Rodina

Češky odkládají početí potomka, ale přípravy na něj nepodceňují

Kdy je ideální čas na mateřství? V odpovědi se odborníci a Češky rozcházejí až o více než deset let. Jak ukázal průzkum společnosti Exeltis, ženy stále častěji odkládají mateřství. O to odpovědněji se na něj ale připravují. Víme jak!

První těhotenství v čím dál pozdějším věku

početí

Ačkoli je ideální věk pro první těhotenství mezi 20 až 25 lety, téměř 41 procent žen mělo svého prvního potomka až po svých 26. narozeninách. Čtvrtina respondentek porodila první dítě ve věku 26 až 30 let, více než 11 % ve věku 31 – 35 let a téměř čtyři procenta tvořily prvorodičky starší 36 let.

Podle aktuálního průzkumu se věk žen plánující rodinu liší rovněž kraj od kraje. V Praze a ve větších městech je věk rodičky při narození prvního dítěte vyšší než v menších městech a na venkově. Velkou roli hraje také vzdělání. S vyšším vzděláním se totiž projevuje i oddalování narození prvního dítěte.

„Trend dnešní doby udává těhotenství jasný směr – ženy dávají často přednost kariérnímu růstu a finančnímu zajištění. Zatímco před dvaceti lety byla prvorodička starší 25 let výjimkou, dnes se běžně ve své praxi setkávám se ženami i o deset let staršími,“ uvádí sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan. To ostatně potvrdil i aktuální průzkum, ve kterém ve sledovaném vzorku žen, kterým je dnes 42 – 50 let, bylo naprosto běžné, že první dítě měly před dosažením dvacátého roku života.

početí

Zodpovědná příprava na miminko

Nastupující generace žen, které se chystají na početí dítěte, se připravuje zodpovědně. Věnují více pozornosti životosprávě a obecně se snaží preferovat zdravý životní styl. Téměř 20 procent žen plánující těhotenství podle průzkumu nejčastěji přestává kouřit a zásadněji omezuje alkohol.

V souvislosti s vyšším věkem žen se však nemusí ihned zadařit. Pětina respondentek čekala na první miminko více než jeden rok. Právě vyšší věk přitom ale zásadně ovlivňuje úspěšnost těhotenství. „Biologicky je žena na těhotenství připravena mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života. Každý další rok snižuje úspěšnost těhotenství až o 4-5 procent, po 38. roce života klesá pravděpodobnost početí ještě rychleji. Dobrá zpráva ale je, že pokud žena nemá žádné vážnější zdravotní komplikace, existují v dnešní době přípravky, které toto procento pomáhají zvýšit,“ dodává MUDr. Turčan a pokračuje: „Jedná se například o produkty obsahující tzv. inositoly, tedy vitamíny skupiny B. Důležitá je ale také kyselina listová.“

Inofolic

Že jsou si toho ženy vědomy, potvrdil i průzkum. V něm 43 % dotázaných uvedlo, že snahu otěhotnět podpořily nějakým konkrétním opatřením. Nejčastěji změnou stravovacích návyků a využitím doplňků stravy.

infografika

www.inofolic.cz

 

Soutěžte o produkty s inositoly právě teď.

Stačí zodpovědět soutěžní otázku. Ze správných odpovědí vylosujeme tři výherce, kteří získají balíček dvou produktů  - Inofolic Combi pro ženy a Folandrol pro muže.

Soutěž najdete ZDE.

 

   
10.04.2017 - Těhotenství a porod - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [6] Jarka29 [*]

  Těhotenství v pozdním věku je opravdu riskantní,ale úžasné.Prvního syna jsem měla v 18 letech,druhého ve 20 a třetí se mi narodil ve 43 letech.Je zdravý a máme z něj strašnou radost i když jsme se fakt báli.Sml59Sml22Sml59

  superkarma: 0 10.04.2017, 21:59:34
 2. [5] MARIE MATEJKOVA [*]

  Každá to má jinak. Většinou si ještě chtějí užít. Já sama jsem měla dítě v v cca 32 letech (zdravotní důvody). I tak si myslím,ze to bylo akorát.Sml59

  superkarma: 0 10.04.2017, 15:33:50
 3. avatar
  [4] Myškomedvídek [*]

  Sml80

  superkarma: 0 10.04.2017, 11:44:47
 4. [3] bobubobulka [*]

  Odkládají a pak to třeba nejde hned, a jsou nešťasné a čas běží nějak rychleji.

  superkarma: 0 10.04.2017, 10:36:06
 5. [2] Kašparka [*]

  Sml67

  superkarma: 0 10.04.2017, 10:24:50
 6. [1] bobani [*]

  odkládat mateřství je dost riskantní

  superkarma: 0 10.04.2017, 09:05:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme