.

Cestopis Thajsko: Kho Phangan a Hat Rin, pláž úplňkového šílenství

Cestování

Cestopis Thajsko: Kho Phangan a Hat Rin, pláž úplňkového šílenství

Ostrov Kho Pangan leží mezi ostrovy Kho Samui a Kho Tao v Thajském zálivu. I když jsme tady byli před pěti roky, tento ostrov jsme vynechali, proto jsem byla zvědavá, jaký je. Můj kamarád Tomáš Pucholt tady pracoval v devadesátých letech v turistickém chatičkovém rezortu a dodnes nazývá ostrov rájem. Tomu rozumím, ještě před pěti lety bylo Thajsko jiné, natož před deseti lety... to opravdu musel být neposkvrněný ráj.

Protože na Kho Phanganu žije i náš kamarád a náš průvodce z Khao Sok Honza Cabalka a také nám vyprávěl, jaký je na Kho Pnaganu ráj a jak je krásný, rozhodli jsme se, že tady strávíme 5 nocí a že si ostrov užijeme. A nelitovali jsme. Na rozdíl od jiných, turisticky zasažených ostrovů si tento ostrov stále drží svou rajskou tvář. Je jasné, že časy se mění a moderní svět prostupuje do všech zákoutí oblíbeného Thajska, přece jen jsou místa, kde pokrok nejde tak rychle.

Kho Phangan

Kho Phangan není velkým ostrovem, z jihu na sever je to deset kilometrů, na délku má přibližně 15 km. Díky rozvoji ostrova má kvalitní silnice. Učila jsem se tady řídit na motorce a musím říci, že jsem byla za stav silnic vděčná. Žádné díry, silnice je široká a naštěstí na nich není velký provoz.

Kho Phangan

Kho Phangan je světově známý svými úplňkovými mejdany na pláži Hat Rin. Když se blíží úplněk, sjede se na ostrov tisíce mladých lidí, kteří chtějí popíjet a pařit na této nevelké pláži. Je to už tradice, nikdo pomalu neví, jak tato móda vznikla, ale jedno je jasné – když jedete kolem Hat Rin, vidíte na cedulích restaurací nápisy – děláme snídaně po celý den... Pařby jsou organizované, přijíždějí sem dýdžejové z celého světa, účastníci párty se mohou pomalovat fosforeskujícími barvami a užít si úplněk až do rána. Pak zase všichni odjedou a pláž a její okolí relaxuje a připravuje se na další úplněk. Tato oblast je tedy díky šílené úplňkové párty velmi oblíbená a vytížená. Stala se kultovním místem ostrova. V době úplňku se jí místní vyhýbají a davy návštěvníků proudí směrem sem.

Kho Phangan

Kho Phangan

Poloha pláže Hat Rin a vlhkost, která stoupá z moře, se nad hladinou a na obzoru vytvoří optický jev – měsíc vypadá obrovsky. Když jsou „super úplňky“, je měsíc „přes půl nebe“, jak píší účastníci párty na svých diskusích.  V posledních letech se slaví ještě dvě menší párty, jako je festival „Poloviny měsíce“ v Ban Thai – 2x do měsíce a pak párty „Temného měsíce“ v Ban Khai. Tyto večírky ale nejsou tak exponované jako Full Moon party na Hat Rin.

Kho Phangan

Když se na pláž dostanete v „normální den“, nepřijde vám nika výjimečná. Nicméně narůstajícím měsícem se pomalu nadechuje... a vždy, jednou za měsíc, exploduje!

Kho Phangan

Ostatní části ostrova jsou ale daleko klidnější. My jsme se na doporučení Honzy Cabalky  ubytovali na pláži Chaloklam na severu ostrova. Půjčili jsme si motorky, vyrazili jsme na projížďky, strávili jsme tady Silvestra. Náš syn Albert zažil adrenalinový den v zábavním parku „Wipe Out“, svezli jsme se na slonu a užili jsme si nádhernou pláž… o tom bude další článek.

Kho Phangan

Kho Phangan

Užitečné odkazy:

Čtěte také:

   
06.02.2015 - Exotika - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [9] Klarka.Kuk [*]

  No nam ta full moon party zas tak zabavna neprisla, na celem ostrove byla spousta mladych hlucnych lidi, okolo FMP jich pribyvalo geometrickou radou a hlavne spousta z nich byla totalne opilych nebo zfetovanych Sml15 Prislo nam to jako byt na dovolene se zveri, proto jsme z Ko Phangan utekli tak rychle jak jen to slo. A to proti zabave vubec nic nemam Sml22

  superkarma: 0 09.03.2015, 16:08:53
 2. [8] ZdenaZ [*]

  jedním slovem božské

  zdena

  superkarma: 0 14.02.2015, 09:05:06
 3. avatar
  [7] Radek Kříž [*]

  Pentlička — #6Cestovky mají ceny napálené... mimo Vánoce se nechá letenka sehnat kolem 11 000,- a ubytování, cestování na místě je levnější než u nás. Třeba ubytování se dá opravdu sehnat pro dva na noc okolo 300 - 500 Kč za noc (A to se bavím o tom, že tam budete jen jednu, nebo dvě noci, při delším pobytu vám dají slevu) a jídlo v poklidu za 50kč i méně, když vám stačí rýže s krevetama, nebo kuřecím masem a zeleninou i méně.

  Vedle toho je Itálie, Chorvatsko prostě drahý, jen lidé se bojí té dálky...

  Samozřejmě, že se tam dá utratit mnohonásobně víc, ale když člověku stačí málo, je Thajsko rájem a ruku na srdce, tam opravdu nepotřebujete skoro nic...

  superkarma: 0 06.02.2015, 14:16:09
 4. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Klára Křížová — #5 Kolegyně byla v prosinci na 17 dní v Thajsku, platila cca 27.000,- Kč za osobu. Když se to rozpočítá na dny, tak to není drahé. Ovšem, spousta lidí takové peníze prostě nemá, zvlášť když by jeli třeba s manželem, to už je 52.000.

  1. na komentář reaguje Radek Kříž — #7
  superkarma: 0 06.02.2015, 12:22:45
 5. [5] Klára Křížová [*]

  delfi.na — #4Srovnala bych to cenově s dovolenou v Řecku, prostě s klasickou letní leteckou dovolenou.. letenka so Asie je sice dražší, ale na místě je zase všechno i na naše domácí poměry velmi levné (např chatička na pláží pro dva na noc za 450,-, jídlo v restauraci 60,-...)

  1. na komentář reaguje Pentlička — #6
  superkarma: 0 06.02.2015, 09:36:49
 6. avatar
  [4] delfi.na [*]

  až vyhraju ve sportce, tak se tam podívám Sml16

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #5
  superkarma: 0 06.02.2015, 09:20:48
 7. [3] Klára Křížová [*]

  ekleinovka — #2Thajsko je takové skoro celé.. když se vyhnete místům, kde je turistů opravdu moc, s větší koncentrací těch Ruska, je to všude hezké.. a místní doprava je tam velmi jednoduchá a bezpečná. Na každém místě se dá bez problémů najít ubytování. Je to jen přečíst si průvodce a rozmyslet si, kam jet. Sml62

  superkarma: 0 06.02.2015, 08:50:43
 8. avatar
  [2] ekleinovka [*]

  Úplněk je úžasný, no, hromadnou party bych si odpustilaSml16Sml16Sml16, a raději bych jezdila na slonovi a večer pařila podle svéhoSml16Sml16Sml16

  Teda ale ten měsíc bych chtěla vidětSml67, vůbec celá vaše cesta byla fakt plná krás, tohle je dovolenáSml67

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #3
  superkarma: 0 06.02.2015, 08:32:51
 9. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  Úplňkové mejdany na pláži nezažiji,tak tiše závidím!Musí to být nádhera koukat na nebe!Sml67

  superkarma: 1 06.02.2015, 00:24:57

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme