.

Cestování kojenců do zahraničí je zbytečný hazard

Novinky

Cestování kojenců do zahraničí je zbytečný hazard

Allianz pojišťovna varuje před cestováním kojenců do tropických oblastí. Je to zbytečný hazard, který může skončit úmrtím.

Asistenční služba Allianz pojišťovny v posledních týdnech přijímá stále více hlášení onemocnění malých dětí do 1 – 2 let z exotických destinací, kam se Češi v zimě odjíždějí „ohřát“.  Jejich počet za posledních pět let dokonce ztrojnásobil. Rodiče by si měli uvědomit, že takto malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou rozšířeny tropické nemoci, brát a i u  starších dětí svoji cestu minimálně konzultovat s lékařem. Jeden z aktuálně nahlášených  případů pojišťovně Allianz totiž skončil tragicky.

„Začátek roku pro nás začal velmi smutně, právě řešíme úmrtí šestiměsíčního kojence v Thajsku, kam se s ním a jeho pětiletým sourozencem vydala na vánoční svátky jeho maminka. Chlapec byl hospitalizován s dýchacími obtížemi, ale jeho stav se nezlepšoval, naopak. Jako příčinu úmrtí označili tamní lékaři septický šok, který způsobil selhání orgánů. Jeho nejčastějšími oběťmi bývají právě malé děti, jejichž imunitní systém není schopen se vypořádat s infekcí,“ uvádí Kateřina Krenarová z likvidace pojistných událostí z cestovního pojištění Allianz pojišťovny.

V loňském roce hlásili rodiče dětí, které ještě neoslavily své první narozeniny, více než 80 jejich onemocnění v zahraničí. V zimě to bylo hlavně z již zmíněného Thajska, Egypta a Tuniska, v létě pak z Bulharska, Španělska, Řecka a Turecka. Většina, více než 90 % událostí jsou onemocnění, úrazy jsou spíše výjimečné, i když i ty se stávají, obvykle se děti zraní při pádech z kočárku. Tradiční dětské nemoci nemluvňat jsou pak průjmy, horečky, virózy a záněty středního ucha.

Cestování kojenců do jednoho roku k moři, a to nejen do exotických oblastí, ale i do destinací méně vzdálených, nedoporučují ani pediatři. „Možných zdravotních rizik, která tyto malé děti ohrožují jak během cesty, tak i v místě pobytu, je velmi mnoho. Navíc kojenecký imunitní systém není dostatečně vyvinutý a neumí se účinně bránit infekčním nemocem. A pokud již onemocní, jsou citlivější na ztrátu tekutin, například při průjmovém onemocnění nebo zvracení a mohou být rychleji dehydratováni,“ varuje MUDr. Milada Czinnerová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy. „Je to velmi aktuální téma, setkáváme se s ním pravidelně. Nebezpečné je i to, že děti do jednoho roku ještě ani nemají ukončena všechna základní očkování,“ dodává MUDr. Czinnerová.

Pro takto malé děti není vhodný ani několikahodinový let, který bývá často utrpením jak pro nemluvně, tak i pro ostatní spolucestující. I v letadle je kromě nepříznivých fyzikálních jevů za letu největším rizikem pro miminka infekce. Rodiče si neuvědomují, že cestování s malými dětmi do tropických oblastí s sebou přináší velké množství rizik. „Místo na pláži pak děti stráví dovolenou v nemocnici léčením horeček, dehydratací a nejrůznějších, často i nepříliš známých, infekcí. Blíží se jarní prázdniny a s nimi se zvyšuje poptávka  po rodinných zájezdech do teplých krajin. Proto tím spíš právě nyní doporučujeme, aby se rodiče předem poradili s dětským lékařem, a pokud se nejedná o cestu vyloženě nezbytnou, aby ji zvlášť u těchto malých dětí raději odložili,“ doplňuje K. Krenarová.

www.allianz.cz

tisková zpráva

   
15.01.2013 - Redakční novinky - autor: redakce

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Milea [*]

  Tak daleko by mě nenapadlo nikam jet, nemám ráda dlouhé cestování a tam do exotiky vůbec ani já sama natož s dítětem/dětmi. Je to smutné, co se děje:((Sml73

  superkarma: 0 15.01.2013, 16:40:24
 2. avatar
  [3] janaa1 [*]

  ty maminky nemají rozum..pro vlastní potěšení riskují zdraví miminek..když si je pořizovaly, musely přece čekat že je miminko omezí Sml15

  superkarma: 0 15.01.2013, 15:30:37
 3. avatar
  [2] ekleinovka [*]

  Já cestovala aź s dcerou od miminka, a snášela vše ok, ale po Evropě, i na Kanáry, a tam jsem byla se všemi dětmi - vše ok- to ještě dával Fisher děti zdarma a super last na 14 dní na Lanzarote vyšel. Na 7.990 s polopenzí- to byly časy :))

  superkarma: 0 15.01.2013, 15:28:47
 4. [1] Trefa [*]

  Trefa:vcera o tom informovali v televizi,ze se s malymi detmi  nema jezdit do zahranici.je to velmi nebezpecne.

  superkarma: 0 15.01.2013, 15:20:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme