Oficiální evropskou premiéru nového krátkého filmu režiséra Martina Krejčího Strach na 29. Warsaw International Film Festivalu završil mimořádný úspěch. Dvacetiminutové drama inspirované skutečným případem chlapce z Břeclavi, který si vymyslel napadení Romy, získalo Cenu diváků v kategorii krátkých filmů.

Nesporným oceněním kvalit snímku je také jeho výběr do programu 27. ročníku Leeds International Film Festival (6. – 21. listopadu) a Foyle Film Festival, kde bude promítán v soutěži Best Short Film (21. – 24. listopadu). 

Tomáš se rozpomíná, že byl napaden skupinkou neznámých Romů tak brutálně, až skončil na nemocničním lůžku. Krátký flashback však ukáže, že pravda je úplně někde jinde. Zdrcená matka se synovy první verze chytne natolik urputně, že pomůže rozjet velmi neblahý sled událostí. Ty jsou postaveny na nebezpečné lži, na které se leckdo rád přiživí a která se mladíkovi stane mnohem horší noční můrou než samotná nehoda. Film, který si vedle palčivého příběhu dává záležet i na stylové osobitosti a silné náladě, se inspiroval jednou z nejvýraznějších domácích mediálních událostí posledních let. 

b

Krátký film Strach Martin Krejčí natočil podle vlastního scénáře. Do hlavní role Tomáše obsadil Adama Mišíka, matku hraje Klára Cibulková, Tomášovu kamarádku Šárku Jenovéfa Boková, za kamerou stál Štěpán Kučera. Hlavními producenty, kteří se finančně podíleli na výrobě filmu, jsou Martin Krejčí a Stink, londýnská filmová a reklamní produkce s celosvětovou působností. Výrobu filmu zajistila společnost Stillking Films, dalším koproducentem byla Česká televize. 

V září Strach získal Cenu za nejlepší cizojazyčný krátký film na 17. ročníku Los Angeles International Short Film Festival, což jej automaticky kvalifikovalo do širšího výběru kandidátů na nominace na Oscara v kategorii krátký hraný film – tzv. shortlist s 10 nejlepšími krátkými filmy, které se nakonec o Oscara utkají, bude oznámen v Los Angeles koncem listopadu. Značný ohlas snímek vzbudil i na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde byl uveden mimo soutěž, a na Letní filmové škole Uherské Hradiště. 

 

Martin Krejčí (1977) je absolventem FAMU, katedry dokumentární tvorby. Proslavily jej reklamy, které natočil pro světoznámé značky

Martin Krejčí byl dva roky po sobě (2010,2011) prestižním globálním serverem Shots vybrán mezi deset nejlepších reklamních režisérů na světě. Reklamní ocenění zahrnují ocenění Cannes lions, Epica awards, Cresta, Brittish Arows, D&AD awards a další. Úspěch měly i jeho krátké filmy a originální znělky pro karlovarský filmový festival (naposledy s Helen Mirren v hlavní roli). Jeho absolventský film Frikasé byl vybrán do sekce Director’s fortnight filmového festivalu Cannes a následně promítán na většině významných světových festivalů včetně Montrealu, Rotterdamu, Toronta a San Francisca. V současné době Martin Krejčí připravuje drama In from the cold, které vzniká v koprodukci Holandska, Velké Británie a České republiky, a životopisný film o české jazzové zpěvačce Evě Olmerové Čekej tiše (Waiting Quietly) – společně s Českou televizí a Nutprodukcí, scénář píše Štěpán Hulík.

V České republice je krátký film Martina Krejčího, jednoho z nejžádanějších reklamních režisérů současnosti, k vidění v pražských artových kinech Bio OKO a AERO. Bio OKO: 28. 10. v 18:00 (před filmem Lidský rozměr), 31. 10. v 20:30 (před filmem Žena v kleci), 4. 11. v 20:30 (před filmem Velká nádhera) a 6. 11. v 18:00 (před filmem Gravitace). Kino AERO: 4. 11. v 18:00 (před filmem Zázrak), 4. 11. v 20:30 (před filmem Následky lásky) a 6. 11. v 18:00 (před filmem Žena v kleci).

Zdroj TZ.

Reklama