Cesta po ostrově Fuerteventura připomínala putování po místech, kam lidská noha ještě nevkročila. Oázy městeček a vesnic se totiž skrývají v nedotčené přírodě tvořené sopečnou činností, suchem a větrem.

 

Kanáry

Autíčko, které nás vozilo po ostrově.

Vyrazili jsme jednoho rána poté, co jsme si půjčili auto v půjčovně. Koho by zajímala cena, tak nás stálo na den 40 eur. Za benzín jsme příliš neutratili, protože ostrov je malý. Stejně jako naše autíčko. Ovšem vypadalo celkem spolehlivě a svému vzhledu dostálo. Vyrazili jsme z letoviska Costa Calma směrem na sever. Costa Calma leží na jihu ostrova v nejužším místě má šířku pouhých šest kilometrů. Pláže zde nejsou pokryté pouze bílým pískem, ale někde se přimíchalo i sopečné kamení. Byli jsme zde začátkem července a dost foukalo, takže na dlouhé vyvalování na pláži to nebylo. Zato surfaři tady naleznou ráj. V Costa Calma ještě navíc největší půjčovnu všeho potřebného a nejvyhlášenější školu na světě!

Skrytý poklad

Jelikož je tento ostrov nejsušším místem kanárského souostroví, zdejší vegetace mimo zahrad hotelů a vilek místních, není ani hojná ani příliš barevná, a to zvláště ve vnitrozemí. K vidění jsou zde hlavně načervenalé pláně, pouštní duny a skály. I přesto zde ale najdete 13 chráněných přírodních rezervací, kde běžně roste skoro jako plevel léčivka Aloe vera a létají tu desítky druhů ptáků.

Kanáry

Potápění. Jestli máte šnorchlovací výbavu, nezapomeňte ji vzít s sebou. Zvlášť bohatý vodní život však nečekejte. Uvidíte zhruba tohle.

Trocha zábavy

My jsme vsadili na jistotu a zašli do parku, který připomínal klasickou zoo, ovšem jen tak napůl. Takzvaný Oasis park nabízí sice 250 druhů zvířat, ale největší atrakcí je zdejší botanická zahrada, která je nejrozsáhlejší ukázkou kaktusů v Evropě. Najdete jich tu 2300 druhů! Všech rostlin dokonce 28 000 druhů! A na zvířátka se nemusíte jen koukat, ale obdivovat jejich dovednosti při zvířecích show. Vstupné stojí 24 Eur pro dospělého a polovic pro dítě do 11 let. Papoušky na kole či předvádění hadů sice nenadchne ochránce přírody, děti ale budou nadšené. Aquapark je tu taky. Jmenuje se Baku Water Park a není nijak velkolepý - na jednodenní vyřádění ale bohatě stačí. Jen pozor na výběr vhodného dne. Jestli bude hodně foukat, nezapomeňte si velký teplý ručník.

Kanáry

Baku Water Park - Velká zábava pro děti i dospělé.

Kozí ráj a dobroty na pekáči

Cestou na sever je krajina bohatě zdobena kozami. Připomínají hýbající se kameny, mají taky podobnou barvu. Byly takřka všude - sice úplně jiný druh než naše bílá klasika, ale smrděly úplně stejně. V každé vesnické hospůdce si tak můžete ochutnat místní kozí speciality pečené na lávovém kamení nebo se zeleninou a bramborami v jednom hrnci.

Kanáry

Kozy - Jsou prostě všude. Stejné je to s jejich typickou „vůní“.

Korálek v moři - Isla de Los Lobos

Stojí za to si dovolenou zpestřit výletem na pidiostrůvek Isla de Los Lobos. Vyčnívá z moře cestou na Lanzarote a měří pouhé 4 kilometry. Další raritou je jeho stáří, respektive mládí. Na krku má něco kolem pouhých sedmi tisíc křížků, takže je mnohonásobně mladší než jeho velcí bratři. My jsme na něj dopluli motorovým člunem z Carralejo za 45 minut. Jméno ostrova pochází od tuleňů, kteří byli dlouho jedinými obyvateli. Pak je ale lidé pochytali a snědli, takže dnes tu žádného nenajdete. Los Lobos byl dlouhá desetiletí ostrovem pirátů. Odtud vyjížděli na svoje loupeživé cesty podél pobřeží Afriky. Když piráti z těchto oblastí vymizeli, ostrov byl dlouho neobydlený. Ve 20. století do roku 1968 zde žil pouze strážce majáku se svou rodinou. Díky tomu se zde ale dodnes zachovala ryzí příroda s druhy zvířat, rostlin a ryb, které nikde jinde nenajdete - takzvaní endemité a celý ostrov je přírodní rezervací.

Corralejo

Corralejo - Jedno z nejlepších letovisek. A to díky svým skvělým plážím a bujnému nočnímu životu.

Auto jsme měli půjčené jeden den, zbytek výletů obstaral autobus. Nejlepší byly ale stejně pláže a romantické procházky. Škoda jen, že tolik foukalo.

Kanáry

Krajina Fuerteventury - je to polopoušť s nízkými křovisky, dunami nebo skalami.

Čtěte také:

Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast - cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 7, případně na telefonu: +420/221969224 nebo mobilní operátor 602313049, fax 224946391 nebo 224 948025

Reklama