Bulvár

Cesta z města


Žiji v rozporu. Bydlím ve městě, pracuji ve městě, ale duší jsem venkovan a utíkám tam čím dál častěji.


Děkovala jsem tatínkovi, že mi rozmluvil veterinu, co kdyby mě přidělili k prasatům a celý den bych se brodila v páchnoucích s…kách. Taková představa mě opravdu nelákala. Tenkrát.


(soutěž 4 – tělo )


Dnes mám pocit, že si s městem nějak nerozumím. Ano, obdivuji památky, můžu jít za kulturou, město mi dává práci, děti tu chodí do školy, všechno mám u nosu, ale stejně se cítím nejlíp tam venku.
Já vím, teď si asi řeknete: „No,jo, fiflenko, vyzuješ lodičky, sedneš do káry, která tě vyklopí přímo u baráku, a tam si víkend hraješ na venkovanku. Ale zkus si tu zapadnout po pás sněhem, každý den, svátky nesvátky lítat s vidlema, bejt furt vod chlupů, smrdět hnojem, a když si chceš popovídat? Leda tak s němou tváří nebo prohodit pár slov s ženskýma v konzumu, který si stejně za rohem klepou na čelo. A veškerý kulturní vyžití najdeš v hospodě, na závodech dobrovolných hasičů nebo při výlovu tamního rybníka“.


Vydržela bych to? Neutíkala bych zase zpět s pocitem, že jsem úplně zblbla a zpustla a že ta náruč matky přírody není zas tak přívětivá, jak jsem si představovala? Kdybych tak měla možnost si to třeba na rok vyzkoušet.

Znám pár žen, které radikálně změnily způsob života. Příběh každé z nich je naprosto odlišný, i když důvod, proč opustily město, mají společný. Koně.

Vlaďka
: aktivní, pracovitá, energická, věk něco přes padesát. Odešla na vesnici kvůli manželovi a jeho lásce - koním. Koupili a zvelebili jihočeskou chalupu, pronajali maštal a pastviny. Bezmála deset let Vlaďka lítala mezi maštalí, králíkárnou, kozím chlívkem, soukromou bažantnicí a domácností.
Do toho manžel vážně onemocněl, takže přibyly dlouhé cesty do nemocnice a starost o ležícího pacienta.
Vždycky, když jsem za ní přijela, nevěřila jsem svým očím ani uším, co všechno dokáže jedna ženská zvládnout. Nikdy mě neodmítla s tím, že nemá čas, a její vitalitu jsem jí mohla jen závidět.
Před nedávnem její manžel zemřel. Zrušila veškeré hospodářství, koně darovala do dobrých rukou a vrátila se zpět do města. Dnes úspěšně podniká.
Nedávno jsme se sešly a ona mi překvapivě povídá: ,,Víš, co je mým snem? Mít malej ranč, plnej zvířat.“ Strašně mě to dojalo, myslela jsem, že je z venkova totálně vyléčená.

Anča: strašný dříč s rukama jako lopaty, celý život zasvětila dostihovým koním a kvůli nim se vzdala pohodlí Prahy. A to doslova a do písmene. S přítelem koupili starý hospodářský objekt. Kdysi to snad býval kravín, ale na tom nesejde. Část, ve které bydlí koně, je pochopitelně v lepším stavu než ta, kterou obývají oni. Zvířata jsou na prvním místě. Mnozí lidé by to viděli naopak.
S pěti koňmi, sedmi psy a kočkami, které rozlišují na domácí a stájové, tam žijí  něco málo přes rok. Nestěžují si, nemají to v povaze. Nevím, jestli bych dokázala být tak statečná.

 

(soutěž 12 – však)
 
Iveta: mladá, milá, introvertní, znám ji ze všech nejméně. Trochu jsem se k ní vnutila kvůli koním. Má se svým přítelem čtyři arabské klisny. Kvůli nim odešli z Prahy do drsného Podkrkonoší. Koupili pozemky, staví nový dům s výhledem do překrásné krajiny a romantické budoucnosti. Zatím bydlí v Semilech, ale do vánoc se chtějí nastěhovat.
Jak se vyplní jejich představa o žití na samotě v lůně přírody se už asi nedozvím. A neptejte se mě proč. To je zase na jiné téma...


Člověk je divný tvor, chce vždycky to, co nemá. Lidé z venkova hledají štěstí ve městech a lidé z měst zas utíkají na venkov v touze najít klid. Asi to tak má být.

Jak jste na tom vy, milé ženy-in?

Vzdaly byste se města?
Kvůli komu nebo čemu?
Nebo jste to už udělaly?
Litujete, nebo byste neměnily?
Jaké vidíte výhody a nevýhody venkova?
Nebo naopak?
Měnily byste venkov za město?
Proč?
Vyzkoušely jste obojí?
Porovnejte, doporučte nebo vymluvte a napište o tom na Ženu-in.

Nejzajímavější příspěvek získá knihu ,,Nebuďte obětí" - žijte svůj vlastní život od Vereny Kastové, z vydavatelství ERA.
Příspěvky s fotografiemi samozřejmě vítáme!

   
18.10.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [147] Radka27 [*]

  fialinka: "Bruntáli" Ale ona to fakt není až taková el svět proti Jeseníku A ten zmíněný zámek tam je opravdu nádherný. I náměstí ujde, i kavárna a cukrárna Jak říkám, to jste nebzli v "Jeseníki"

  superkarma: 0 20.10.2006, 18:28:01
 2. avatar
  [146] fialinka [*]

  Nyotaimori: můj taťka byl v Bruntále na střední škole a podle babičky vždycky říkal "v Bruntáli" a když se ptala proč, tak prý podle vzoru "v prdeli".. čímž se zároveň omlouvám všem, kterých se to dotkne

  superkarma: 0 19.10.2006, 18:25:40
 3. avatar
  [145] fialinka [*]

  jsem z menšího města a plně mi to vyhovuje. Příroda hned za domem, všude blízko, lidí tak akorát, aby se všichni neznali.. jde to. na vesnici mi trochu vadí závislost na autě a jiných dopravních prostředcích, ale myslím, že výměnou za bydlení v domku bych to zvládla..., nejlíp ale, kdybych tam bydlela odjakživa, kvůli známým...

  superkarma: 0 19.10.2006, 18:22:13
 4. avatar
  [144] gerda [*]

  Nyotaimori: ale má krásné okolí!

  superkarma: 0 19.10.2006, 14:17:42
 5. avatar
  [143] Korra [*]

  Tedy, to je debata

  Jsem z města, na vesnici bych nešla a to hlavně z těch důvodů, které tu popsala markeet (132). Ale troufnout si tvrdit, jak Žábina (69), že lidi z vesnice jsou jednodušší než ti z města, to chce docela odvahu. Žábi , gratuluju, právě ses zařadila na seznam těch jednoduchých z města Btw. nauč se psát na klávesnici velká písmena Dokonce i holky z vesnice (ač podle tebe jednoduché), které tu píší, to umí

  Nyotaimori: Mno, podobný lidi - to nevím, za to jsem si všimla, že na vesnicích mají všichni stejnou rasu psa A na každé vsimají jinou, specifickou

  femme: Pokud máš pocit, že vesnice, o které mluvíš je opravdu taková, jak jsi ji popsala (pokud jsi tedy mírně nepřeháněla, jak tu někdo poznamenal), nemůžeš tvrdit, že to tak je všude. Já mám z vesnic několik kamarádů a známých, a že jsou nějak omezení, to tvrdit nemůžu Většinou jsou to vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si najdou jinou zábavu, než drbání sousedů .Mmch, drbe se i u nás ve městě. O tom vím své

  Já ty lidi svým způsobem obdivuji, podle mě mají na vsi těžší život...Já bych tam bydlet nechtěla .

  superkarma: 0 19.10.2006, 11:22:29
 6. avatar
  [142] mutina [*]

  Radka27: Jsem z českého pohraničí a tak jsem si myslela, že vím o koncích světa svoje. Ale o dovolené jsem navštívila Jeseník, Bruntál a Javorník. To jsem zírala. Kolem Bruntálu se prej staví vysoký plot. Je to hrozná díra, tak aby tam nikdo nespadl.

  superkarma: 0 19.10.2006, 10:17:10
 7. [141] neta22 [*]

  zuziku: ahoj holka,tohle mi připomíná mých x let života...to samé z Ústí za manželem -jak tvrdí moje matka,do slepičárny nechala jsem ji u toho.Až když jsme postavili barák,vzala to vědomí.Lužické Hory- je tu pěkně,ale nikdy jsem si nezvykla.Bez auta ani ránu,byla jsem zvyklá na podpatky v městské dopravě.Bylo!Naučila jsem se,že neprotáhli sníh a děti jsme táhli závějema.A dnes? Manžel zemřel,mě tu nic nedrží,děti se odmítly stěhovat,že se tu narodily.Vypadla bych odsud na minutu.Takhle budu čekat dva roky, až nejmenší dokončí základku.A mizím...Máš to horší,miluješ ho,takže se přizpůsobíš.A budeš se trápit.A ty drby..na to z vysoka...ani nevíš,jak dlouho jsem se tím trápila,že o mě všichni všechno vědí,v téhle p..já už to jinak neumím.Tak hlavu vzhůru,drbat budou i když nebude o čem.Zuzana

  superkarma: 0 19.10.2006, 09:41:44
 8. avatar
  [140] Nikusa [*]

  Tak my zrovna řešíme, kde koupíme barák. Bydlíme ve městě v paneláku a nějak nám to začlo lézt na nervy (hluk od sousedů, blízká diskotéka, řvaní ožralců pod balkonem...).Strašně se těším na ten klid a zahrádku (malá může ven kdy chce), ale na druhou stranu mám strach-jsem odjakživa městská holka, tak nevím, jak to zvládnu.

  superkarma: 0 19.10.2006, 08:57:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [139] Radka27 [*]

  a....: Nyotaimori: Takový Jeseník je ještě horší než Bruntál a Osoblaha, toje teprve dílko

  superkarma: 0 18.10.2006, 22:12:29
 2. avatar
  [138] vininka [*]

  Nyotaimori: bruntalita

  superkarma: 0 18.10.2006, 21:37:23
 3. avatar
  [136] vininka [*]

  Nyotaimori: Co ti ten Bruntál proboha udělal? Náhodou tam mají hezký zámek

  superkarma: 0 18.10.2006, 20:54:56
 4. avatar
  [135] Dudlajlama [*]

  Pokud by se dala vila na jednom(i vice) hektaru treba v Podoli povazovat za venkov, beru!

  superkarma: 0 18.10.2006, 20:52:45
 5. avatar
  [134] vininka [*]

  Já jsem si vyzkoušela bydlení jak ve městě,tak na vesnici a věřte,že oboje má něco do sebe.Rozhodně si nemyslím,že jsem jednodušší jen proto,že jsem nakonec zůstala na vesnici.Prasečák tu nemáme,Brno máme 50 km,Prostějov,Vyškov a Kroměříž co by kamenem dohodil.Nemůžu si stěžovat.A nějaké pomlouvání vůbec neřeším.pomlouvá se všude.

  superkarma: 0 18.10.2006, 20:51:02
 6. avatar
  [132] markeet [*]

  vyrostla jsem na vesnici, coz melo sve kouzlo, ale cim jsem byla starsi, tim vic mi vadilo vecne dojizdeni - do skoly, za jakoukoliv zabavou. a pokud jsem chtela jit vecer do kina nebo na koncert, znamenalo to nekoho obtezovat s odvozem (pozdeji vsechny penize vrazet do provozu auta) nebo prespanim. ve dvaceti jsem mela regulerni fobii z nadrazi a zivotni sen bydlet v centru mesta a vsude moct chodit pesky. takze jako nejvetsi nevyhodu bydleni na vesnici vidim prave problematickou dostupnost vzdelani, prace a zabavy.

  superkarma: 0 18.10.2006, 20:31:48
 7. [131] a.... [*]

  Nyotaimori: Jen nepovídej..za Bruntálem je ještě na polských hranicích městečko, který se jmenuje Dívčí Hrad. Tam ještě prodávaj v lahvích žluté limonády s nápisem NEALKO.

  superkarma: 0 18.10.2006, 20:24:10
 8. avatar
  [130] Anouk [*]

  7kraska: Ve Zdicich stavi rychliky, v Beroune prestupovat netreba

  superkarma: 0 18.10.2006, 19:52:55
 9. [128] 7kraska [*]

  Manx, nechci uvadet jmeno ty vesnice, ten kluk uz tam sice nebydli, ale nerada bych, aby se nekdo dovtipil. Byla to mrnava vesnice, kterou vetsina vlaku jen projizdela, maloktery tam zastavoval. Bylo to tak, ze jsem musela jet z te vesnice do Zdic, tam prestoupit, pak jet do Berouna, tam prestoupit a pak teprve jet do Prahy. Jinak jsem se do kanclu do pul devate rano nedostala. Ale je to uz 10 let, treba tam vlaky jezdi ted jinak.

  superkarma: 0 18.10.2006, 17:31:24
 10. avatar
  [127] Žížala [*]

  Manx: já bydlím 50 km od Prahy a vyrážím autobusem z domu ve stejný čas jako kamarádka, která bydlí na okrajovém sídlišti v Praze - a sejdeme se na Masaryčce akorát načas

  superkarma: 0 18.10.2006, 17:30:37
 11. [125] 7kraska [*]

  Ja osobne jsem vazana na praci, kterou delam v mez. firme v Praze uz 12 let a drzim se ji jako kliste, i kdyz mam ted 1,5 letou dceru a pracuju jen na castecny uvazek. A myslim, ze u hodne lidi se misto bydliste odviji od prace. Tahle moje firma jinde v republice pobocky nema a zadna podobna firma taky ne.

  Pred 10 lety jsem potkala kluka, co byl fajn a bydlel na vesnici kousek za Berounem, vlakove spojeni tam bylo hrozne a autobusove zadne. Ten kluk mel 6 psu, malinkou fabriku (nebo spis vyrobnu) a nedodelany statek. Libilo se mi tam moc a moc a zkusila jsem s nim bydlet, ale ten rok jsem bourala v aute a bala jsem se ridit, tak jsem jezdila rano do prace vlakem vic jak 2,5 hodiny s 2 prestupy a k nemu na ves z prace kazdy vecer (delalo se a dela u nas praci do vecera, nekdy do noci) - vlakem, stopem, s jeho znamyma autem apod. Po 3/4 roce to neslo, byla jsem z toho tak utahana, že jsem se s nim radsi rozesla... Ted bydlim druhym rokem od prace 2 stanice tramvaji a desne si lebedim.

  superkarma: 0 18.10.2006, 16:56:05
 12. [123] Asdareel [*]

  Meander: Takže Slunce, seno, jahody, nic pro tebe? Ani pro mně!

  superkarma: 0 18.10.2006, 15:39:19
 13. avatar
  [122] Meander [*]

  Asdareel: I tu dovolenou si představuju jako válení se u hotelového baru a samosebou, all inclusive.

  superkarma: 0 18.10.2006, 15:37:54
 14. avatar
  [121] Pentlička [*]

  Na stáří bych se na vesnici taky nepřewstěhovala, protože budu mít co dělat sama se sebou a ne se ještě starat o barák a zahradu. Nota bene jezdit k doktorům do města autobusem, který jede jednou ráno o půl šesté a pak odpoledne v pět!

  superkarma: 0 18.10.2006, 15:28:00
 15. [120] katynkaa [*]

  Přítel se kterým jsem dva roky žila byl z venkova, od začátku jsem věděla že venkov není pro mě ale věděla jsem že otamatad neodejde, nakonec jsem si zvykla a naopak jsem byla ráda že si odpočinu od města..ale bydlet na vesnici celý život bych nemohla-jediná zábava je tam opravdu hospoda, hasičské závody a občas rybářské závody!!!:-)

  superkarma: 0 18.10.2006, 15:27:53
 16. [119] Asdareel [*]

  Jsem měšťák tělem i duší, hlásím se k tomu a dobrovolně bych nikdy z města neodešel. Bydlet na kraji Prahy v zeleni, to ano, ale na venkov? Jedině o dovolené.

  superkarma: 0 18.10.2006, 15:26:21
 17. avatar
  [118] femme [*]

  Manx109: pod to se podepisuju

  superkarma: 0 18.10.2006, 15:17:30
 18. avatar
  [117] floo [*]

  pro mě osobně by bylo nejlepší mít do cca 50ti kilometrů od bydliště nějakou chatu nebo chalupu, kam se dá vypadnout, když mi město leze na nervy (máme s mým byt v Praze - panelák na zahraďáku), zahradu - bo mě to baví, a človek tam může být klidně celou letní sezonu, a když mi poleze na nervy chata, no tak zase zapluju do bytu, že jo?
  Jo není nad letní grilovačky venku....A někde si pořád pronajímat chatu? Nebo bejt nakvartýrovaný věčně u rodičů? Takhle si můžeš pozvat koho chceš, nebo bejt sami...A na stáří, když už budu totálně kulturně vyžitá se tam můžu přestěhovat

  superkarma: 0 18.10.2006, 15:01:53
 19. [116] a.... [*]

  Nyotaimori: Zřejmě existují ještě menší města než znám já
  rozmar: no vidíš a teď tady organizujou dámský klub, kam maj mimopražské vstup zakázám to už je fakt na mašli
  Tak se drž!!!Soucítím s tebou

  superkarma: 0 18.10.2006, 14:54:12
 20. [114] a.... [*]

  Manx: Ano ano!!! Místní obchod, kadeřnice a kosmetička: To jsou ta místa, kde se na malém městě dovíš úplně VŠECHNO

  superkarma: 0 18.10.2006, 14:34:59
 21. avatar
  [113] rozmar [*]

  Přestěhovala jsem se z velkého města do malinkého a nejprve byla příjemně překvapena nižšími cenami a vzápětí nepříjemně otevírací dobou, veškeré obchody i pošta mají polední pauzu a končí v pět a to ne že byste mohly ještě za 5 pět nakoupit, to už je většinou zavřeno. Poté jsem se přesunula do úplné díry, (vše kvůli manželovi, původně pražákovi, prchajícímu na venkov)a tady není ani hospoda, ani obchod,ani autobus či vlak, ani voda ani plyn a elektřinu vypínají několikrát do měsíce bez varování. Obyvatel asi 40, věkový průměr 120
  Takže se pomalu a jistě stávám závislou na ženě-in, čímž vás všechny zdravím!

  superkarma: 0 18.10.2006, 14:32:09
 22. [112] a.... [*]

  Radka27: Nojo, každý má jinou přirozenost...někdo to soužití s přírodou a vztah k půdě, jiný považuje za svou přirozenost civilizaci, kterou si ten homo sapiens buduje už po tisíciletí. A tak je to správně, jinak by bylo na některých místech přecpáno.

  superkarma: 0 18.10.2006, 14:32:05
 23. [110] Tobbi [*]

  kareta: Jo, telepatie. To bych taky chtěla umět...

  superkarma: 0 18.10.2006, 14:20:30
 24. avatar
  [108] kareta [*]

  Tobbi: uklidni se, prostě jsem z diskuse cítila výsměch, nadřazenost.

  superkarma: 0 18.10.2006, 14:04:08
 25. [107] Tobbi [*]

  petule111: Třeba jsou tak spokojení

  superkarma: 0 18.10.2006, 13:58:49
 26. [106] Tobbi [*]

  kareta: Vysvětli mi, čím přesně a komu jsem se posmívala, když sem napsala, že má kámoška, která dělala řidičak v úplném centru Prahy, nemá od zkoušek problém centrem projet a cítí se tam jako ryba ve vodě, zatímco ostatní, kteří ho dělali jinde, se to musí teprve naučit?

  superkarma: 0 18.10.2006, 13:57:45
 27. avatar
  [105] Radka27 [*]

  Život ve městech původně neexistoval. To až člověk vydláždil Ráj a pstavil na něm parkoviště. A vyhnal sám sebe od přirozené formy života. Pokud někdo cítí, že jej to k přírodě táhne, neměl by váhat a poku jen trochu může, z města vypadnout. A nemusí to být hned kamsi kde lišky dávají dobrou noc a vlak jede jednou denně. V souladu s přírodou u lesa, rybníka s chlívkem a zahradou lze žít i v dosahu MHD 15 - 45 minut. Tak odpadá problém s prací a vzdělaností či kulturou. Stejně tak lze mít podobně blízko zahradu, chatu. A nebo jen vyrazit si na víkend na vandr a v neděli večer se vrátit do králíkáren. Však Nedvědi se o tom něco nazpívali

  superkarma: 0 18.10.2006, 13:54:07
 28. avatar
  [104] kareta [*]

  Meander: Chápu, , hezky se u nich pózuje .
  Tobbi: nečílím se, jen nemám ráda posmívání se Ad satelity- to už snad raději to zabydlené sídliště

  superkarma: 0 18.10.2006, 13:53:39
 29. [102] Tobbi [*]

  petule111: To je fakt. Ale jak sama píšeš, takové lidi nelze brát za "vesničany". Na skutečnou vesnici podle mého moc lidí nechce. Tak do 30km od Prahy. Jenže to už pak moc není vesnice, ale spíš další okrajová čtvrť. Stačí vyjet za Prahu a hned je vidět, jak se všude mohutně a zběsile staví. Kdo má pozemek, usiluje o vyjmutí z fondu zemědělské půdya staví. Jedna vesnice zvolna přechází v druhou. Třeba Říčany už se stekly se sousedním Pacovem a mezi cedulí "Říčany" a "Praha-hlavní město" je cca sedm metrů. Ty už taky dlouho samostatný nevydržej...
  Já si z dětství pamatuju, že mezi koncem Kobylis a Starými Ďáblicemi byl lán světa a polí. Teď už přilezly až k nám. Po polích ani památka.

  superkarma: 0 18.10.2006, 13:40:21
 30. avatar
  [101] Meander [*]

  kareta: Já většinou ty popelnice taky nechávám předjet a ujet, aby mě neohrožovaly

  superkarma: 0 18.10.2006, 13:37:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme