Zdraví

Česko patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy

Česká republika patří mezi oblasti střední a východní Evropy, které jsou nejvíce postižené onemocněním klíšťové encefalitidy. Lékaři mají pro tento jev jednoduché vysvětlení: Češi se nenechávají očkovat, ačkoliv právě vakcína je nejúčinnější ochranou proti onemocnění.

Za poslední tři roky v Česku onemocnělo klíšťovou encefalitidou 2 211 lidí. Počet očkovaných je třetí nejnižší v Evropě, očkováno je 17 procent populace.

Nejvyšší počet onemocnění je hlášen z jižních Čech, z okolí Vranovské přehrady, z okolí Brna a ze severních částí okresů Bruntál a Opava. Silný výskyt je rovněž patrný v Povltaví a na Plzeňsku. Infikovaná klíšťata se vyskytují hlavně v povodí našich řek (např. Vltava, Sázava, Berounka), kde jsou rekreační střediska. Období výskytu klíšťové encefalitidy bývá od začátku léta do pozdního podzimu.

Inkubační doba nemoci je obvykle tři až třicet dnů. V první fázi onemocnění se člověk cítí unavený, bolí ho hlava, svaly, má bolesti v krku a zvýšenou teplotu. U některých lidí může nemoc touto fází skončit a nemocní se uzdraví, zhruba u třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se projeví rovnou druhou fází. Ta má podstatně těžší průběh. Projevuje se typickými příznaky pro postižení centrální nervové soustavy. Nemocný si stěžuje na prudké bolesti hlavy, zvrací, objevuje se strnutí šíje, spavost a poruchy vidění a nemocný se často nemusí zcela uzdravit. Zůstanou mu trvalé následky v podobě ochrnutí rukou, chronických bolestí hlavy, depresí, poruchami soustředění a podobně.

Délka léčby, rehabilitace a pracovní neschopnosti klíšťové encefalitidy je v průměru devět měsíců.

Nejjistější ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. To se skládá ze tří dávek s odstupem jednoho až tří měsíců po první dávce a devíti až dvanácti měsíců po druhé dávce. Nebo čtyřmi dávkami s odstupem jednoho týdne po první dávce, dvou týdnů po druhé dávce a přeočkování za rok po třetí dávce.

Jste očkovaná? Prodělala jste někdy klíšťovou encefalitidu? Měla jste letos nějaké klíště, nebo se vám klíšťata úspěšně vyhnula?

   
06.10.2009 - Nemoci - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Sirikit [*]

  Možná by bylo dobré zamyslet se nad tím, proč se klíšťata tak moc rozmnožila. Stačí se projít po lese - hromady suchého chvojí, klacky, tráva, kopřivy. Živná původa pro tyhle potvůrky - v jehličů a mechu, tj. "čistém lese" se jim nedaří. Stejně tak - kolik polí leží ladem a bují na nich jen náletové dřeviny a plevely? Kolik luk se nestačí posekat. Někde se louky alespoň spásají. Vlastně jsme si na tu klíštěcí invazi tak trochu zadělali samiSml68

  superkarma: 0 06.10.2009, 20:51:30
 2. avatar
  [1] wich [*]

  Smutné v době efektivního očkování Sml3

  superkarma: 0 06.10.2009, 13:50:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme