Rodina

Českým batolatům chybí vitamin D. Nedostávají mléko

Téměř dvě třetiny (62 %) českých batolat mají ve stravě nedostatek vitamínu D. Na vině může být mléko. Každé čtvrté dítě mezi 2. a 3. rokem života totiž vůbec žádné mléko nedostává. Ukázala to loňská studie. Přitom právě mléko může být ideálním zdrojem vitamínu D i vápníku. Potřebám batolat ale obyčejné mléko nestačí.

„V prvních tisíci dnech života mají děti výrazně vyšší nároky na skladbu stravy než starší děti nebo dospělí. A právě díky správně vybranému mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují, jako jsou mikronutrienty železo, vápník, vitamin D,“ říká MUDr. Radana Kotalová z Pediatrické kliniky FN Motol a zástupkyně iniciativy 1000 dní.

Třetinka batolecího mléka stačí

Přestože české matky patří ke světové špičce v délce kojení, jakmile začnou s příkrmy, zdroj mléka do jídelníčku svých dětí nezařazují v dostatečném množství. Přitom optimální přísun živin může dítěti zajistit batolecí mléko. Alespoň 330 ml denně.

baby

Kravské mléko až o třetích narozeninách

Běžné kravské mléko by se v jídelníčku dítěte nemělo objevit dříve než mezi druhým a třetím rokem života. Obsahuje příliš bílkovin a sodíku. Tyto živiny může dítě čerpat i z jiných zdrojů, například z masa. Proto odborníci doporučují zařazovat do jídelníčku mléko určené přímo batolatům.

„Běžné kravské mléko se od batolecího výrazně liší. Kravské mléko není dostatečně bohaté na živiny, které dětem chybí. Z tohoto pohledu se ukazuje jako výhodnější zařazovat právě batolecí mléka,“ vysvětluje MUDr. Kotalová. V 330 ml kravského mléka dítě přijme jen 2 % doporučené denní dávky vitamínu D, zatímco v batolecím mléku je to 90 %.

Nedostatky potvrdil rozbor krve

Nedostatek vitamínu D potvrdila česká studie i díky laboratornímu rozboru krve sledovaných dětí ve věku 2–3 roky. Ukázalo se, že když dítě přijímá polovinu doporučené denní dávky vitamínu D, hladina tohoto vitamínu se v jeho krvi dlouhodobě snižuje. Kromě vitamínu D chybí batolatům ve stravě i vápník, s nedostatkem se potýká 36 % 2–3letých dětí.

baby

„Výsledky ukázaly, že je třeba zvážit doporučení k podávání vitamínu D, a to zvláště v zimním období, kdy si dítě nemůže vitamín vytvořit přirozeně díky slunečnímu záření,“ upozorňuje MUDr. Petr Tláskal, CSc., vedoucí studie Stav výživy a nutriční návyky dětí časného věku.

Batole potřebuje dvakrát více vitamínu D než dospělý. Jeho nedostatek může mít za následek zpomalení růstu, apatii, svalovou slabost nebo sklon k častějším respiračním chorobám. V případě dlouhodobého nedostatku může dojít až ke vzniku křivice.

Studie Nutriční návyky a stav výživy dětí časného věku Společnost pro výživu ve spolupráci s Odbornou společností praktických dětských lékařů provedla na přelomu roku 2013-2014 studii ke zhodnocení stavu výživy a nutričních zvyklostí zdravých dětí ve věku od 6 měsíců do 3 let života. Do studie se zapojilo celkem 823 dětí ze čtyř oblastí ČR (Praha, Kutná Hora, Ostrava, Plzeň). Podle protokolu byl u všech dětí zhodnocen dotazník stravovacích zvyklostí, třídenní záznam stravy a ve skupinách nejstarších a nejmladších dětí byly laboratorně ověřovány hodnoty vybraných biochemických parametrů a krevního obrazu.

Iniciativa 1 000 dní se dlouhodobě zabývá správnou výživou kojenců a batolat. Cílem iniciativy je napomáhat aplikaci vědeckých poznatků z oblasti nutričního programování do praxe a podporovat vzdělávaní praktických pediatrů a sester v oblasti výživy malých dětí. Ambicí iniciativy 1 000 dní je nasměrovat pozornost veřejnosti na důležitost budování správných stravovacích návyků v časném věku, nastartovat změnu chovaní rodičů a pozitivně tak ovlivnit celoživotní zdraví dítěte.

www.1000dni.cz

 

   
04.05.2015 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] kikinous [*]

  Dceru sice stále kojím, ale když to nejde, tak jí dáváme Hami mlíčka. Je za celkem dobrou cenu a malé chutná :-)

  superkarma: 0 21.05.2015, 14:05:52
 2. [3] Nikar [*]

  Vždyť v dnešní době každé novorozeně bere vitamin D, nebo ne? Já kojila u první 18 měsíců a nyní kojím zase.

  superkarma: 0 08.05.2015, 11:41:24
 3. [2] mibe [*]

  Taky dáváme vitamín D od narození, napřed 1 kapku a od 3,5 měsíců 2 kapky denně. Dcera je zatím plně kojená.

  superkarma: 0 04.05.2015, 13:06:28
 4. [1] patricia077 [*]

  Vitamín D dávám denně od narození, zatím dcera pije i kojenecké mléko, tak uvidíme...

  superkarma: 0 04.05.2015, 12:52:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme