Zdraví

Česko patří k nejhůře proočkovaným evropským zemím

V České republice je proti klíšťové encefalitidě očkováno 17 procent lidí, to nás řadí mezi tři nejméně proočkované evropské země proti této nemoci. V úterý to novinářům řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Za poslední tři roky podle něho onemocnělo v ČR klíšťovou encefalitidou 2211 lidí, což je více než kdekoliv jinde v Evropě. Například v Rakousku jde o 60 až 70 lidí ročně, uvedl Prymula. Podle odborníků je to dáno tím, že je očkováno 90 procent Rakušanů. Přitom ještě koncem 80. let tam byl výskyt klíšťové encefalitidy plně srovnatelný s Českou republikou, podotkl Prymula.

„Tohoto výsledku se povedlo dosáhnout mnohaletou mediální kampaní, která nebyla vůbec marná. Z našich výpočtů plyne, že očkování proti encefalitidě v Rakousku prokazatelně ušetřilo v letech 2000 až 2006 celkem 2800 lidí od nákazy touto závažnou chorobou. V České republice se ale stále jedná o problém, a já si troufám tvrdit, že zbytečný,“ uvedl vynálezce první očkovací vakcíny proti encefalitidě Christian Kunz.

Podle Prymuly již v současné době nelze říci, že by Česká republika měla pouze některé oblasti se zvýšeným rizikem nákazy. „Zamořená je celá oblast. A dávno už neplatí ani to, že klíště nežije v nadmořských výškách nad 700 metrů. I ve výškách 1140 metrů jsme nalezli klíšťata infikovaná encefalitidou,“ podotkl Prymula. Připomněl, že samotnou nemoc nelze léčit, pouze zmírňovat její průběh. Účinnou prevencí je ale právě očkování.

   
13.05.2009 - Zdraví - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. avatar
  [3] libélula [*]

  moje krev klistakum nevoni. za cely zivot jsem ani jedno nemela!

  superkarma: 0 14.05.2009, 17:37:30
 2. avatar
  [2] cicinka [*]

  ToraToraTora — #1 To mi řekli na pojišťovně.Po tom co jsem prodělala boreliozu,která nebyla zrovna příjemná,jsem dala naočkovat celou rodinu.Kluci jsou už komplet.A já s manželem jdeme na podzim na poslední.Leze to sice do peněz,ale případná absence v práci by dopadla ještě hůř.

  superkarma: 0 13.05.2009, 19:11:27
 3. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Před pár lety jsem se ptala naší lékařky na očkování proti encefalitidě, že bych měla zájem. Pravila, že když už tak, takhle malé děti mívají průběh srovnatelný s chřipkou a netřeba je zatěžovat očkováním. Prý se máme stavit, až jí bude tak patnáct

  1. na komentář reaguje cicinka — #2
  superkarma: 0 13.05.2009, 13:34:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme