Český horský pes je milý hodný méďa, který ale skvěle hlídá a dovede si dokonale zorganizovat situaci. Zeptal jsem se na něj kamaráda Petra, který s českým horským psem Benem vyrůstal. Více už v Atlasu psích plemen...

Země původu: Česká republika
Použití: Všestranný sportovní a pracovní pes, určený zejména pro horské a podhorské oblasti. Uplatňuje se např. jako pes tažný, pro závody psích zápřahů, záchranářský, lavinový, pastevecký i jako pes hlídací a rodinný společník
Klasifikace podle FCI (až bude plemeno uznáno):

  • Skupina 2. 2.2. psi dogovití
  • 2.2.2. typ horský
  • Zkouška z výkonu není požadována.
  • Celý standard ČKMU: Český horský pes (klikni)

Hmotnost:

  • Psi: 30 až 40 kg
  • Feny: 26 až 36 kg

Velikost (v kohoutku):

  • Psi: 60 až 70 cm
  • Fenky: 56 až 66 cm

Dožívá se: 11 až 12 let
Chovatelský klub: Klub českého horského psa (www.ceskyhorskypes.cz)

Historie plemene...

český pes

Plemeno vzniklo v roce 1977 zkřížením kanadského saňového psa z okolí Athabasky – Aljaška (plemeno neregistrované FCI) se slovenským čuvačem (FCI 142) a následným šlechtěním.

Vzhled psa...

Dlouhosrstý strakatý pes s převislýma ušima, mírně obdélníkového až téměř kvadratického formátu těla, na vyšších nohách, pevné konstituce, bez známek lymfatičnosti nebo hrubosti.

Povaha českého horského psa...

Povaha přátelská, sebevědomá.
Temperament živý. Je dobře ovladatelný, schopný všestranného výcviku.

Jak o něj pečovat?

Plemeno je lépe chovat venku. Je to pes šlechtěný do hor. Hodí se k zimním psím sportům. Vzhledem k velikosti je důležité dbát na správnou (hlavně kloubní) výživu.

Kamarád Petr mi povyprávěl o českém horském psu Benovi...

Jak jsi se dostal k tomuto plemeni, pokud vím, není moc početné...
Vždycky jsme měli u domu psa, když nám umřel vlčák, pořídili jsme dalšího – to byl právě Benďa. Bylo mi asi deset.

Jak to bylo s výchovou? Je jasné, žes to jako dítě asi moc nevnímal, ale stejně se zeptám...
Byl hrozně hodný a chytrý. Táta se mu hodně věnoval. Chodíval s ním na cvičák, možná dva roky? Rok určitě.

Četl jsem o českých horských psech, že mají rádi svou smečku, ale ostatní lidi moc nemusí, je to pravda?
Opravdu hlídal, přestože se tvářil jako milý méďa a byl na nás hrozně hodný. Dokázal zabručet a dát najevo, že si někoho nepřeje. Koho jsme přijali my, toho přijal taky. Byl to ten typ, co si situaci, když bylo potřeba, dokonale zorganizoval.

Co jsi s ním prožil nejveselejšího?
Toho je...

Tak první věc, na kterou se vzpomeneš...
No, když už mluvíme o tom hlídání. Přivedl jsem si domů kamarády a myslel, že je Benďa zavřený. Na dvoře jsme měli ping pongový stůl. Pro něco jsem odběhl, a když jsem se vrátil, tak byli všichni kamarádi na stole a Benďa je hlídal. Prostě přiběhl, zabafal a pak seděl a čekal, až to rozhodnu – jestli jsou návštěva nebo vetřelci. Když jsem mu vysvětlil, že jsou návštěva, bylo všechno v pohodě.

Říká se, že velcí psi většinou brzy odchází, kolika let se dožil?
Myslím si, že tam byla nějaká nepřirozená příčina, že do něj trochu drclo auto a špatně to zvládl. Byl jsem tenkrát na střední... kolik mu mohlo být? Deset určitě, možná i víc.

Co nemoci?
Byl vyloženě venkovní a byl vždycky zdravý. Nepamatuju, že by chodil k veterináři kvůli něčemu jinému než očkování. Byl ohromně otužilý – měli jsme venkovní vanu, do které se chodil několikrát denně sám koupat, to miloval. Taky se rád zahrabával do sněhu.

Myslíš, že je vhodný i do bytu?
Rozhodně ne, jedině k baráku – v bytě by byl strašně nešťastný. I když si to myslím o většině psů, krom těch kabelkových.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama