.

Čeští vědci vyvinuli unikátní modely lidských buněk, které odhalí škodliviny

Novinky

Čeští vědci vyvinuli unikátní modely lidských buněk, které odhalí škodliviny

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli unikátní modely lidských buněk. Dokážou odhalit nebezpečné látky v životním prostředí či potravinách a lze je využít i při preklinickém testování vedlejších účinků případných nových léčiv. Objev už našel i uplatnění v praxi.

vedci

Univerzita nedávno podepsala licenční smlouvu s kanadskou biotechnologickou společností o jejich komerčním využití. Originalita vyvinutých linií spočívá v tom, že se jedná výhradně o lidský model in vitro. Je koncipovaný tak, aby v maximální míře napodoboval fyziologické podmínky v lidském těle. Linie jsou dostatečně stabilní, poměrně dost citlivé a vysoce specifické,“ uvedl vedoucí katedry i výzkumného týmu Zdeněk Dvořák, podle nějž naopak většina ve vědě užívaných buněčných modelů vychází ze zvířecích tkání.

Linie mají řadu environmentálních aplikací, dokážou zjistit škodliviny ve vodě, půdě či ovzduší. „Významnou roli mohou hrát i při sledování bezpečnosti potravin, tedy zda neobsahují škodlivé látky. Slouží i pro testování vyvíjených léčivých látek, ale například i testování existujících léčiv. Díky nim můžeme lépe poznat vedlejší molekulární účinky léků,“ doplnil Dvořák. Umí však detekovat i látky, takzvané endokrinní disruptory, které ovlivňují účinky hormonu štítné žlázy a jejichž působení v lidském organismu může vést k hormonálně podmíněným druhům rakoviny, například rakovině prsu, prostaty nebo štítné žlázy.

Informace o jednotlivých buněčných liniích již publikovaly přední světové vědecké časopisy. O naše linie projevila zájem řada špičkových světových toxikologických a klinických laboratoří, kterým jsme je bezplatně poskytli pro výzkumné účely. Jednalo se například o univerzity ve Vídni, Stockholmu či Newcastlu. Tím se výrazně posílila pozice přírodovědecké fakulty v mezinárodní vědecké spolupráci,“ uvedla členka výzkumného týmu Aneta Grycová.

   
01.10.2015 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [5] bábovka [*]

  Sml67

  superkarma: 0 01.10.2015, 20:36:33
 2. avatar
  [4] vladka321 [*]

  gerda — #3To je pravda, patent nám zůstane a vydělávat to bude zahraniční firmě Sml58

  superkarma: 0 01.10.2015, 15:31:43
 3. avatar
  [3] gerda [*]

  vladka321 — #2To se nevyvezlo, neprodalo, to je normální vědecká spolupráceSml16

  1. na komentář reaguje vladka321 — #4
  superkarma: 0 01.10.2015, 14:24:43
 4. avatar
  [2] vladka321 [*]

  Máme v té naší zemi opravdu neuvěřitelně chytré hlavy. Taková malá země a co již její lidé dokázali. Tady je hrdost opravdu na místě Sml59. Jenom škoda, že se to už vlastně vyvezlo ...

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 0 01.10.2015, 13:50:04
 5. [1] je.michaela [*]

  Chytré české hlavičky..Sml16

  superkarma: 0 01.10.2015, 13:42:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme