Bulvár

Čeští bezdomovci pojedou hrát fotbal do Brazílie!

fotbal

Věděly jste, že bezdomovci mají svůj světový šampionát ve fotbale? Celá akce se jmenuje Homeless Word Cup. V české republice ji zaštiťuje sdružení SANANIM a při té příležitosti pořádá kampaň: Zvítězit může každý! Ta je financována v rámci Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení a zaštiťuje ji hlavní partner projektu Českomoravský fotbalový svaz. „Naším společným cílem je propagace sociálních sportovních aktivit a získání nových fanoušků těchto sportovních akcí,“ říká doktorka Veronika Maxová ze sdružení SANANIM.

Proč zrovna pouliční fotbal?

„Model pouličního fotbalu je založen na myšlence společného sportovního zájmu a společného cíle, kterého chtějí klienti z cílových skupin dosáhnout,“ tvrdí Maxová a dodává, že sport je jedna z mála aktivit, kterou většina populace vykonává jaksi samozřejmě bez pocitu čehosi povinného. „Proto se i v problematice práce s cílovými skupinami sport využívá jako prostředek navázání a udržení kontaktu, motivace ke zlepšení života a skupinové práce.“

Nejde tedy jen o fotbálek...

Nejen fotbalové, ale sportovní kluby všeobecně mají vysokou úspěšnost co se docházky a disciplíny jejich členů týká. „Totéž se dá očekávat i v případě sociálně zaměřených sportovních organizací. Nejenže mají tyto programy skvělé výsledky u jednotlivců, ale také je zřejmé, že především organizovaná skupinová práce podpořená sportovním zaměřením je funkčním nástrojem komunikace a práce s cílovými skupinami,“ dodává Veronika Maxová.

Kde se vzal a co je Homeless World Cup?

Homeless World Cup /HWC/ je mistrovství světa bezdomovců a dalších vyloučených skupin v pouličním fotbale, který již od roku 2003 využívá pozitivní síly fotbalu ke zvyšování povědomí o problému sociálního vyloučení a chudoby ve světě.

Na myšlenku pořádat Homeless World Cup přišli v roce 2001 na mezinárodní konferenci Network of Street Papers Harald Schmied, šéfredaktor rakouského Megaphonu, a Mel Young, sociální podnikatel a spoluzakladatel The Big Issue Scotland. Hledali jazyk, který by dokázal sjednotit lidi bez domova po celém světě, a napadl je fotbal.

Úspěšné ročníky HWC z minulých let jen potvrzují, že sociální integrace prostřednictvím sportu je úspěšnou strategií a společné nadšení pro fotbal má jedinečnou schopnost bořit sociální hranice. Z výzkumu mezi 381 účastníky vyplývá, že 93 % z nich získalo novou motivaci do života, 83 % má lepší vztahy se svými blízkými a 71 % si v životě významně polepšilo, 29 % mimo jiné získalo pravidelné zaměstnání a 32 % dnes studuje.

A jak dopadla letošní česká kvalifikace?

„Kvalifikaci máme za sebou. Je vybrán reprezentační tým, který bude reprezentovat Českou republiku na Homeless World Cupu 2010 v brazilském Rio de Janeiru," potvrdila nám doktorka Maxová. Kvalifikační zápasy byly mnohdy velmi dramatické a o výsledku rozhodovaly až penalty. A padaly i žluté a červené karty, ačkoli naštěstí ne příliš často. Vítězem se stal tým Devils of DC Sananim. „Vítězným týmem byli do reprezentace nominováni tři hráči, kteří byli doplněni o dalších osm nejlepších hráčů ostatních týmů,“ řekla nám Maxová.

Věděla jste, že mají bezdomovci světový šampionát?

Možnost%
Ano.18,8
Ne.81,3

   
19.07.2010 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

  1. [2] Maják [*]

    To je pěkný zvyk. Škoda, že nejsem bezdomovec, vzal bych kopačky a jel bych hned :))

    superkarma: 0 27.02.2014, 14:38:35
  2. [1] Jana Zelenková [*]

    A zkoušel jsi manchester united fan shop?

    superkarma: 0 29.08.2013, 15:52:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme