Při svých cestách po Bali jsem navštívila několik vodních chrámů. Vždy mne fascinuje, jak tyto stavby asi vznikaly. Kolik práce muselo dát vystavět tato architektonická díla, kdysi, v dávnověku tak, aby čněla z vody.

Jedním z vodních chrámů je krásný hinduistický Ulun Danu. Najdete ho na jezeře Bratan, ve středním Bali, v nadmořské výšce 1250 metrů. Leží 28 kilometrů jižně od města Singaraja a 50 kilometrů na sever od Denpasaru. Je to zajímavý výlet, když pojedete na sopku Gunug Agung, do chrámu Bekasih.  

Ulun Danu

Většina těchto památek na Bali stojí na místě, kde se potkává krása slohu spolu s krásou přírody. Takové místo pak protne ještě posvátnost a náboženská atmosféra, která ve vás vyvolá velmi silné dojmy.  Chrám je zasvěcen jezerní bohyni Devi Danu, pro Balijce je jezero zásobou vzácné pitné vody. Je jedním z nejvýznamnějších balijských chrámů, proto zde skoro pokaždé potkáte řadu náboženských poutníků. Ti se sem přicházejí modlit, vy tak zpovzdálí můžete pozorovat náboženské ceremonie, které zde probíhají. K chrámu patří ještě další stavby na pevnině, jedná se chrámový komplex různých menších a dobře udržovaných budov, součástí je i jedna Budhova Stúpa.

Ulun Danu

Na své si přijdou milovníci fotografování. Chrám je druhým nejnavštěvovanějším vodním chrámem, první je neopakovatelný Tanah Lot. Ulun Danu vypadá, jako by plaval po klidné hladině jezera Beratan. Na břehu ho obklopuje krásná zahrada s mnoha květinami a stromy. V pozadí dotváří celou scenérii hřebeny hor Gunug Caturu. Nad jezerem se často tvoří mlha, zejména v období dešťů, což jen podtrhuje mystickou atmosféru místa.

Ulun Danu

Když sem přijedete, můžete si půjčit loďku nebo šlapadlo a projet se po jezeře, objet chrám ze všech stran. Je to opravdu krásné a mystické místo. 

Bali

Zdroj fotek: Klára Křížová, Shutterstock

Jak se nejlépe dostat na Bali? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz). Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Z Prahy je možné volit mezi nejméně 5 lety denně. Pokud zvolíte kombinaci letů tak, abyste měli delší čas na přestup v Amsterdamu, můžete stihnout „na skok“ i návštěvu centra města. Spojení mezi letištěm Schipol a městem je velmi snadné a rychlé.

Cesta zpátky byla přes noc, což je výhodou, kterou mají tyto evropské letecké společnosti,  nepřestupujete někdy o půlnoci, tak se stihnete i trochu vyspat. Přiletěli jsme do Amsterdamu ráno a na přestup jsme měli skoro devět hodin. KProto jsme na amsterdamském letišti Schipol využili služeb salónku, konkrétně KLM Crown Lounge. Bylo to bezva, hlavně možnost po dlouhém letu se vysprchovat, v klidu najíst, nebo využít relaxační křeslo. Při tak dlouhých letech, kdy navazuje čekání na letišti, je toto zázemí naprosto ideální. KLM Crown Lounge má otevřeno od brzkého rána do posledního večerního letu KLM. Vstup stojí od 25-45 EUR, platí se kreditní kartou. Nebo je možné platit nasbíranými mílemi, pokud jste členy věrnostního programu Flying Blue.

Další články Cestopis Bali:

Reklama