Rodina

Česko hledá nové hrdiny

Projekt Dětský čin roku odstartoval svůj pátý ročník. I v letošním roce bude podporovat konání dobra mezi školáky a nabádat je k šíření zajímavých příběhů.

Do projektu se mohou zapojit všichni žáci základních škol, kteří udělali něco dobrého, byť by šlo o zdánlivou maličkost, všimli si dobrého skutku svého stejně starého kamaráda nebo nějakým způsobem dobro podpořili. Děti mohou své příběhy sepsat a zaslat poštou či prostřednictvím internetových stránek www.detskycinroku.cz do 15. září 2009.

Tváří projektu a současně čestným předsedou nadačního fondu Dětský čin roku je i nadále herec Aleš Háma. Jeho jméno je s projektem spjato už od samého počátku, tedy od roku 2004, kdy byl projekt poprvé představen v České republice. Mezi patrony jednotlivých kategorií je možno spatřit známé tváře, mezi nimiž je například Jan Révai, Jitka Čvančarová, Vendula Svobodová a další.

Nadační fond ve spolupráci s odbornou porotou vyhodnotí příběhy v šesti kategoriích: záchrana lidského života, pomoc v rodině, pomoc jiným dětem, pomoc ostatním lidem, pomoc přírodě a dobrý nápad. Navíc bude již tradičně udělena Zvláštní cena odborného týdeníku Učitelské noviny. Ocenění budou slavnostně předány v prostorách Staroměstské radnice 1. prosince 2009.

Do loňského ročníku soutěže Dětský čin roku 2008 se zapojilo celkem 14 306 dětí, které sepsaly své příběhy o vykonaném dobru, anebo poslaly hlas v rámci hlasování dětské poroty. Nejrůznější zážitky nám sdělovali žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií ze všech koutů České republiky. Více o loňském Dětském činu si můžete přečíst zde.

Pravidla Dětského činu roku

 • do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií
 • pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale samozřejmě může být i výrazně kratší!)
 • mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti
 • do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo)
 • skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené
 • pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku
 • příspěvky musí být odesílány s vědomím školy a rodičů
 • nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola pak dar 10 000 korun na školní pomůcky
   
14.04.2009 - Děti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Avilo [*]

  Super nápad :)

  superkarma: 0 25.04.2009, 19:29:07
 2. avatar
  [3] Myškomedvídek [*]

  hrdiny doma nejsou

  superkarma: 0 23.04.2009, 10:53:25
 3. [2] FAXÍK [*]

  ať je hodně takových hrdinů

  superkarma: 0 21.04.2009, 10:07:14
 4. [1] mudrenka [*]

  tak hrdiny jsem si doma nevychovala - leda že se počítá pomoc v domácnosti - ale věřím že jsme je vychovali dobře a že záleží na situacích v kterých se ocitnou

  superkarma: 0 20.04.2009, 21:49:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme