Jestliže budete na Bali, ve městě Ubud, určitě si nenechte ujít výlet na terasovitá rýžová pole. Jsou jedinečná svými terasami, jsou umístěna mezi dvěma svahy, roklí protéká řeka… je to krásné místo. Fotíte rádi jedinečnou přírodu? Tady si přijdete na své!

Rýžová pole

Rýžová pole najdete po celém Bali. Rozprostírají se na úpatí hor, padají do hlubokých říčních údolí a lemují vesnice. Sklizeň dvakrát ročně zajišťují ideální podmínky -  úrodná sopečná půda, slunce a pravidelný vydatný déšť. Každé pole má speciální systém zavlažování, protože rýže v různých stádiích růstu potřebuje jiné množství vláhy. Balijcům, kteří věří na duchy a božstva napomáhá s pěstováním bohyně rýže Dévi Šrí, pro kterou připravují pravidelné rituály a je uctívána v malých svatyních na každém poli.

Rýžová pole

Rýžová pole

Pěstování rýže je velmi náročná práce, na Bali je její pěstování výhradně manuální. Jedná se o celoroční práci, od pečlivého zasazení, péči až po sklizeň. Ta probíhá po pěti měsících od vysazení. Když projíždíte nebo se procházíte po rýžovém poli, vidíte zajímavé zvonkohry nebo dřevěné vrtule vydávající zvuky, které plaší ptáky. Kromě

Rýžová pole

Rýžová pole

Pokud se chcete podívat na krásná terasovitá pole, vyrazte na výlet do řezbářské vesnice Tegallalang . Buď se domluvte s nějakou cestovní agenturou, která vám výlet zorganizuje nebo tam jeďte na vlastní pěst – na vypůjčené motorce. Velmi snadno najdete toto místo na mapě, když pojedete na sever z Ubudu, neměli byste je minout. Cesta sem trvá půl hodiny. Místo, kde se dá zaparkovat, a vstup najdete necelé tři kilometry za vesnicí. Na místě zaplatíte malý poplatek za parkování a za vstup do rýžových teras.

Rýžová pole

Políčka vypadají jako nádherně vymodelovaná, na dně rokle teče řeka, která dává místu kouzelnou atmosféru. Pole lemují palmy a tropické stromy, okouzlí vás krásné výhledy a scenérie. Pole si můžete bezpečně projít, vedou zde stezky pro pěší. Je to oblíbené místo pro řadu návštěvníků, proto sem vyrazte raději brzy ráno nebo odpoledne – k večeru také uděláte krásné fotky, slunce se bude odrážet na vodních hladinách.

Rýžová pole

Terasovitá pole Tegallalang mne nadchla. Rozhodně je doporučuji, jako zajímavý výlet kousek od Ubudu.

Více informací najdete na stránkách:

http://www.bali-indonesia.com/ubud/tegallalang-rice-terraces.htm

Zdroj fotek: Klára Křížová, Shutterstock

Jak se nejlépe dostat na Bali? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz) . Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Z Prahy je možné volit mezi nejméně 5 lety denně. Pokud zvolíte kombinaci letů tak, abyste měli delší čas na přestup v Amsterdamu, můžete stihnout „na skok“ i návštěvu centra města. Spojení mezi letištěm Schipol a městem je velmi snadné a rychlé.

Cesta zpátky byla přes noc, což je výhodou, kterou mají tyto evropské letecké společnosti,  nepřestupujete někdy o půlnoci, tak se stihnete i trochu vyspat. Přiletěli jsme do Amsterdamu ráno a na přestup jsme měli skoro devět hodin. KProto jsme na amsterdamském letišti Schipol využili služeb salónku, konkrétně KLM Crown Lounge. Bylo to bezva, hlavně možnost po dlouhém letu se vysprchovat, v klidu najíst, nebo využít relaxační křeslo. Při tak dlouhých letech, kdy navazuje čekání na letišti, je toto zázemí naprosto ideální. KLM Crown Lounge má otevřeno od brzkého rána do posledního večerního letu KLM. Vstup stojí od 25-45 EUR, platí se kreditní kartou. Nebo je možné platit nasbíranými mílemi, pokud jste členy věrnostního programu Flying Blue.

Další články Cestopis Bali:

Reklama