.

Cestování vlakem: Vaše zkušenosti

Cestování

Cestování vlakem: Vaše zkušenosti

Je asi nemožné obsáhnout v jednom článku všechny typy vagonů, které se dnes pohybují na našich kolejích. Nejezdí zde jen vlaky různého stáří, ale také vlaky zahraniční a historické. A bezpečnost těchto vlaků je různá, pohodlnost stejně tak. Vybral jsem pět nejběžnějších typů vagónů, se kterými se na naší železnici můžete setkat, a je jen na vás, který z nich zvolíte jako nejlepší. Hlediska jsou jasná: bezpečnost a pohodlí... u posledního typu vlaku je potřeba také přihlédnout k ceně.

Vagon 1

vagon1

Toto je asi nejběžnější a nefrekventovanější vagon typu REKO, který na našich tratích uvidíte. Jsou v něm většinou kupéčka, občas i sedadla v řadách. Otevírání dveří je ruční s otočnou klikou. Kolem tohoto vagony existuje snad nejvíce legend o lidech, kteří z něj za jízdy vypadli.

Vagon 2

vagon2

Motorák - může být buď s vagonkem, velice podobným mašině, anebo jen takto sólo. Najdete ho většinou na místních tratích. Dveře se otvírají klikou, u novějších typů automaticky. Motorák je taková klidná pomalá síla, která se spokojeně courá od vesničky k vesničce.

Vagon 3

vagon3

Tenhle vagon se používá pro vlaky dálkové, jako jsou InterCity. Nebývá většinou vybaven kupéčky, ale sedadly v řadách. Dveře se zavírají samy. Podobný vagon figuroval v poslední aféře o opilci a zachycené noze ve spodní části dveří.

Vagon 4

vagon4

Dvoupatrový vagon se používá většinou pro příměstskou dopravu u větších měst. Dveře se zavírají automaticky. Je to vlastně takové nadzemní dvoupatrové metro.

Vagon 5

vagon5

Pendolino je celá jednotná soustava. Vlak je velice luxusní, sedadla jsou v řadách a každé sedadlo má vlastní stoleček. Dveře se zavírají automaticky. Pendolino je považováno za vlak pro managery - luxus a pohodlí něco stojí.

Který z vagonů vám vyhovuje nejvíce?

Možnost%
Vagon 115,2
Vagon 215,2
Vagon 312,1
Vagon 424,2
Vagon 533,3

Fotografie: www.ttvlak.cz

Jaké jsou vaše zkušenosti s cestování vlakem? Cítíte se ve vagonech bezpečně a pohodlně? Co byste změnila? Uspokojuje vás technické vybavení vagonů?

   
16.03.2010 - Doma - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [10] murat [*]

  já mám vlaky ráda. a myslím že úroveň se o moc zlepšila. v poslední době vždycky tekla na wc voda, byl tak dokonce i papír a vonělo to tam!!!Sml67

  superkarma: 0 25.03.2010, 10:58:42
 2. [9] hindin [*]

  macamala — #8 

  Jéé, a nejezdil ten chlápek někde okolo Pardubic? Taky jsme tam s kámoškama jednoho takového potkaly a měly jsme z toho tenkrát děsnou srandu. Sml52 Dneska už bych na to asi koukala jinak... Sml23

  superkarma: 0 17.03.2010, 17:58:23
 3. [8] macamala [*]

  Ráda využívám EC, IC. Před 4 lety jsem cestovala do Berlína - bylo to tehdy to tropické léto 2006. V Praze v Holešovicích do kupíčka přistoupil mladý pár s miminem. On mluvil anglicky, ona německy - na děcko mluvili oběma jazyky (dnes je to určitě 5-letý bilingva Sml16). Někde za hranicemi vypadla klimatizace, venku tak 35 stupňů. Průvodčí se omlouval, dávali i nápoje zdarma. Dítě brečelo jak o život, oni ho otírali vodou, ale prostě bylo tam jak v pekle. Okna v klimatizovaných vagonech nejdou otevřít. Každé pohnutí bylo urputné. Raději jsem se nehýbala, aby mi nebylo horko. Při výstupu na berlínském hlavním nádraží jsem se konečně nadechla. A večer jsem se šla občerstvit do hospůdky.

  Ale ještě z dob studií mám jiný zážitek. Pravidelně asi po dobu 2 měsíců vždy do stojícího vlaku - tak na 10 minut před odjezdem přicházel jeden úchylák. Někdo ho registroval, někdo ne, puberťáci z něj mívali legraci. Uspokojil se a zase zmizel. Kámoška pak jela večer z koleje a popisovala mi, že řádil u nich v kupé a že měla nahnáno.

  1. na komentář reaguje hindin — #9
  superkarma: 0 17.03.2010, 17:39:55
 4. [7] hindin [*]

  Já jsem dva roky pravidelně cestovala vlaky IC, EC a německými regionálními spoji a můžu vám říct, že jsem byla vždy šťastná, když jsem mohla přesednout na obyčejný český rychlíček. Všechny ty ,,moderní" vlaky mají totiž jedno ohromnou nevýhodu, a to je klimatizace. Sml15 Pořád tam fouká vlažný vzduch a pokud někdo jeden několik hodin, je to strašně nesnesitelné. Vzduch je strašně suchý, pokaždé jsem měla příšerně vysušenou pleť a divně v krku. Okno se tam otevřít nedá, takže o pořádném vyluftování se člověku může jen zdát. A čistota? Nemáte pocit, že v českém rychlíku se každý drobek pohodlně smete a hlavně je vidět, ale z těch odporných látkových sedaček to jde jedině vysavačem, a to ještě při hodně pečlivé práci? Sml80Všechny ty částečky usazené v sedačce pak cestující musí dýchat a připadá mi tenhle materiál obecně méně hygienický. Dalšé stránka je pak nostalgie. S tím českým zelenáčkem mám spojených pár vzpomínek na příjemné roky studenského života. Sml32 Mimochodem, už víckrát jsem slyšela názor cizince, že tyhle české vlaky jsou další věcí, která se mu na nás líbí a je roztomilá (bez ohledu na pohlaví mluvčího Sml22). Takže, já mám jasno - obyčejné české rychlíky jsou nejlepší a nemusíme za každou cenu ukazovat, že jsem ,,vyspěli".

  superkarma: 0 17.03.2010, 08:44:58
 5. avatar
  [6] Cinderela [*]

  Jezdím na víkend  téměř každých 14 dní , již asi 7 let, ze severních Čech za synem do Prahy. Že málokdy přijede vlak bez zpoždění, to nemá cenu připomínat. Ovšem cesty, kdy místo necelých dvou hodin se cesta protáhla až na 6 hodin jsem zažila dost.Jednou nahlášená bomba na kolejích, jindy ulomená větev přes koleje, zatopené koleje, lokomotiva nechtěla pokračovat, policejní zásah na černé pasažéry... Nejhorší však na tom vždy je, že trvá hodiny, než se dozvíte, co se vlastně dějě, že průvodčí vždy reagují slovy:" My nevíme" a ne vždy se cestuje v teple.Sml31

  superkarma: 0 16.03.2010, 19:54:01
 6. [5] Rikina [*]

  Pálivka — #3 To už muselo být hodně dávno, hezkých pár pátků se nesmí kouřit nejen ve vlacích, ale ani na nádraží. Druhá věc je, že plno lidí na to bohorovně kašle. Není totiž nikdo, kdo by jim za to dal pokutu. Kde jsou ty časy, kdy na pořádek dohlížela železniční policie. Dnes to dělá v rámci možností policie ČR, ale holt nemůžou být v každém vlaku. Sml80 

  superkarma: 0 16.03.2010, 19:06:09
 7. [4] Zdenulik70 [*]

  Cestujeme často na Slovensko a používame vagón podobný "3", lenže celý ložkový. Je možnosť dvoj a troj miestného kupé. My používame dvojmiestné kupé pre manželov (sú samostané kupé pre ženy a pre mužov). Cena a pohodlie sú v "norme" a čistota záleží od cestujúcich a sprievodcovi vozňa, ktorý je v každom ložkovom vozni samostatný. Takže, večer v Čechách nastupíme a ráno na Slovensku doma vystupíme - a sme oddychnutý a pripravený na celý deň.

  A ešte ako dodatok: v každom ložkovom vozni má sprievodca "svoju" t.z.v. kantínu na občerstvenie a pol hodinku pred koncom cesty budíček s čerstvou kávou. Pre nás je to OK a cestujeme takto už štvrtý rok (minimálne 3x ročne).

  superkarma: 0 16.03.2010, 18:56:58
 8. [3] Pálivka [*]

  Vlakem jezdím často a nejraději vlaky EC nebo IC, ty už jsou trochu "na úrovni". To, že jsou vlaky špinavé si dělají cestující sami. Sama jsem jednou seděla ve vlaku, kde proti mně seděl vojak, který začal kouřit (nevšimla jsem si, že sedím v kuřáckém kupé) a protože u svého sedadla neměl popelník, klidně klepal popel na zem, pak ho nohou začal rozhrabovat. Tak to už jsem nevydržela a napomenula ho. Ještě štěstí, že jsem už přijížděla do cílové stanice, jinak bych si musela přesednout.

  České dráhy by určitě měly více dbát na čistotu vlaků. Vždyť to svědčí i o naší kultuře cestování a ta opravdu za moc nestojí např. ve vlacích Os, R nebo Sp. Je pravda, že hodně k tomu přispějí cestující, kteří kolikrát dělají velký nepořádek, toto by si měl pohlídat vlakvedoucí a udělovat velké pokuty, aby se lidé odnaučili likvidovat majetek, který není jejich. Doma ke svému by se jistě takto nechovali. Co se týče Pendolina, tak vagóny vypadají hezky, ale mezi sedadly je malý prostor. Můj manžel, který měří 190 cm se tam pohodlně neposadí.

  1. na komentář reaguje Rikina — #5
  superkarma: 0 16.03.2010, 13:02:06
 9. avatar
  [2] átéčko [*]

  Moje zkušenosti  nejsou dobré. Vlaky jsou špinavé.  WC nepoužitelné ve většině vlaků. Okna jsou špinavá, sedadla také. Vlaky mají zpoždění, jeden spoj na druhý nečeká, omluvy se nedočkáte.

  superkarma: 0 16.03.2010, 11:39:08
 10. avatar
  [1] femme [*]

  jako dítě jsem s rodiči hodně jezdívali vlakem, milovala jsem jízdu dvoupatrákem Sml26 Sml30 teď už jezdím vlakem minimálně, i když vždycky ráda Sml22 jezdím ráda Pendolínem, ale když jedu dvoupatrákem, tak zase, jako kdysi, lezu nahoru Sml36 

  superkarma: 0 16.03.2010, 11:27:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme