Zdraví

Česko klátí chřipka! Hrozí pandemie?


Viry útočí! Lékaři varují: Chřipková epidemie už propukla!

Blíží se k nám pandemie? Možná už brzy. Největší atak nemoci lékaři očekávají tento týden. 
 

„Výskyt chřipky vzrostl v České republice jen za poslední týden v průměru o 23 %,“ varuje Hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Podle něj je nejhorší situace na Moravě, především na Zlínsku.

„Akutním onemocněním dýchacích cest trpí v současné době 1505 obyvatel ze 100 tisíc!“

Pandemie = hromadný výskyt infekčního onemocnění postihující obyvatelstvo v neomezeném prostoru

Pozor, nepleťte si chřipku s nachlazením či s angínou!
Chřipka i nachlazení jsou onemocnění dýchacích cest a někdy nebývá snadné rozpoznat, co právě útočí na váš organizmus. Pro mnohé z nás je chřipka totéž, co nachlazení nebo angína.

Je to obecně rozšířený omyl. Chřipku a nastuzení způsobují viry, angína, přesněji zánět mandlí, je zase způsobena bakteriální infekcí.

Chřipkové viry se z člověka na člověka šíří kapénkovou nákazou. Jde o mikroskopické infekční částečky hlenu a slin obsahující velké množství virových částic.

Při aktivním onemocnění jsou viry ve velkém množství přítomny v sekretu dýchacích cest. K tvorbě a uvolňování kapének pak dochází při kašlání, kýchání, ale i při běžném mluvení.

Kapénky se společně s okolním vzduchem dostávají při vdechu do dýchacích cest dalších lidí. K obvyklým způsobům přenosu chřipkových virů patří například i líbání nebo používání společných předmětů (jídelních příborů, kapesníků).

Chřipka versus nachlazení
Nachlazení se obvykle vyvíjí postupně, kdežto chřipka udeří náhle. Ráno se ještě cítíte v pohodě a odpoledne je už všechno jinak. Klasické příznaky nachlazení – rýma, ucpaný nos, škrábání v krku, chrapot a kýchání – nebývají tak závažné jako příznaky chřipky, k nimž patří horečka, nesmírná únava, bolesti hlavy, kloubů a svalů.

Také uzdravování je při těchto infekcích různé. Nachlazení trvá obvykle týden, ale máte-li v pořádku imunitní systém, mohou vás příznaky obtěžovat jen tři čtyři dny. Nakažlivá chřipka ale většinou trvá až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik dalších týdnů. Po nachlazení se zřídka objevují závažnější komplikace, chřipka však může způsobit těžký zánět průdušek či zápal plic.

Jaké jsou příčiny?
„Nachlazení i chřipku vyvolávají viry, které se zachytí na sliznici nosu nebo krku, rozšíří se v horních cestách dýchacích a někdy přejdou až do plic. Imunitní systém reaguje zaplavením postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí,“ vysvětlil Ženě-in pražský specialista ORL (ušní–nosní–krční) Věroslav Gebouský. „Příznaky nachlazení a chřipky nejsou působeny samotnými viry. Jsou výsledkem snahy organizmu odvrátit infekci.“

Chřipka i nachlazení se objevují častěji v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu vytváří dokonalou základnu k množení virů.

„Ty způsobují otok, vysoušení a poškozování nosní sliznice,“ říká Gebouský. „Čas od kontaktu člověka s virem do počátku příznaků onemocnění (inkubační doba) je krátký. Pohybuje se mezi 18–24 hodinami.“

Obě nemoci mají podobné příznaky, ale měli bychom mezi nimi rozlišovat. Pokud se totiž chováme k chřipce jako k nachlazení, může se nám to ošklivě vymstít s následnými komplikacemi.

„Nachlazení se projevuje únavou, kýcháním, kašlem a rýmou. Teplota bývá zvýšená o 1–2 ˚C. Může pobolívat hlava, krk, někdy i svaly,“ popisuje specialista ORL. „Chřipka mívá rychlý nástup a člověka »uzemní«. Tělo zachvátí slabost a typický pocit celkové rozpadlosti. Horečka dosahuje 39 ˚C a více. Výrazně bolí hlava, krk a svaly, někdy pálí a slzí oči. Trápí vás suchý kašel.“

Rada Ženy-in: Nachlazení zvládnete sami, s chřipkou běžte k doktorovi.
A rozhodně na ni neberte domácí, náhodně skladované léky.
Na chřipkové viry totiž většinou nezabírají – řiďte se radou a předpisem lékaře!

Horečka a bolesti
Chřipka má poměrně krátkou inkubační dobu a její první projevy překvapivě nejsou ani rýma, ani kašel. Začíná zpravidla vysokou horečkou (38–40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka.

Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Stejně jako každé nachlazení nemusí být chřipka, je třeba si dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém.

„Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být také příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních,“ říká doktor Gebouský.

„Kašel je přítomný jak u onemocnění horních cest dýchacích, tak u nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy.“

Myslete na to, pokud se při zdánlivé chřipce nedostavuje během několika dnů pokles teplot a úleva! V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

Pravidla při chřipce
Po smrkání si umyjte ruce
Nezakrývejte si při kýchání a kašlání ústa holou rukou (rukama přenášíte viry)
Používejte papírový kapesník a vyhoďte jej po jednom použití
Smrkejte často, jemně a jednu nosní dírku po druhé
Nepotlačujte kašel a rýmu, aby choroboplodné zárodky
   mohly z těla ven. Berte jen léky k uvolnění ucpaného
   nosu a usnadnění vykašlávání
Omezte užívání nosních sprejů na tři dny
Pijte hodně horkých tekutin, zůstaňte v teple
Jezte jogurty, ovoce a zeleninu, užívejte vitamin C
Pijte silnou kuřecí polévku
Nekuřte, omezte alkohol a snižte spotřebu kofeinu
Hodně spěte a odpočívejte
Po nemoci vyhoďte zubní kartáček (abyste se znovu
   neinfikovali)
Často měňte ručníky (vlhko prospívá virům) a hodně 
   větrejte
Používejte mentolové pastilky pro zmírnění bolesti v krku
Používejte mentolovou mast pod nos a na hrudník na noc
Na noc si dejte více pod hlavu
Nezapomeňte, že člověk je nakažlivý několik dní před projevením příznaků a týden po vyléčení.

Necháváte se pravidelně proti chřipce očkovat? Používáte preventivně multivitaminy, a pokud ano, jaké? Máte nějaký zaručený recept proti chřipce?

   
27.01.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [64] Aja [*]

  Suzanne: Každej ten mentol je z jiného zdroje

  superkarma: 0 27.01.2009, 18:54:25
 2. avatar
  [63] Mánička [*]

  Ch.Z. Kochanská: mnoho nechybělo a zase ses dozvěděla, že továrník vlastně NIC nedělá, co?

  superkarma: 0 27.01.2009, 17:46:59

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [62] Suzanne [*]

  Aja: a jaký je teda podle tebe rozdíl mezi mentolovými a mátovými bonbony, když v mátě je mentol, který dle některých pramenů dráždí??

  superkarma: 0 27.01.2009, 16:48:15
 2. avatar
  [60] mysak [*]

  Jo a důležitá rada dotřetice - léky na obrázku nebrat, jsou modré!

  superkarma: 0 27.01.2009, 14:50:31
 3. avatar
  [59] mysak [*]

  1. nepamatuju si, kdy jsem měla naposledy chřipku, čili to považuju za zbytečné
  2. ne, žádné humusy do sebe necpu, jím běžně zeleninu a ovoce v čerstvém stavu (tedy jedla jsem, dokud nezačal nakupovat manžel, teď mi tvrdí, že nemohl koupit, co je na lístku, protože neví, jak to vypadá )
  3. narodit se s dobrýma genama, nepřetápět..

  superkarma: 0 27.01.2009, 14:49:43
 4. avatar
  [58] mysak [*]

  gerda: kartáček má být co nejměkčí, ale s co nejvíc chlupama, aby dobře čistil a chlupy se neohýbaly, ale zároeň nesmí moc ničit dásně - mohl by odhalit krčky u zubů.

  superkarma: 0 27.01.2009, 14:41:24
 5. [57] Bébina [*]

  Vivian: Ja mela chripku snad jen jako dite. Takovou tu, co clovek nema rymu, kasel, neboli ho v krku, zato ma horecku a boli ho cely clovek vcetne vlasu. Mivam tridenni virozy, prvni den bolest v krku, druhy den odezni a zacne ryma, treti den se prida kasel a ctvrty den je mi dobre.

  superkarma: 0 27.01.2009, 14:18:34
 6. avatar
  [56] Vivian [*]

  Já neměla chřipku asi dvacet let... Tady se z toho dělá drama, přitom ve skutečnosti je to podle mě spíš tak, že je prostě zima a lidi jsou nastydlí... A kolikrát ani lékař nerozezná chřipku od rhinovirové infekce s těžším průběhem.
  A tyhle rádobyodborné články o nemocech od laiků už mě někdy fakt štvou

  superkarma: 0 27.01.2009, 13:36:16
 7. avatar
  [55] gerda [*]

  Nyotaimori: děláš dobře. Mně zas, i lékaři, tvrdili, že mám mít kartáček spíš tvrdší, aby dobře masíroval dásně. Moc dobrá rada - od zánětů a paradentózy mi to nepomohlo ani trochu, spíš naopak. Takže zpětně vidím, že ke svým dásním se má člověk chovat slušně a s citem.

  superkarma: 0 27.01.2009, 13:05:43
 8. avatar
  [53] Aja [*]

  Pavla_b: Nee, najdi si informaci teda jinde

  superkarma: 0 27.01.2009, 12:57:57
 9. [52] Pavla_b [*]

  Aja: děláš reklamu cotoje? ?

  superkarma: 0 27.01.2009, 12:52:18
 10. avatar
  [51] Aja [*]

  Pavla_b: Tak nějak http://www.cotoje.cz/

  superkarma: 0 27.01.2009, 12:43:35
 11. [50] Pavla_b [*]

  Aja: hmm, nejsem chemik, stačí mi prostá informace, že menthol je buď přírodní většinou z máty nebo syntetický.. působení je asi pořád stejné, ne?

  superkarma: 0 27.01.2009, 12:31:34
 12. avatar
  [49] Aja [*]

  Pavla_b: Je to trochu složitější, koukni třeba do Co je co na netu...

  superkarma: 0 27.01.2009, 12:26:05
 13. avatar
  [48] Petrushe [*]

  Celý Čechy? To mě zase vynechali? Chjoooo...

  superkarma: 0 27.01.2009, 12:22:47
 14. avatar
  [47] Ch.Z. Kochanská [*]

  Kelly: Aha. No neviděla jsem na lešení zedníka s berlemi. Pokud se tak děje, je to chyba zaměstnavatele, že to dopustí.

  superkarma: 0 27.01.2009, 12:06:46
 15. avatar
  [46] Ťapina [*]

  Jinak pandemie fakt není stav, kdy na Chebsku a ve středních Čechách je víc nemocných, než za poslední tři měsíce. Aby to byla pandemie, tak by chřipka musela klátit obyvatelstvo od Švédska po Afriku.

  superkarma: 0 27.01.2009, 12:02:44
 16. avatar
  [45] ToraToraTora [*]

  Doufám, že podobné informace,jak vypadá chřipka si přečte konečně někdo v redakci Novy, aby neblamoval národ reportážemi s kašlajícími a smrkajícími dětmi a děsil pandemií chřipky

  superkarma: 0 27.01.2009, 11:31:50
 17. [44] Pavla_b [*]

  Aja: menthol je z máty, ne?

  superkarma: 0 27.01.2009, 11:20:27
 18. [43] mindulinka [*]

  Ajisa: ale musí to být pořádnej velkej vir

  superkarma: 0 27.01.2009, 11:16:00
 19. avatar
  [42] Ajisa [*]

  jo tak chřipka taky klátí ......

  superkarma: 0 27.01.2009, 11:08:49
 20. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Aja: http://www.lekarna.cz/halls-menthol-eukalyptus-extra-strong-32g-1x9ks/

  superkarma: 0 27.01.2009, 11:07:46
 21. avatar
  [40] Kelly [*]

  Ch.Z. Kochanská: máš dojem, že všichni pracují stylem "jezdím na jednání"? U toho může viset i v kruzích. Možná budeš velmi překvapená, ale někteří pracují celoročně venku a v těžkém provozu. Mimochodem, odpovídala jsem gerdě a na něco jiného.
  Pro šťouraly, vím, že výron nekýchá

  superkarma: 0 27.01.2009, 11:06:21
 22. avatar
  [39] Kelly [*]

  gerda: vím, jen jsem si rýpla.

  superkarma: 0 27.01.2009, 10:58:00
 23. avatar
  [38] Aja [*]

  Ťapina: Není tam spíš máta?

  superkarma: 0 27.01.2009, 10:50:30
 24. avatar
  [37] gerda [*]

  Anai: to chce pořádnou vitamínovou bombu, denně talíř kysaného zelí a je to.

  superkarma: 0 27.01.2009, 10:44:31
 25. avatar
  [36] Ťapina [*]

  Aja: Nevím, nezkoumám to. Mentol je tam určitě.

  superkarma: 0 27.01.2009, 10:37:40
 26. avatar
  [35] Aja [*]

  Ťapina: A které? Jaké je tam složení?

  superkarma: 0 27.01.2009, 10:35:58
 27. [34] gentiana [*]

  Ch.Z. Kochanská: To nic není, to já běhala po světě, teda, ploužila se, s ohromně nakažlivou a škaredou alergickou vyrážkou.

  Jinak, na infekce dýchacích cest použíám cokoli s pseudoefedrinem plus modlitby, protože zápal plic by v mém případě asi znamenal špitál a špitál je ZLO.

  superkarma: 0 27.01.2009, 10:31:29
 28. [33] Anai [*]

  Přesně za týden máme odleteť na dovolenou na tři týdny, už je to placené, víte, jaký mám vítr z chřipky? Jsem tak stresovaná, abych jí nedostala (právě jsem vstala z postele po 14 dnech nemoci, na kterou jsem měla antibiotika, ale zřejmě to chřipka nebyla, když jsem neměla horečku) já nebo můj , že mám strach, že fobií oslabený organismus je pro ni živnou půdou! Jak to tak čtu, ten nástup, co když se t projeví právě den před nebo v den odjezdu? Pak není šance! Pomalu dostanu ten virus právě ze stresu ze strachu, že to přijde...

  superkarma: 0 27.01.2009, 10:27:34
 29. avatar
  [32] gerda [*]

  Kelly: ti ale nejsou radioaktivní

  superkarma: 0 27.01.2009, 10:26:23
 30. avatar
  [31] Ťapina [*]

  rae: Obávat se po nemoci svého vlastního zubního kartáčku je kravina. Po překonání chřipky se vyvíjí imunita trvající řádově měsíce.

  superkarma: 0 27.01.2009, 10:22:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme