.

Cestopis Thajsko: Tři dny v přírodní rezervaci Khao Sok

Cestování

Cestopis Thajsko: Tři dny v přírodní rezervaci Khao Sok

Navazuji na předchozí článek Cestopis Thajsko: Setkání s Honzou Calbalkou a přírodní rezervace Khao Sok, kde jsem popsala, jak jsme se dostali do nádherné přírodní rezervace Národního parku Khao Sok, který se nachází v oblasti města Surat Thani.

Khao Sok

Díky našemu průvodci Honzovi Cabalkovi jsme měli vše zajištěné a nemuseli jsme se trápit s povolením a zajišťováním pobytu na jezeře, což je na vlastní pěst problematické. (Ano, v Thajsku je vše snadné, ale tento Národní park není v zájmu Thajců mít mezi turistickými hity, proto to není až tak snadné se sem dostat. Není to nemožné, ale musíte mít předem domluvené průvodce a ubytování zajištěné s předstihem, kapacita chatiček v kempech je velmi omezena.)

Khao Sok

Po vyplnění vstupních formulářů v přístavu Ratchabrapa už na nás čekal kudrnatý thajský mladík, který byl trochu při těle a stále se smál.  Byl z kempu  Smiley Lake House, a stal se tak naším „lodníkem“ po celé tři dny. Někdy vzal na loď i svého náctiletého kamaráda, ale asi jen proto, aby se nenudil, když na nás čekal. To byla jeho práce.

Khao Sok

Brázdil s námi jezero a náš úžas ho neudivoval. Asi byl už zvyklý, že návštěvníkům se z té přírodní krásy tají dech a někdy i zapomenou zavírat ústa. Možná mu jezero, ostrůvky, tajemná džungle a jeskyně přišly normální a všední. Byl tady doma, tyto krásy měl možnost pozorovat každý den. Náš průvodce Honza byl neúnavným vypravěčem, popisoval nám historii tohoto místa, co všechno rezervaci tvoří, co je zajímavé a na co si máme dát pozor, aby nám neuniklo.

Thaisko

Khao Sok

Rodina thajského lodníka bydlela ve skromném pontonovém domku, takové spíš chatrči, hned za našim „kempem“, a starala se o kemp. Matka vařila výborná jídla, muži se starali o návštěvníky a o chod kempu, děti samozřejmě pomáhaly. Kemp tvořilo celkem 12 chatiček, které byly smontované k sobě a stály na pontonu, tedy „pluly“ u břehu jezera. Sice nemohly někam odplout, ale pokud foukal vítr a byla bouřka, což jsme několikrát zažili, vlnily se a přenášely zvuky šplouchající hladiny. Každá chatička měla dvě větší matrace, takže v nich moli spát i 4 návštěvníci. Kemp spojovala jídelna se stoly a jednoduchý pult, který sloužil jako recepce nebo bar. Veškeré odpadky se třídily do speciálních pytlů. V ceně ubytování bylo jak jídlo, tak služby lodivoda a nápoje jako káva, čaj a voda. Protože se sem vše muselo dovést, byly nápoje dražší - nápoje, které nebyly v ceně ubytování, pivo, alkohol.

Khao Sok

Thajsko

Podnikli jsme  4 lodní výlety, lodník nás zavezl  do různých zátok, na širé jezero k čnějícím skalám, k jeskyni, která nás ohromila svými krápníky. Vyjeli jsme na výlet i za rozbřesku, v čase, kdy se na horizontu začíná rozjasňovat a sluníčko teprve vysílá své první paprsky. Ráno bylo nejkrásnější. Džungle se probouzela spolu s novým dnem a náš průvodce Honza Cabalka nám dlouze vyprávěl, co všechno tady žije za zvířata, co vidíme a co můžeme vidět, slyšet nebo jen cítit – ano, v takové čistotě můžete i ze ztichlé loďky cítit pach divočáka nebo jelena. Rezervace je plná krásných zvířat, které jsem nikdy neviděla, například ptáka zuborožce, který létá unešeně a jeho křídla vydávají máchnutím krásný zvuk. Žijí tu i dravci a šelmy, dokonce i divocí sloni... Jedním slovem – džungle!

Khao Sok

Thajsko

Krásný výlet je i za stmívání. Když padne noc a tma, nechápete, jak bez světel lodník trefí bezpečně domů.

Khao Sok

Díky Honzovi jsme neměli jazykovou bariéru, o všem jsme se bavili česky. Proto jsme si výlet užili úplně naplno. Navíc, on je velmi vtipný, pohotový a díky svému dobrodružnému životu má spoustu historek, o které se rád podělí. Navíc, jak je také „pan kapitán“, má přirozenou autoritu a respekt, je spolehlivý a zodpovědný za své svěřence. Tímto mu musím poděkovat za skvělý únik do světa bez mobilů a internetu, bez výdobytků moderní společnosti. Je krásné, že taková místa ještě jsou a že jsme je díky němu mohli navštívit. Musím mu udělat trochu reklamu, je to schopný chlapík, jeho služby perfektní a naše zkušenost byla opravdu skvělá. Navíc se z nás stali milí přátelé, vím, že až pojedeme do Thajska, určitě ho musíme vidět, jen tak popít a pozdravit se.

Thajsko

Khao Sok

Mé osobní doporučení: Honza Cabalka - pracuje jako turistický průvodce, dive master v potápěčském centru společnosti „Chaloklum Diving http://www.chaloklum-diving.com/ “, která je prověřená a funguje perfektně, patří na ostrově k nejsolidnějším (když nejsou dobré podmínky, na ponory nejede - na rozdíl od jiných firem). Můžete s ním zažít potápěčské jednodenní výlety, které obsahují 2 ponory, úvod do potápění D.S.D. „DiscoverScubaDiving“, domluvit si ponor na zkoušku a samozřejmě s ním realizovat všechny úrovně kurzů v systému PADI.

Průvodce a organizátor výletů do džungle - rezervace Khao Sok v českém jazyce - Jan Cabalka firma NatureEscape http://a-t-a-amazing-travel-agency4.webnode.cz/o-nas/ 
Adresa firmy: 45/1-2 moo1 Thongsala, KoPhanghan, 824 80, Thailand.
Telefon +66970307238 email thainatureescape@gmail.com  FB https://www.facebook.com/ToHoCo?fref=ts   byli jsme s touto firmou v Khao Sok, mohu osobně doporučit!

Odkazy, které by vás mohly zajímat pro dovolenou v Thajsku - v oblasti Kho Tao, Kho Phangan a Kho Samui:

Khao Sok

Jan Cabalka

Čtěte také:

   
05.02.2015 - Exotika - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [9] iřka [*]

  Jo, tak to by byla ideální dovolená.Supr počtení i pokoukání.Sml59

  superkarma: 0 05.02.2015, 12:44:15
 2. avatar
  [8] ekleinovka [*]

  Tohle je představa ideální aktivní dovolené - taky nevydržím na místě - když už někam jedu, tak poznávámSml16Sml67

  superkarma: 2 05.02.2015, 10:44:36
 3. avatar
  [7] margot [*]

  tohle by mi taky mohl někdo podstrčit, vůbec bych se nebránilaSml16

  superkarma: 3 05.02.2015, 10:08:28
 4. [6] Fourci [*]

  Je to moc pěkné čtení i pokoukání a člověk se v duchu může přenést i do těchto míst, no, realita by byla mnohem lepšíSml16Sml16Sml16

  superkarma: 3 05.02.2015, 09:22:06
 5. [5] zlá teta [*]

  tak tam se asi nikdy nedostanuSml80

  superkarma: 0 05.02.2015, 08:47:16
 6. avatar
  [4] fulfy [*]

  No, klobouk dolů, tohle mně dostaloSml67Sml67Sml67, jedním slovem nádhera,Sml67Sml67Sml67 já snad pomastím do Thajska - ale ne do hotelu dle přání ženy, ale zkusím jí ,,podstrčit" návrh na podobnou cestu, tohle má totiž svoje velikánské kouzlo!

  superkarma: 5 05.02.2015, 08:14:54
 7. avatar
  [3] enka1 [*]

  Sml67

  superkarma: 0 05.02.2015, 08:13:02
 8. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Krásné fotky!Sml59

  superkarma: 1 05.02.2015, 07:35:26
 9. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  Opět zajímavé čtení,doplněno krásnými fotkamiSml67

  superkarma: 4 05.02.2015, 00:15:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme