes léto příjemně osvěží vlahý vánek, na podzim si vychutnáte pohled na pestře zbarvené lesy na okolních kopcích a v zimě potkáte na zamrzlých ramenech řeky Moravy i bruslaře. Dějiny hradního vrchu sahají až do dob Keltů, a najdete zde proto zajímavé archeologické vykopávky. Svou roli však sehrálo toto místo i v nedávné historii. Nedaleká hranice s Rakouskem byla častým místem více či méně úspěšných pokusů o útěk za svobodou.

Do bunkru na Petržalku

Propojit bratislavský pobyt můžete také s rozsáhlejší ochutnávkou slovenských vín. V tom případě zamiřte do Národního salonu vín, který každoročně nabízí kolekci stovky nejlepších slovenských vín. O sklepní prostory Apponyiho paláce se dělí s muzeem vinohradnictví. V nabídce jsou různé programy od rychlé degustace čtyř vzorků až po volnou degustaci, během níž můžete ochutnat vše, co vidíte.

Ve vesnicích pod hradem Devín si můžete dopřát místní specialitu, rybízové víno. Zdejší obyvatelé dotáhli jeho výrobu z černého, červeného a bílého rybízu do skutečného mistrovství. Pozor na množství – je sladké, ale zrádné!

Fanoušci vojenské historie nebo jen ti, kteří mají rádi netradiční zážitky, jistě ocení návštěvu některého z bunkrů petržalského opevnění. Přesunete se do světa pohraniční stráže z meziválečného období, zajezdíte si v džípu a můžete si rovněž zastřílet z dobových zbraní.

Západ slunce nad Dunajem

Ať už jste milovníkem moderního umění, nebo spíše klasiky, chcete se seznámit se místními umělci, nebo vás láká mezinárodní scéna, v Bratislavě si určitě najdete tu pravou galerii. Galerie Nedbalka, Muzeum historie města ve Staré Radnici či některá z expozic Galerie města Bratislavy vás jistě osloví. Muzeum Danubiana nabízí velmi specifické místo a prostředí, nachází se na poloostrově na Dunaji. Pokud není umění vaším šálkem kávy, můžete zkusit galerii nákupní. Takovou je například Eurovea na dunajském nábřeží, vzdálená jen pět minut chůze od Starého Města.

Západ slunce

Zdroj: Facebook Visit Bratislava

Pokud máte zažít v Bratislavě jen jeden západ slunce, prohlédněte si jej v restauraci „UFO“, která „létá“ ve výšce 87 metrů nad mostem SNP (Slovenského národního povstání) přes Dunaj. V případě, že máte chuť na gurmánskou večeři ve stylu „fine dining“, můžete si zde rovnou objednat i stůl. Jste-li milovníkem spíše tradiční slovenské kuchyně, vyberte si některou z mnoha restaurací v centru města a jídlo dolaďte ochutnávkou malolokarpatských vín. V turistickém informačním centru vám rádi poradí, která restaurace bude ta pravá pro vaše chuťové pohárky.

Bratislava o Vánocích

Zdroj: Facebook Visit Bratislava

Víte, že…

… má Bratislava dvě letiště? Mezinárodní letiště M. R. Štefánika v Bratislavě je hlavní mezinárodní letiště na Slovensku. Druhým je jen 50 kilometrů vzdálené Mezinárodní letiště Vídeň. Přestože letiště patří městu Vídeň, statisíce cestujících z něj putují právě na Slovensko.

... Bratislava City Card přichází s novou nabídkou? Rozšířila portfolio partnerů a přináší až 95 slev na produkty a služby. Obohatila nabídky o nový typ prohlídek města a navíc platí nejenom na území Bratislavy, ale i v Trnavě a Skalici a na vybraných místech v Dolním Rakousku.

City card

Zdroj: Facebook Visit Bratislava

Další tipy pro cestovatele:

Cestuje s dětmi? Vezměte je na cestu v čase. Projeďte se Škodou z roku 1970 největším sídlištěm ve střední Evropě, legendární Petržalkou, sovětským památníkem a hřbitovem Slavín, opuštěnými továrnami, výtvory na břehu řeky, ale třeba i bunkry z roku 1938. Trasa trvá čtyři hodiny, více na http://www.authenticslovakia.com/.

Nechce se vám chodit? Nevadí. Objednejte si jízdu bratislavským Prešporáčikom přes Staré Město. Odhalte tajemství, které ukrývají ulice historického centra, a vychutnejte si atmosféru starých domů, secesních kavárniček a malých uliček. Trasa trvá 30 či 50 minut. Více informací se dozvíte zde.

Naplánujte si další výlety na interaktivním webu Bratislavské organizace cestovního ruchu. Najdete tam tipy na ubytování a stravování, akce konající se v době vaší návštěvy a řadu dalších tipů. Výhodou je, že stránky jsou vhodné i pro mobilní zařízení. Více na http://www.visitbratislava.com/sk/.

Výborným průvodcem po městě je aplikace Bratislava, dostupná pro iOS a Android. Najdete v ní předpověď počasí v Bratislavě, ty nejzajímavější akce nebo kavárny a restaurace v zobrazení i v mapě s popisem.

   
13.11.2015 - Tipy - autor: (red)

Komentáře:

 1. [10] Leena [*]

  Bratislava? pro mě nejšerednější hlavní město, co jsem kdy viděla.

  No, za zážitkama bych tam jela jedině kdyby mi chyběla špína, smrad, nefungující zchody, neochota a kyselý pivoSml30

  Myslela jsem si, že už se to tam třeba změnilo... ale koukněte se na pořad Adama Gebriana, je to tam pořád stejnýSml31

  superkarma: 0 13.11.2015, 22:04:12
 2. avatar
  [9] RenataMor [*]

  Sml67

  superkarma: 0 13.11.2015, 18:11:33
 3. avatar
  [8] peetrax [*]

  Bratislava mě nikdy nechytla. Narozdíl od místního podniku Kaffee Mayer, na zákusky vzpomínám dodnes. Sml67

  superkarma: 0 13.11.2015, 13:23:50
 4. [7] iřka [*]

  Sml80

  superkarma: 0 13.11.2015, 11:07:05
 5. [6] bobani [*]

  Už jsem tam nebyla věčnost , jen projížděla .

  superkarma: 0 13.11.2015, 10:16:57
 6. [5] kikinous [*]

  Bartislava fakt ne... Jako okolí je hezké, ale samotné město je hrůza! Zvláště příjezd na hlavní nádraží je tak trochu noční můrou. Jezdila jsem do Blavy pracovně a vždy jsem bydlela na okraji, tak se to dalo vydržet. Ale jet "do města" pro mě byla noční můra. Jediná hezká vzpomínky je na plavbu na Děvín, to fakt stálo za to Sml16

  superkarma: 0 13.11.2015, 09:12:01
 7. avatar
  [4] jiti [*]

  Blava se mi nelíbí. Už samotný most SNP je ostuda. V noci bych tu sama nešla. Sml15

  superkarma: 0 13.11.2015, 08:53:19
 8. avatar
  [3] Pentlička [*]

  V Bratislavě jsembyla naposledy ještě před revolucí a nezanechala ve mně žádný dojem. Už se pár let chystám, že se tam podívám, jsem zvědavá, jak se město po revoluci a po osamostatnění SR změnilo. Věřím, že k lepšímu.

  superkarma: 0 13.11.2015, 08:24:27
 9. avatar
  [2] pájinek [*]

  Sml16 mám to tam taky ráda....

  superkarma: 0 13.11.2015, 08:24:26
 10. avatar
  [1] reditelka [*]

  K tomuto městu mám více než vřelý vztah. Vracíme se sem alespoň na skok každoročně. Jak město, tak okolí stojí za zážitek.

  superkarma: 0 13.11.2015, 07:05:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme