Při naší letošní cestě na Bali jsme nemohli minout vodní chrámy Tirta Ganga. I když jsem tady byla před třemi lety, moc ráda jsem se sem znova vrátila.

Tirta Ganga

Chrámovou vodní zahradu Tirta Ganga najdete na východě, často se spojuje s cestou do Ubudu nebo na sopky. Leží přibližně 5 km od města Amlapura, v krajině nádherně zelených rýžových polí. Nehledejte žádnou vesnici, vše je na místní poměry dobře značeno, kolem vodní chrámové zahrady vznikly domy s ubytováním a obchůdky.

Tirta Ganga

Vchod do zahrad poznáte bez problémů. Je zde menší parkoviště a pár stánků se suvenýry, s ovocem a místní levné „warungy“ (označení pro bistra či jednoduché restaurace).

Tirta Ganga

Vodních chrámových zahrad je na Bali několik a Tirta Ganga patří mezi nejoblíbenější. Proto tady narazíte i na další turisty a zaplatíte menší vstupné. Zahrada je rozlehlá, s vodními jezírky a sochami, je různě členitá, a i když nejste romantický typ, tady podlehnete kouzlu milých zákoutí a budete si připadat jako v pohádce.

Tirta Ganga

Hlavní „atrakcí“, která láká snad úplně všechny, je jezírko s nášlapnými kamennými dlaždicemi. Přechodem přes dlaždice se můžete procházet po hladině beze strachu, že se jedna z nich potopí. Navíc vám pod nohama plují ryby různých velikostí a barev (podobné našim kaprům). Určitě si tady uděláte spoustu pěkných fotek a „selfie“… stejně jako já.

Tirta Ganga

Na různých terasách je vybudováno několik vodních nádrží, které jsou propojeny různými kanály, jsou zdobeny nádhernými vodotrysky a chrliči v hinduistickém stylu. Pokud máte chuď do nich skočit a zaplavat si, kousek vedle jsou dvě jezírka určena pro veřejné koupání. Většinou je velké teplo, takže si pro tento výlet přibalte plavky.

Tirta Ganga

Pokud budete na Bali, určitě si sem zajeďte. My jsme cestovali autem, ale jistě se dá najít dobrý spoj autobusem nebo se obrátit na místní cestovní kanceláře nebo osoby, které vás sem za peníze dovezou. Pokud si půjčíte motorku a nebude zrovna 100 km odsud, také je to dobré řešení.

Tirta Ganga

Tirta Ganga znamená doslova „voda z řeky Gangy“. Jedná se o nádherné vodní zahrady vybudované v padesátých letech 20. stol. Zahradu nechal vybudovat poslední vládce Karangasemu, který měl rád vodní prvky ve svých obydlích. Areál je jedním z mála v Indonésii, který je stále udržován.

 Tirta Ganga

Pokud budete chtít, můžete vyrazit po okolních rýžových polích na procházku venkovem. Pole se svými různě zavlažujícími terasami jsou typické pro Bali a celou Indonésii.

Zdroj fotek: Klára Křížová, Shutterstock

Jak se nejlépe dostat na Bali? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz). Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Z Prahy je možné volit mezi nejméně 5 lety denně. Pokud zvolíte kombinaci letů tak, abyste měli delší čas na přestup v Amsterdamu, můžete stihnout „na skok“ i návštěvu centra města. Spojení mezi letištěm Schipol a městem je velmi snadné a rychlé.

Cesta zpátky byla přes noc, což je výhodou, kterou mají tyto evropské letecké společnosti,  nepřestupujete někdy o půlnoci, tak se stihnete i trochu vyspat. Přiletěli jsme do Amsterdamu ráno a na přestup jsme měli skoro devět hodin. Proto jsme na amsterdamském letišti Schipol využili služeb salónku, konkrétně KLM Crown Lounge. Bylo to bezva, hlavně možnost po dlouhém letu se vysprchovat, v klidu najíst, nebo využít relaxační křeslo. Při tak dlouhých letech, kdy navazuje čekání na letišti, je toto zázemí naprosto ideální. KLM Crown Lounge má otevřeno od brzkého rána do posledního večerního letu KLM. Vstup stojí od 25-45 EUR, platí se kreditní kartou. Nebo je možné platit nasbíranými mílemi, pokud jste členy věrnostního programu Flying Blue.

Další články Cestopis Bali:

Reklama